Dwadzieścia lat z Chopinem

Koncertem muzyki Chopina i Kurpińskiego, w wykonaniu Orkiestry Filharmonii Poznańskiej pod dyrekcją Łukasza Borowicza i Jakuba Kuszlika, zdobywcy IV Nagrody na XVIII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina, oraz Antoniny Waliszewskiej, uczennicy Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Koninie, 20-lecie działalności świętowało Koło Towarzystwa im. Fryderyka Chopina w Żychlinie koło Konina.

Działalność Koła TiFC w Żychlinie jest ściśle związana z historią pobytu Fryderyka Chopina w tej miejscowości, w 1829 roku, na weselu Melanii Bronikowskiej i Wiktora Kurnatowskiego. „W 1999 roku, w 150. Rocznicę śmierci Fryderyka Chopina, ówczesny dyrektor Zespołu Szkół Rolniczych w Żychlinie k. Konina (dzisiaj to Zespół Szkół Ekonomiczno-Usługowych – przyp. red.) Henryk Janasek uznał, że można uczcić pobyt ikony kultury polskiej w sali balowej pałacu Bronikowskich. Przy akceptacji Starostwa Powiatowego i starosty Elżbiety Streker-Dembińskiej Giotto Dimitrow zaprojektował i wykonał, przy surowcowym wsparciu Fabryki Urządzeń Górnictwa Odkrywkowego, tablicę o treści „Tutaj w pierwszych dniach września 1829 roku przebywał Fryderyk Chopin” – przypomniał Ryszard Sławiński w rocznicowym wydawnictwie „Dwadzieścia lat dla Chopina”. W czasie odsłonięcia tablicy, 2 września 1999 r., odbył się w Żychlinie pierwszy chopinowski koncert – grał Jarosław Kaliski, utalentowany uczeń konińskiej PSM a trzy pieśni Chopina wykonała Anna Józefczyk z Akademii Muzycznej w Poznaniu, której akompaniowała Hanna Bucholz.

Praca kilku (na początku) osób zainteresowanych upowszechnianiem informacji o pobycie Chopina w Żychlinie, zaowocowała powołaniem 28 lutego 2002 roku Koła Towarzystwa im. F. Chopina. Prezesem Koła wybrano Ryszarda Sławińskiego, wiceprezesami zostali: Elżbieta Streker-Dembińska, Henryk Janasek i Andrzej Wójciński, sekretarzem Jadwiga Kujawińska, skarbnikiem Lech Hejman a członkami zarządu Tadeusz Jelinek i Danuta Gościńska. – Koło tworzyło wówczas 40 osób, dzisiaj jest ich 108 – przypomniał w czasie rocznicowej uroczystości R. Sławiński. Dziewięcioro z nich zostało 20 kwietnia 2022 roku uhonorowanych odznaką „Mecenas kultu chopinowskiego”, przyznaną przez zarząd TiFC w Warszawie: Krzysztof Pydyński, Jarosław Jankowski, Adelajda Zok, Maria Zwolińska, Anna Kapturska, Aleksandra Jurgielewicz, Stanisław Bielik, Mirosław Jurgielewicz i Andrzej Wójciński.

Zdaniem Krzysztofa Pydyńskiego, prezesa Koła od roku 2015, najważniejszym osiągnięciem żychlińskiego Koła TiFC, poza ugruntowaniem kultu Chopina w regionie, jest organizowanie od siedemnastu lat Ogólnopolskiego Festiwalu Pianistycznego „Chopinowskie Interpretacje Młodych”. O randze tego festiwalu niech zaświadcza choćby skład komisji artystycznych, w których zasiadają postaci z parnasu kultury, m.in. profesorowie i pedagodzy: Katarzyna Popowa-Zydroń, Elżbieta Tarnawska, Ewa Pobłocka, Irena Poniatowska, Kazimierz Gierżod, Andrzej Tatarski, Waldemar Andrzejewski, Waldemar Wojtal, Zbigniew Raubo, Andrzej Jasiński, Wojciech Świtała i Marek Dyżewski, dziennikarz muzyczny i były rektor Akademii Muzycznej we Wrocławiu. A że żychliński kult chopinowski obrasta w kolejne imprezy muzyczne, plastyczne i turystyczne, „mam marzenie – mówił prezes Pydyński – by Żychlin, ze swoją historią parafii ewangelickiej, tradycją chopinowską, stał się ośrodkiem kulturotwórczym, centrum edukacyjnym z własnym zapleczem koncertowym”. „Spróbujemy pomóc w realizacji tego marzenia” – odpowiadał Marek Woźniak, marszałek województwa wielkopolskiego, zwłaszcza, że „Chopin to czyste piękno, to co w polskości najlepsze, a wy stworzyliście z tego miejsca markę ważną nie tylko dla Wielkopolski”.

Gratulacje dotychczasowych osiągnięć i życzenia rozwoju przekazali członkom Koła TiFC w Żychlinie poseł na Sejm RP Tomasz Nowak, przedstawiciele samorządów powiatu konińskiego, Konina i gmin regionu, na co dzień współpracujący z Towarzystwem. Gratulacje i uznanie „dla najmłodszego koła TiFC w kraju, wyróżniającego się organizowaniem festiwalu pianistycznego” złożyła też dr Ewa Sławińska-Dahlig, dyrektor generalna TiFC w Warszawie.

Na koncert, będący także formą podziękowania wszystkim, którzy wspierają działalność Towarzystwa, organizatorzy zaprosili przedstawicieli samorządów subregionu konińskiego oraz firm i instytucji: HORTIMEX, UNIQA, VINKON, Hydrostal, Bank Spółdzielczy w Koninie, Wielkopolskie Centrum Ratownictwa Medycznego, firmę YAMAHA, DOMCAR (Zbigniew Witkowski) i KONPLAST (Henryk Kamiński). Byli też członkowie Towarzystwa im. Fryderyka Chopina z Ostrowa Wielkopolskiego, Sannik, Supraśla i Gdańska. Na koncert w Domu Kultury „Oskard” (Centrum Kultury i Sztuki) zaproszeni zostali również mieszkańcy Konina i regionu.

Przed słuchaczami jako pierwsza przy fortepianie zasiadła Antonina Waliszewska, uczennica Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Koninie. Utalentowana i pracowita pianistka ma swoim repertuarze utwory m.in. Johanna Sebastiana Bacha, Wolfganga Amadeusza Mozarta, Claude’a Debussy’ego, Maurycego Moszkowskiego czy Karola Szymanowskiego, a na koncie wygrane ważne wygrane konkursy, między innymi I miejsce na Międzynarodowym Konkursie Masters of Sonata w Londynie (2021) i ABSOLUTE FIRTST PRIZE w ramach Franz Liszt Center International Piano Competition w Hiszpanii (2022), konkursie, w którym udział wzięło ponad 450 osób z kilkudziesięciu krajów na świecie. W „Oskardzie” z wirtuozerią wykonała Fryderyka Chopina Nokturn f-moll op. 55 nr 1 i Walca e-moll op. posth.

Po niej sceną zawładnęła Orkiestra Filharmonii Poznańskiej pod dyrekcją Łukasza Borowicza, która na początek zaprezentowała uwerturę do opery „Zamek na Czorsztynie” Karola Kurpińskiego. Dodajmy, że Łukasz Borowicz z poznańskimi filharmonikami nagrał na płyty dzieła wszystkie Karola Kurpińskiego. Z Jakubem Kuszlikiem w DK „Oskard” wykonał zaś Koncert e-moll op. 11 Fryderyka Chopina. Jakub Kuszlik, absolwent Akademii Muzycznej w Bydgoszczy w klasie fortepianu prof. Katarzyny Popowej-Zydroń, otrzymał IV Nagrodę XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie oraz Nagrodę Polskiego Radia za najlepsze wykonanie mazurków. Jest także laureatem II nagrody X Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy (2016), półfinalistą Konkursu Beethovena w Bonn (2017). W listopadzie 2018 pianista wystąpił z ogromnym sukcesem w Lincoln Center w Nowym Jorku, w marcu 2019 roku zdobył II nagrodę w Hilton Head International Piano Competition w Nowym Jorku a w czerwcu 2019 III nagrodę w Top of the World International Piano Competition w Tromso w Norwegii. Przypomnijmy też koniński epizod jego muzycznej kariery: w 2010 roku zdobył III miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym w Koninie. Kuszlik to ciekawy przykład muzyka, który deklaruje, że uwielbia „Brahmsa, Debussy’ego, Prokofiewa, Schumanna, Beethovena. Oczywiście bardzo lubię Chopina”, ale za chopinistę się nie uważa. Za to „Lubię takie zespoły, jak Led Zeppelin, Deep Purple, Black Sabbath, słuchałem też Metalliki, szczególnie tej wczesnej, Megadeth, lubię też Rage Against The Machine. Na przykład koncerty Led Zeppelin to absolutna magia, mam też ulubione utwory, na przykład „Since I’ve Been Loving You”, „Heartbreaker”, „Dazed And Confused”. Mieli niezwykłą energię i świeżość, której czasami brakuje mi w muzyce klasycznej. Ich koncerty były bardzo mocno improwizowane, a jednocześnie ich muzyka była bardzo szczera” – mówił w wywiadzie dla portalu www.bochnia.naszemiasta.pl . Nie dajmy się jednak zwieść przewrotności młodego muzyka – to znakomity wykonawca muzyki Chopina, czego dowiódł w czasie konińskiego koncertu. Jego i orkiestry Koncert e-moll był pierwszej próby, zwłaszcza, że widać i słychać było znakomitą współpracę pianisty z dyrygentem i zespołem. Publiczność nagrodziła ich za to dzieło wielkimi brawami.

Andrzej Dusza

Zdjęcia: Mirosław Jurgielewicz

« z 2 »