Granty marszałka dla fundacji

Dwa granty na realizację projektów z zakresu kultury otrzymała Konińska Fundacja Kultury od Samorządu Województwa Wielkopolskiego. Granty te opiewają w sumie na 65 tys. zł.

Po raz kolejny KFK opracowała projekty i wystartowała w konkursie, organizowanym przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego, „na realizację w formie powierzenia lub wspierania zadań publicznych Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie kultury w roku 2015”.

Samorząd Województwa Wielkopolskiego

Pierwszy z projektów dotyczy największego w kraju, i jednego z największych w Europie, festiwalu dziecięcego. Komisja konkursowa na zadanie pod nazwą „Międzynarodowy Dziecięcy Festiwal Piosenki i Tańca w Koninie – tworzenie warunków do edukacji kulturalnej dzieci i młodzieży” przyznała dotację w wysokości 40 tys. zł. Fundacja od początków swego istnienia wspiera głównego organizatora festiwalu, Koniński Dom Kultury, finansowo i organizacyjnie. W tym roku odbędzie się już 36. edycja Festiwalu. Według zapowiedzi organizatorów uczestniczyć w nim będzie około 2500 dzieci i młodzieży w wieku od 5 do 16 lat z Polski i kilkunastu krajów świata, w tym z Malty, Słowenii, Szwajcarii, Macedonii, Izraela, Bułgarii, Włoch, Niemiec, Gruzji, Rumunii, z hiszpańskiej Teneryfy oraz z RPA i Kolumbii. W pierwszych tegorocznych eliminacjach festiwalowych uczestniczyło ponad 4 tysiące dzieci tańczących i śpiewających; kolejne eliminacje, finały i koncert galowy 36. Festiwalu odbędą się w dniach 10-14 czerwca br. Więcej informacji o festiwalu znaleźć można na www.festiwaldzieciecy.pl.

Zespół „Junost” z Briańska (Rosja), Grand Prix 35. MDFPiT w Koninie

Drugi grant, 25 tys. zł, został przyznany na wsparcie Ogólnopolskiego Festiwalu Pianistycznego „Chopinowskie interpretacje młodych”. Festiwal ten jest organizowany po raz 12.; głównymi organizatorami są Towarzystwo im. F. Chopina w Żychlinie k/Konina i Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia w Koninie. W „Chopinowskich interpretacjach młodych” uczestniczą pianiści wprawdzie młodzi (głównie uczniowie szkół muzycznych i studenci Akademii Muzycznych), ale już utytułowani. Muzycznym zmaganiom towarzyszą warsztaty, odczyty, spotkania i koncerty. Marszałek województwa wielkopolskiego, Marek Woźniak, ten festiwal określił mianem „marki kulturalnej Wielkopolski”.

Łukasz Mikołajczyk, studiujący w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, w klasie fortepianu prof. Zbigniewa Raubo, wygrał 11. Ogólnopolski Festiwal Pianistyczny  „Chopinowskie interpretacje młodych”.

Tekst: Andrzej Dusza