Konin z nową energią!

Międzynarodowy Dziecięcy Festiwal Piosenki i Tańca w Koninie wraca po dwóch latach nieobecności. To największe i najstarsze w Polsce dziecięce wydarzenie artystyczne rozpocznie się 1 czerwca i potrwa 5 dni. Weźmie w nim udział 2500 młodych artystów z kraju i zagranicy.

Tegoroczny festiwal będzie jakby „potrójny”, bowiem jubileuszowy 40. nie odbył się z powodu pandemii koronawirusa COVID-19, 41. też zastopowała szalejąca pandemia. Za kilka dni, 1 czerwca 2022 roku, do Konina zaczną zjeżdżać artyści w wieku od 5 do 16 lat i zacznie się 42. Festiwal. W jakiej są kondycji? Kwalifikacje do festiwalu, w których udział wzięło około 4000 tysięcy artystów, pokazały, że dzieciaki i ich instruktorzy i opiekunowie są, jak zawsze, pełni fantazji i energii. Co tu ukrywać – stęskniliśmy się za tą ich radością, bezpośredniością reakcji, wybuchami śmiechu, za festiwalowym gwarem i rozgardiaszem, bo przecież naraz wszędzie ich pełno…

2 czerwca, o godz. 9.00, na placu przed KDK odbędzie się oficjalne otwarcie 42. Festiwalu, podczas którego prezydent Konina przekaże klucze do miasta młodym artystom i rozpoczną się eliminacje. Na dwóch estradach prezentacje wokalne i taneczne rozpocznie 2500 artystów z kraju i zagranicy. Dzień później odbędą się finały. Niestety, ze względu na styczniową falę pandemii wiele państw zrezygnowało z udziału w tegorocznym festiwalu, jednocześnie zapewniając o swoim udziale w przyszłorocznej edycji. Przyjazd potwierdzili młodzi artyści z Niemiec, Bułgarii, Litwy, Mołdawii, Czech i Ukrainy.

Wokalistów tegorocznego festiwalu oceniać będą nie tylko profesjonaliści i znawcy sztuki wokalnej, ale przede wszystkim PRZYJACIELE dzieci i festiwalu. Funkcję przewodniczącego jury pełnić będzie Jerzy Petersburski Jr., pianista, kompozytor i satyryk, autor i prowadzący programy telewizyjne, wykładowca w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. Obok niego: Beata Bednarz z Katowic, wokalistka o niepowtarzalnej barwie i skali głosu, pedagog Instytutu Jazzu Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach; Wojciech Myrczek z Katowic, wokalista jazzowy, laureat m.in. Shure Montreux Jazz Voice Competition 2013, wykładowca w Akademii Sztuk Teatralnych im. St. Wyspiańskiego w Krakowie;

Krzysztof Pydyński z Konina, muzyk, pedagog, kompozytor i dyrygent, dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Koninie; sekretarzem jury będzie Małgorzata Kazuś z KDK, kierownik działu artystycznego Konińskiego Domu Kultury, związana z festiwalem w Koninie od 30 lat.

Prezentacje zespołów tanecznych oceniać będzie wymagające jury: Katarzyna Migała – przewodnicząca, choreograf teatralna i filmowa, pedagog, wykładowca tańca współczesnego i kompozycji, założycielka Teatru Tańca DF, współpracująca z m.in. Zakładem Estetyki UJ w Krakowie, z Domem Norymberskim, Teatrem Grotowskiego;

Maciej Florek – tancerz, choreograf, zwycięzca I oraz juror IX polskiej edycji programu „You Can Dance – Po prostu tańcz!”, twórca wielu prestiżowych projektów tanecznych i teatralnych w Polsce, Europie, Ameryce i Afryce; Milena Jurczyk – absolwentka Szkoły Baletowej w Gdańsku i Akademii Muzycznej w Warszawie, konsultantka z zakresu techniki tańca klasycznego; Dita Hejnikova (Czechy) – trenerka, choreografka, założyciel Studia Tańca DIDEDance. sędzia Czeskiej Organizacji Tańca, supervisor i przewodnicząca Międzynarodowej Organizacji Tańca w Czechach; Irena Bous (Ukraina) – Prezydent Międzynarodowej Organizacji Tańca w Ukrainie. Arbiter i przewodnicząca Światowej Federacja Tańca Sportowego; Jean Claude Marignale (Francja) – urodzony w Gwadelupie, francuski choreograf, tancerz i pedagog, autor choreografii do francuskiej wersji musicalu HAIR, specjalizujący się m.in. w takich technikach, jak modern jazz, salsa jazz, jazz rock, hip hop, afro jazz; Dariusz Intrys – sekretarz jury, tancerz, choreograf, absolwent Krakowskiej Szkoły Tańca im. Janiny Strzębosz, pracownik KDK.

Wokalistom w kategoriach wiekowych: 9-11 lat, 12-13 lat, 14-16 lat, towarzyszyć będzie orkiestra festiwalowa pod kierownictwem Pawła Zielaka. – Występy z orkiestrą to prawdziwa przyjemność. Jesteśmy po to, byście jak najlepiej mogli się zaprezentować jurorom i publiczności. Podziwiamy wasz talent i zrobimy wszystko, by wasze prezentacje były na jak najwyższym poziomie – podkreśla dyrygent i aranżer Paweł Zielak. Dodajmy, że w składzie orkiestry są też uczniowie i niedawni absolwenci Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. w Koninie, niektórzy niewiele starsi od uczestników festiwalu. Orkiestra będzie towarzyszyła uczestnikom festiwalu także w czasie koncertu galowego.

Koncert galowy odbędzie się 4 czerwca o godz. 19.00 na placu Wolności, na konińskiej Starówce, gdzie stanie największa festiwalowa scena. Tradycyjnie galę poprzedzi barwny korowód oraz rozdanie Złotych, Srebrnych i Brązowych Aplauzów oraz wyróżnień. Laureatów Grand Prix poznamy około godz. 23.00 na zakończenie koncertu galowego. Galę poprowadzi Tomasz Kammel, a wyreżyseruje ją Mateusz Polit. W tym roku partnerem medialnym festiwalu jest portal Wirtualna Polska (www.wp.pl ), gdzie w całości będzie transmitowany koncert galowy (początek o godzinie 19.00). Eliminacje i finały będzie można oglądać na stronie www.festiwaldzieciecy.pl; początek transmisji codziennie od godz. 9.30. Wszystkie transmisje są bezpłatne.  

Prezentem dla uczestników festiwalu będzie tradycyjnie koncert przed KDK, gdzie 2 czerwca wystąpi BRYSKA, artystka młodego pokolenia, posiadająca ponad 6 milionów odsłon na YouTube. Natomiast piątkowy wieczór uczestnicy festiwalu spędzą na ognisku i dyskotece, zorganizowanej na plaży miejskiej w Ślesinie.
Organizacja festiwalu nie byłaby możliwa bez wsparcia samorządu Konina, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałka Województwa Wielkopolskiego oraz sponsorów, w tym ZE PAK SA, firmy Kupiec, spółki MZGOK, a także Stowarzyszenia Artystów Wykonawców Utworów Muzycznych i Muzyczno-słownych (SAWP), wytwórni Delphy Records oraz Konińskiej Fundacji Kultury.

Honorowy patronat nad 42. MDFPiT w Koninie objęli wiceprezes Rady Ministrów, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. dr hab. Piotr Gliński, Rzecznik Praw Dziecka oraz UNICEF.

Andrzej Dusza

plakat festiwalu projektu Zdzisława Siwika