„Mój kraj taki piękny” z wyróżnieniem Fundacji

Film „Mój kraj taki piękny”, w reżyserii Grzegorza Paprzyckiego, otrzymał wyróżnienie na 66. OKFA – Ogólnopolskim Konkursie Filmów Niezależnych im. prof. Henryka Kluby – Konin 2020 r., ufundowane przez Konińską Fundację Kultury. W czasie 66. OKFA (3-6 grudnia 2020) zaprezentowano 48 filmów krótkometrażowych: niezależnych (6), amatorskich (26) i studenckich (16), wszystkie w formie online.

Organizatorem OKFA było Centrum Kultury i Sztuki w Koninie. To najstarszy w Polsce festiwal kina spoza oficjalnego obiegu dystrybucyjnego. Jego część konkursowa skierowana jest do twórców amatorów, filmowców niezależnych oraz do studentów szkół filmowych. Celem jest promowanie offowego ruchu filmowego oraz prezentacja najnowszych dokonań w niekomercyjnym nurcie kina. OKFA pokazuje drogę od amatora, poprzez studenta do zawodowca. Wśród prezentacji mieliśmy też koniński akcent – w kategorii kina niezależnego swój film „Doktor Piotr” zaprezentował Zdzisław Siwik. Patronat nad tegoroczną edycją festiwalu objęła Światowa Unia Kina Niezależnego UNICA. To najdłużej istniejąca międzynarodowa niezależna organizacja filmowa, działająca w strukturach UNESCO. Swoje trzy grosze dołożyła też Konińska Fundacja Kultury, finansując jedno z festiwalowych wyróżnień.

Konkursowe prezentacje oceniało jury: Małgorzata Imielska – reżyserka i autorka scenariuszy filmowych, teatralnych i radiowych, Jagoda Szelc – reżyserka i scenarzystka, Krzysztof Majchrzak – aktor filmowy i teatralny, Łukasz Maciejewski – filmoznawca, krytyk filmowy i teatralny, wykładowca akademicki i Bartosz Kruhlik – reżyser filmowy. Jury po obejrzeniu 48 filmów (wyłonionych do konkursu głównego z ponad 200 nadesłanych) postanowiło przyznać następujące nagrody i wyróżnienia:

w kategorii – film amatorski

Grand Prix OKFA 2020 im. Stanisława Pulsa

dla filmu „Jeszcze porozmawiamy” w reżyserii Mateusza Buławy

(nagroda Marszałka Województwa Wielkopolskiego)

dla filmu „Dar” w reżyserii Joanny Trejter

(nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego)

Wyróżnienie dla filmu „Pod niebem” w reżyserii Marty Skiby

(ufundowane przez firmę ENERGO-TECH)

Jury przyznało pozaregulaminowe wyróżnienie honorowe dla filmu „Dziadek nie słyszał, kiedy babcia mówiła” w reżyserii Olgi Bejm

w kategorii – film niezależny:

Grand Prix OKFA 2020

dla filmu „Nie zmieniaj tematu” w reżyserii Huberta Patynowskiego

(nagroda Centrum Kultury i Sztuki w Koninie)

dla filmu „Fan”– reżyseria Mateusz Winkiel i Kamil Iwanowicz

(nagroda Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej)

Wyróżnienie dla filmu „Ostatnie kino” w reżyserii Kajetana Pochylskiego

(ufundowane przez firmę Print Terminal)

w kategorii – film studencki:

Grand Prix OKFA 2020

dla filmu „Jaskinia żółwi” w reżyserii Klaudii Folgi

(nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego)

dla filmu „Miłość” w reżyserii Michała Ciechomskiego

(nagroda Centrum Kultury i Sztuki w Koninie)

dla filmu „Mój kraj taki piękny” w reżyserii Grzegorza Paprzyckiego

(ufundowane przez Konińską Fundację Kultur

Jury przyznało pozaregulaminowe wyróżnienie honorowe dla Marianny Janczarskiej za rolę w filmie „Motocykl”.

Swoją nagrodę przyznało także jury młodych: Patrycja Wiśniewska, Karolina Cybulska i Natalia Rosicka (studentki filmoznawstwa UAM w Poznaniu). Nagrodę, ufundowana przez Starostę Konińskiego, otrzymał film „Mój kraj taki piękny” w reżyserii Grzegorza Paprzyckiego (Szkoła Filmowa im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach).

Wszystkie filmy 66. OKFA były dostępne 3 i 4 grudnia na kanale festiwalu na YouTube. Podobnie jak i spotkania z twórcami oraz pokazy specjalne, wśród których były m.in. „Wszystko dla mojej matki” Małgorzaty Imielskiej oraz „Interiora” Marka Lechkiego, rozmowa Łukasza Maciejewskiego ze Zbigniewem Zamachowskim, poprzedzona pokazem filmu „Zieja” w reżyserii Roberta Glińskiego. Muzycznym wydarzeniem, na zakończenie 66. OKFA w Koninie, był koncert (online) Mary Komasa, prezentującej swoją najnowsza płytę „Disarm”.

Oprac. Andrzej Dusza