Kiedy nieznajomi mogą stać się sobie naprawdę bliscy

W Koninie zakończył się 62. Ogólnopolski Konkurs Filmów Niezależnych im. prof. Henryka Kluby – OKFA 2016. Organizatorem konkursu było Centrum Centrum Kultury i Sztuki w Koninie, partnerem – Konińska Fundacja Kultury.

W czasie tegorocznego OKFA zaprezentowano 53 filmy niezależne. Prof. dr hab. Mariusz Grzegorzek, rektor Szkoły Filmowej w Łodzi (będącej patronem artystycznym OKFA, wraz z Federacją Niezależnych Twórców Filmowych), zwracając się do uczestników mówił: „Korzystajcie z luksusu bycia absolutnie NIEZALEŻNYM i oby ten luksus został z wami na zawsze. Mówcie o tym, co wam w duszy gra, co męczy, uwiera i spać nie daje, opowiadajcie o światach, które budują się w waszych głowach, wykorzystajcie maksymalnie to, co daje FILM. Ale nie zapominajcie też o LEKCJACH – na OKFIE czekają na was warsztaty, omówienia filmów, spotkania z uznanymi filmowcami – skorzystajcie z ich wiedzy i doświadczenia, nie brońcie się przed krytyką i dobrymi radami – wbrew pozorom POKORA z NIEZALEŻNOŚCIĄ się lubią”.

Jury 62. OKFA, w składzie: Joanna Kos-Krauze – przewodnicząca, Krzysztof Majchrzak, Łukasz Maciejewski, Jacek Petrycki, Witold Kon , postanowiło przyznać następujące nagrody i wyróżnienia:

w kategorii – film amatorski:

Grand Prix OKFA 2016 im. Stanisława Pulsa dla filmu „Wyścig” w reżyserii Stanisława Cuske

5000 zł brutto – nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Nagroda dla filmu „Utopia” w reżyserii Daniela Zagórskiego

2000 zł brutto – nagroda Marszałka Województwa Wielkopolskiego

Wyróżnienie dla filmu „Gdy przyjdzie mi ten świat porzucić” w reżyserii Mateusza Buławy

500 zł – wyróżnienie Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej

w kategorii – film niezależny:

Grand Prix OKFA 2016

dla filmu „ Oczy mojego ojca” w reżyserii Bartosza Blaschke

5000 zł brutto – nagroda Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej

Nagrodę przyznano ze szczególnym docenieniem wybitnej kreacji aktorskiej Katarzyny Herman

w kategorii – film studencki:

Grand Prix OKFA 2016

dla filmu „Dokument” w reżyserii Marcina Podolca

5000 zł brutto – nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

dwie równorzędne nagrody:

dla filmu „Kroki” w reżyserii Karoliny Zaleszczuk

2000 zł brutto – nagroda Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej

dla filmu „Nauka” w reżyserii Emi Buchwald

2000 zł brutto – nagroda Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej

2 równorzędne wyróżnienia:

dla filmu „Kochanie” w reżyserii Zofii Kowalewskiej

500 zł – wyróżnienie Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej

dla filmu „Praska 24 ” w reżyserii Patrycji Polkowskiej

500 zł – wyróżnienie ufundowane przez Print Terminal.

Ponadto jury przyznało pozaregulaminową nagrodę honorową za kreację aktorską dla Konrada Wojtowicza (film „Urodziny”) .

W czasie konkursu OKFA 2016 funkcjonowały jeszcze dwa zespoły jurorskie.

Jury Młodych OKFA 2016 w składzie: Aleksandra Folczak, Monika Groszyk i Tomasz Begier postanowiło przyznać nagrodę filmowi „Ślimaki” w reżyserii Grzegorza Szczepaniaka, za wciągnięcie w świat nietypowych bohaterów, którym kibicujemy w nieudolnej i uroczej próbie realizacji marzeń. „Film pozostawił nas z absurdalnym pytaniem: dlaczego sami nie wpadliśmy na genialny pomysł hodowli ślimaków” – czytamy w uzasadnieniu. Nagrodę tę, w wysokości 1000 zł, ufundował Starosta Koniński, zaś nagrodę rzeczową ufundowała Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu.

Drugi (a właściwie trzeci) zespół, tak zwane Jury Społeczne, w składzie: Jan Grabowski, Jacek Mądry, Marta Mielcarek i Mateusz Jósiak, nagrode przyznało filmowi film „Dzień babci” w reżyserii Miłosza Sakowskiego, „za poruszenie aktualnego tematu społecznego, intrygującą fabułę przedstawioną w sposób doskonały oraz przesłanie, które daje nadzieję, że nieznajomi mogą stać się sobie naprawdę bliscy”. Nagrodę w wysokości 500 zł ufundowała Konińska Fundacja Kultury.

Oprac. Andrzej Dusza