Amatorzy? A może Artyści!

Specjalny pokaz filmu ,,Amatorzy” w reżyserii Iwony Siekierzyńskiej oraz rozmowa z młodymi widzami o przesłaniu filmu, pracy z osobami niepełnosprawnymi, o wartości wolontariatu – takie wyjątkowe spotkanie odbyło się w Kinie Centrum w Konińskim Domu Kultury we wtorek, 15 czerwca.

Na pokaz filmu ,,Amatorzy” KDK zaprosił do Kina Centrum uczniów Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Ustawicznego w Koninie. Iwona Siekierzyńska stworzyła film o grupie niepełnosprawnych intelektualnie aktorów, którzy przygotowują spektakl. Obok aktorów-amatorów, którzy chyba wszystkich widzów chwycili za serca, rozbawili, ale też wywołali chwile zadumy, występują profesjonaliści: Wojciech Solarz, Roma Gąsiorowska, Anna Dymna, Małgorzata Zajączkowska, Mariusz Bonaszewski czy Krzysztof Kowalewski.

Po seansie rozmowę z młodzieżą poprowadziła Joanna Janikowska, wolontariuszka Fundacji Podaj Dalej im. Doktora Piotra Janaszka w Koninie. Towarzyszyła jej Joanna Maciejewska, kiedyś podopieczna Fundacji, dziś pracująca w Centrum Wolontariatu.

Odebrałam ten film z wielkim wzruszeniem. Jak zauważyliście reżyserka filmu dedykowała go mamie i bratu. Musicie wiedzieć, że brat Iwony Siekierzyńskiej jest osobą niepełnosprawną – mówiła Joanna Janikowska. – Po obejrzeniu filmu jestem przekonana, że Artystami, i to przez duże ,,A”, są właśnie występujące w nim osoby niepełnosprawne. Od kilkunastu lat pracuję z osobami niepełnosprawnymi w Fundacji Podaj Dalej. Chcę, żebyście wiedzieli, że są to takie same osoby jak my, mają takie same pragnienia, marzenia, tyle tylko, że jest im dużo trudniej je zrealizować. Mam nadzieję, że z dzisiejszego seansu i rozmowy wyniesiecie tę myśl, że osoby niepełnosprawne mogą wiele, kochają tak jak my i mają takie same uczucia. Jeśli spotkacie na swojej drodze osoby niepełnosprawne – traktujcie je z szacunkiem.

Nawiązując do grupy teatralnej występującej w filmie ,,Amatorzy”, Joanna Janikowska przypomniała, że również w Fundacji Podaj Dalej działa teatr i aktorzy niepełnosprawni pracują nad spektaklami. Są one krótkie, kilkunastominutowe i zazwyczaj bez słów, ponieważ osoby niepełnosprawne mają problem z wymową. Spektakle są więc oparte na ruchu i pantominie.

Na koniec spotkania głos zabrała również Joanna Maciejewska, która zaprosiła uczniów do współpracy: – Zapraszam was serdecznie do Centrum Wolontariatu Fundacji Podaj Dalej – mówiła. Możecie zobaczyć jak funkcjonujemy, czym się zajmujemy, ale możecie też wpaść po prostu na kawę czy herbatę. Pomagajmy sobie nawzajem, uczmy się od siebie. Chciałabym, żebyście pamiętali, że osoby niepełnosprawne nie są gorsze.

Warto dodać, że część uczniów ZSCKU w Koninie już wspiera Fundację Podaj Dalej. Niedawno pomagali przy sprzątaniu w Osadzie Janaszkowo przed organizowanym tam piknikiem rodzinnym. Za tę pomoc otrzymali wielkie podziękowania i brawa. A film ,,Amatorzy” w Kinie Centrum będzie można zobaczyć od 2 do 4 lipca. Zwiastun obrazu na: https://www.youtube.com/watch?v=lgsC60CVeTc&t=6s

Joanna Sypniewska

Zdjęcia: Zdzisław Siwik