14. Chopinowskie Interpretacje Młodych

Tymoteusz Śleziak i Paweł Wojciechowski zwyciężyli w 14. Ogólnopolskim Festiwalu Pianistycznym „Chopinowskie Interpretacje Młodych”, który odbył się w Koninie 17-18 listopada 2017. Do udziału w festiwalu organizatorzy, Towarzystwo im. Fryderyka Chopina Koło w Żychlinie koło Konina i Konińska Fundacja Kultury, zaprosili sześcioro młodych pianistów, w tym pochodzących z zagranicy.

W tym roku pianistów oceniało jury: prof. Katarzyna Popowa-Zydroń – przewodnicząca, prof. Waldemar Andrzejewski i prof. Marek Dyżewski. Przewodnicząca jury dzieliła się wrażeniami: – Poziom był tu, jak zawsze, bardzo wysoki. Ocenialiśmy całokształt: w pierwszym rzędzie wrażenie kontaktu muzyki z słuchaczem, czy ona nas dotyka, wzrusza. Potem stylistyczne szczegóły, formę, kondycję, stopień zaawansowania.

Równorzędne I Nagrody jury przyznało Pawłowi Wojciechowskiemu (OSM II st. im. Z. Brzewskiego w Warszawie) i Tymoteuszowi Śleziak (ZPSM im. S. Moniuszki w Bielsku-Białej). Drugą Nagrodę otrzymała pochodząca z Singapuru Alyssa Koko (Young Academy of Music w Katowicach), III Nagrodę Kamila Sacharzewska (PSM I i II st. w Suwałkach). Wyróżnienia otrzymali: Maria Maliszewska (ZPSM im. M. Karłowicza w Krakowie) i Kacper Żaromski (ZSM w Krośnie).

Dokąd doprowadzi ich muzyka…

Krzysztof Pydyński, prezes Koła Towarzystwo im. Fryderyka Chopina w Żychlinie i prezes Konińskiej Fundacji Kultury, mówił po zakończeniu festiwalu: – Nieodmiennie każdego roku jestem zadziwiony ilością utalentowanej polskiej młodzieży pianistycznej. Ich przygotowaniem, techniką oraz dorobkiem artystycznym w tak młodym wieki. Wiem, że moment, w jakim się znajdują, to bardzo trudny etap w życiu każdego artysty: są bowiem cały czas w drodze przed ostatecznym ukształtowaniem a już daleko od początku. Przyjemnie jest obserwować ich autentyczność i wielką pasję. I tę niepewność, dokąd zaprowadzi ich muzyka. Z rozmów z nimi wiem, co ich pociąga w naszym Festiwalu. To, że jest to jednak przede wszystkim Festiwal z konkursem w tle, to, że ich koledzy pianiści są ich przyjaciółmi a nie rywalami (co wcale nie jest w życiu oczywiste). Także to, że są głównymi bohaterami tej dużej imprezy pomimo obecności wielkich nazwisk. To wszystko sprawia, że chcą przyjechać do Konina i mówią o tym Festiwalu dobrze.

Józef Elsner

Festiwalowi towarzyszą co roku imprezy dodatkowo przybliżające słuchaczom świat muzyki. Po raz kolejny do Konina z wykładem przyjechał Marek Dyżewski. Tym razem wykładem „Józef Elsner pedagog Fryderyka Chopina” przybliżył postać tego wielce zasłużonego, choć niedostatecznie mocno docenianego dla kultury polskiej artysty i pedagoga. Marek Dyżewski pokazał środowisko Warszawy początku XIX wieku, w jakim Chopin dorastał oraz osoby z jego otoczenia, które miały wielki wpływ na ukształtowanie się Chopina jako artysty, ale także jako człowieka. Po raz kolejny udowodnił, że efekt końcowy zawsze ma jakiś początek i drogę, którą trzeba przejść. W przypadku Fryderyka Chopina tym początkiem był niewątpliwie jego talent, który wystarczyło odkryć, nie przeszkadzać i w żaden nadmierny sposób nie ingerować w jego rozwój. Dość powiedzieć, że studia muzyczne Chopina w Warszawie trwały tylko 3 lata (od 16 do 19 roku życia artysty) i nie obejmowały fortepianu, dotyczyły tylko kompozycji. Wielka w tym zasługa właśnie Elsnera, który prowadząc kompozycję z Chopinem, nie wpływał w jego upodobania a indywidualizując jego studia, pozostawił go jako kompozytora piszącego prawie wyłącznie na fortepian. A jaki jest efekt i obraz końcowy? Chopin jako genialny kompozytor i pianista o niezwykle indywidualnym, niepowtarzalnym języku muzycznym.

Takashi Yamamoto

Niewątpliwie tegoroczny Festiwal nie byłby tak interesujący, gdyby nie obecność solisty koncertu galowego Takashi Yamamoto – japońskiego pianisty, zdobywcy 4. miejsca na XV Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina (2005), o ukształtowanej już osobowości i wielkich umiejętnościach. To nie tylko artysta pięknie grający Chopina, ale także niezwykle ciepły, serdeczny, ujmujący człowiek. Dopełnieniem jego fascynacji Chopinem, Polską, jest znajomość naszego języka. Wyjaśnienie tego fenomenu –bezgranicznej miłości i zrozumienia Polski i Polaków – znajdujemy w jednym z wywiadów, kiedy wyznał, że „Polacy i Japończycy mają podobną duszę”. Podczas koncertu galowego Takashi Yamamoto wykonał, z Orkiestrą Kameralną Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Jana Lewtaka, Koncert fortepianowy e-moll op. 11 Fryderyka Chopina, a potem kilkakrotnie bisował. Koncert odbył się w wypełnionej po brzegi sali Domu Kultury CKiS „Oskard”. Poprzedziły go ogłoszenie wyników tegorocznych Chopinowskich Interpretacji Młodych i mini-recitale uczestników.

Konińscy melomani

Jeszcze raz Krzysztof Pydyński: – Absolutnie jestem pod wrażeniem konińskiej publiczności, która chłonie muzykę. Otwarta na wszelkie propozycje kulturalne, reaguje niezwykle emocjonalnie. Odnoszę wrażenie, że wychodzi z koncertów zawsze z niedosytem, że zawsze jest jej mało muzyki, że chciałaby obcować z artystami bez końca. To dla organizatorów jest zawsze największą nagrodą. Wiadomo wówczas, że taka praca ma sens. A jeszcze te rozmowy kuluarowe i oczekiwania na jeszcze większe wrażenia. Oczywiście, że zawsze można więcej.

Podziękowania…

Festiwal jest imprezą środowiska konińskiego. Jego organizatorami byli: Towarzystwo im. Fryderyka Chopina Koło w Żychlinie koło Konina, Konińska Fundacja Kultury oraz Centrum Kultury i Sztuki w Koninie. Festiwalowi patronowali: Marszałek Województwa Wielkopolskiego, Prezydent Miasta Konina i Starosta Powiatu Konińskiego.

Słowo o pieniądzach, bez których organizacja Festiwalu byłaby niemożliwa. Tegoroczny 14. Chopinowskie Interpretacje Młodych współfinansowali: Samorząd Województwa Wielkopolskiego, Samorząd Miasta Konina, Starostwo Konińskie, Gmina Stare Miasto, Miasto i Gmina Golina, Miasto i Gmina Rychwał, Miasto i Gmina Kleczew, Gmina Rzgów. Organizatorów finansowo wsparli także: Firma Ubezpieczeniowa UNIQA, Wielkopolskie Centrum Ratownictwa Medycznego sp. z o.o., Firma Hortimex PLUS sp. z o.o., Firma VIN-KON, Agencja Ochrony MAGNUM, Bank Spółdzielczy w Koninie, Firma YAMAHA. Partnerami w organizacji Festiwalu byli: Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia im. Ignacego Jana Paderewskiego w Koninie, Miejska Biblioteka Publiczna w Koninie, Koniński Dom Kultury, Zespół Szkół Ekonomiczno-Usługowych w Żychlinie oraz Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Koninie.

Fot. Towarzystwo im. F. Chopina Koło w Żychlinie /Konina (autor: Mirosław Jurgielewicz)