Konkurs jazzowej improwizacji

Mikołaj Kostka, skrzypek, uczeń Zespołu Szkół Muzycznych w Poznaniu, został laureatem pierwszego konkursu improwizacji jazzowej w Koninie. Współorganizatorem konkursu była Konińska Fundacja Kultury.

Konkursem improwizacji jazzowej rozpoczął tegoroczny 22. Jazz Festival Jazzonalia. Rywalizowali i koncertowali uczniowie szkół muzycznych z Łodzi, Poznania, Kutna i Konina. Konkursowi towarzyszyły warsztaty improwizacji jazzowej, które poprowadzili jurorzy, wykładowcy Akademii Muzycznych w Poznaniu i we Wrocławiu.

Inicjatorem był Paweł Zielak, saksofonista i pedagog w konińskiej PSM, patronem Centrum Edukacji Artystycznej Regionu Wielkopolski, organizatorem zaś Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia w Koninie (współorganizatorem Konińska Fundacja Kultury). W konkursie udział wzięło 15 uczniów z czterech szkół muzycznych. Oceniało ich jury w składzie: dr hab. Wojciech Olszewski (Akademia Muzyczna w Poznaniu), Piotr Banyś (AM Poznań), Maurycy Wójciński (AM Wrocław) i Paweł Zielak.

Laureatem pierwszego konkursu improwizacji jazzowej w Koninie został Mikołaj Kostka, skrzypek, uczeń Zespołu Szkół Muzycznych w Poznaniu (nauczyciel Jarosław Sierant). W czasie koncertu laureatów wykonał Horace Silvera „The Jody Grind”, w konkursie grał także „Summertime” Georgea Gershwina i „Recorda-me” Joe Hendersona. To jest już sprawny muzyk, potrafiący znaleźć i oddać klimat kompozycji, współpracujący z towarzyszącymi mu zawodowymi muzykami (jemu i wszystkim uczestnikom konkursu i koncertu towarzyszyli: Filip Chojnacki – fortepian, Szymon Wieczorkiewicz – kontrabas i Marek Jakubowski – perkusja).

Nagrodę za drugie miejsce odebrał Jakub Jóźwiak, trębacz, uczeń PSM Konin (nauczyciel Krzysztof Lityński). Trzecie miejsce ex aequo przyznano Wojciechowi Braszakowi, saksofoniście z ZSM w Poznaniu (nauczyciel Maciej Kociński) oraz Jakubowi Jungowi, gitarzyście z ZSM w Łodzi (nauczyciel Marek Kądziela). Równorzędne wyróżnienia otrzymali: Andrzej Kowalski – gitarzysta, POSM w Poznaniu (nauczyciel Witold Żuromski), Piotr Rudak i Kamil Wrona – pianiści z ZSM Łódź (nauczyciel Witold Janiak).

Zdaniem Krzysztofa Pydyńskiego, dyrektora PSM w Koninie (i prezesa KFK): – Jest bardzo mało inicjatyw tego typu, skierowanych do młodzieży szkół muzycznych II stopnia, w zasadzie ich nie ma. Tymczasem okazało się, że jest zainteresowanie uczniów i pedagogów. W tym roku udział wzięli uczniowie z czterech szkół,to niezły początek (choć nie dojechali z Ostrowa Wielkopolskiego i z Lubuskiego). Do zobaczenia w maju przyszłego roku!

Tekst: Andrzej Dusza Fot. Marcin Oliński