Najważniejsza niezależność

„Niezależność” to słowo, które w słowniku każdego twórcy powinno widnieć na pierwszym miejscu, a OKFA to wydarzenie, które w kalendarzu powinno być zaznaczone na czerwono – tak do uczestników 63. OKFA – Ogólnopolskiego Konkursu Filmów Niezależnych

im. prof. Henryka Kluby w Koninie (1-4 czerwca 2017) zwracał się prof. dr hab. Mariusz Grzegorek, rektor Szkoły Filmowej w Łodzi. Konińska Fundacja Kultury dołożyła do OKFA małą cegiełkę, fundując jedną z nagród.

Prof. Grzegorek: „Bycie niezależnym to przywilej, ale także obowiązek. Obowiązek bycia szczerym z samym sobą. Obowiązek bycia szczerym ze swoim widzem. Obowiązek siania fermentu i wywracania do góry nogami zastanego porządku”. Czy tak było?

Paulina Pachulska, dyrektor OKFA, przypomniała m.in.: „OKFA to rozpoznawalna marka, trafnie identyfikowana w środowisku filmowym, do której przyznają się najwięksi. Krzysztof Zanussi doskonalił na tym konkursie swój warsztat jeszcze jako filmowiec amator, by po kilku latach zasiadać w gronie jurorskim. Warto odnotować, że pierwsze kroki stawiał tu chociażby koninianin Radek Ładczuk – obecnie wzięty operator – autor zdjęć do m.in. „Sali samobójców”, „Jesteś Bogiem” czy międzynarodowych produkcji. Śledząc bogatą historię festiwalu wśród konkursowych produkcji odnajdujemy nazwiska takich twórców jak np.: Maciej Dejczer, Wojciech Staroń, Marek Lechki, Katarzyna Klimkiewicz, Bodo Kox i Kuba Czekaj”.

Łukasz Maciejewski, krytyk filmowy i wykładowca łódzkiej Szkoły Filmowej (sprawującej patronat nad OKFA), mówił: „Tu się przyjeżdża, żeby – po pierwsze, spotkać się z entuzjastami kina (…), a po drugie, żeby rozpoznać nazwiska, o których ja – jako dziennikarz filmowy i krytyk – prawdopodobnie będę pisał za 5-10 lat”.

W tym roku widzowie mieli okazję obejrzeć 52 filmy. Nad szukaniem owej „niezależności”, ale też w formie najbardziej artystycznie właściwej sztuce filmowej, pracowały aż trzy zespoły jurorów. To najważniejsze, w składzie:

Krzysztof Majchrzak – przewodniczący, Łukasz Maciejewski, Kuba Czekaj,

Bartosz M. Kowalski i Jarek Marszewski postanowiło przyznać:

w kategorii – film amatorski:

Grand Prix OKFA 2017 im. Stanisława Pulsa

dla filmu „Droga weterana – pokonać Hańczę” w reżyserii Rafała Makolądry (5000 zł brutto – nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego)

Nagrodę dla filmu  „Kukułek” w reżyserii Daniela Zagórskiego (2000 zł – nagroda Marszałka Województwa Wielkopolskiego)

Wyróżnienie dla filmu „Pęd” w reżyserii Szymona Ruczyńskiego (500 zł – wyróżnienie ufundowane przez firmę ZIOM-AS Nieruchomości)

Jury przyznało pozaregulaminowe wyróżnienie honorowe dla filmu „Chimera” w reżyserii Kuby Januszewskiego

w kategorii – film niezależny:

Grand Prix OKFA 2017

dla filmu „Trzy rozmowy o życiu” w reżyserii Julii Staniszewskiej (5000 zł – nagroda Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej)

Nagrodę dla filmu  „Przed świtem” w reżyserii Łukasza Borowskiego

(2000 zł – nagroda Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej)

Wyróżnienie dla filmu „Świetne wieści” w reżyserii Kuby Gryżewskiego (500 zł – wyróżnienie ufundowane przez firmę AVIS)

Ponadto Jury przyznało pozaregulaminowe wyróżnienie honorowe za kreację aktorską dla Oliwiera Kozłowskiego  (film „Baraż”)

w kategorii – film studencki:

Grand Prix OKFA 2017

dla filmu „Daniel” w reżyserii Anastazji Dąbrowskiej (5000 zł – nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego)

Nagrodę dla filmu „Szczękościsk” w reżyserii Kordiana Kądzieli (2000 zł – nagroda Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej)

Wyróżnienie dla filmu „Bankiet” w reżyserii Julii Orlik (500 zł wyróżnienie ufundowane przez firmę Hand-some.pl)

Ponadto Jury przyznało pozaregulaminowe wyróżnienie honorowe za kreację aktorską dla Magdaleny Czerwińskiej (film „Powrót”).

Drugi zespół jurorów, tak zwane Jury Młodych 63. OKFA, w składzie: Stanisław Cuske, Monika Marcyniak i Piotr Wąsala postanowiło przyznać swoją nagrodę filmowi „Daniel” w reżyserii Anastazji Dąbrowskiej (Wydział Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach) za opowiedzenie pięknej i spójnej historii o przyjaźni i miłości; bohaterowie wprowadzili nas w świat pełen marzeń i naiwnych pytań, na które każdy z nas szuka odpowiedzi. Nagrodę w wysokości 1000 zł ufundował Starosta Koniński, zaś nagrodę rzeczową ufundowała Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu.

W czasie tegorocznej OKFA pracował też trzeci zespół jurorów – Jury społeczne, w składzie: Ewa Jeżak, Agnieszka Kamińska, Marlena Rumak, Aneta Brdyś i Małgorzata Broniszewska. To jury postanowiło swoją nagrodę przyznać filmowi „Lila” w reżyserii Dominiki Łapki (Studio Munka w Warszawie). Jury uzasadniało: historia przedstawiona w filmie jest zaskakująca, fabuła przybiera nieoczekiwanie dramatyczny obrót, wskutek którego widz przeżywa skrajne emocje. Jury zwróciło uwagę na dbałość o szczegóły, poprawne kadry i oprawę muzyczną a przede wszystkim świetnie wykreowane przez młodych aktorów role Joszka i Lili.

Nagrodę w wysokości 500 zł ufundowała Konińska Fundacja Kultury.

Jeszcze raz prof. Grzegorzek: „Szukajcie, poznawajcie, odkrywajcie. OKFA to najlepsza okazja do zadawania pytań, bo w jednym miejscu spotkacie ludzi, od których bardzo wiele możecie się nauczyć; nie tylko o filmie, nie tylko o kinie, ale i o drugim człowieku.” Tę szansę od …. lat filmowcom amatorom i twórcom niezależnym stwarza Centrum Kultury i Sztuki w Koninie, organizator OKFA. Dodajmy, że konkursowi towarzyszyły warsztaty animacji dla gimnazjalistów, warsztaty filmowe dla młodzieży 15+, warsztaty interaktywne – udźwiękowienia oraz dubbingu filmu niemego oraz plenerowa ekspozycja (obok CKiS Dom Kultury „Oskard”, gdzie odbywały się projekcje filmowe) przygotowana przez PISF a poświęcona twórczości filmowej Andrzeja Wajdy.  Wydarzeniem była też rozmowa Łukasza Maciejewskiego z Danutą Stenką oraz koncert Moniki Brodki.

Foto: Paweł Hejman

« z 2 »