OKFA znaczy pasja

Ciekawe spotkania, filmy, które dały do myślenia oraz niezwykła atmosfera, w której reżyserzy filmów amatorskich, niezależnych i studenckich mogli poczuć wsparcie, zrozumienie i podzielić się swoją pasją. Za nami 67. Ogólnopolski Konkurs Filmów Niezależnych im. prof. Henryka Kluby w Koninie.

OKFA jest najstarszym w Polsce, nieustannie rozwijającym się projektem, skierowanym dla twórców spoza oficjalnego obiegu dystrybucyjnego. Jego organizatorami są Centrum Kultury i Sztuki w Koninie, które realizuje festiwal i Federacja Niezależnych Twórców Filmowych. Dyrektorem OKFA jest Paulina Pachulska-Wojdak (CKiS). Jednym z partnerów organizatorów była Konińska Fundacja Kultury.

Tegoroczna OKFA to, oprócz projekcji filmów zakwalifikowanych do konkursu i ocenianych przez jury, wiele ciekawych wydarzeń, między innymi pokazy specjalne filmów: ,,Wieloryb z Lorino” i spotkanie z jego reżyserem Maciejem Cuske, przedpremierowy ,,Śniegu już nigdy nie będzie” w reżyserii Małgorzaty Szumowskiej oraz filmu ,,Szarlatan” i spotkanie online z reżyserką Agnieszką Holland. Widzowie mogli również oglądać ,,Najlepsze polskie krótkie metraże 2021” czy pokazy Oscar Nominated Short Films 2021. Nie zabrakło też zaproszenia dla najmłodszych widzów – dzieci uczestniczyły w poranku z polską animacją O!PLA na OKFA. Festiwalowi towarzyszyła wystawa fotografii analogowych Macieja Cuske ,,Czukotka”.

67. OKFA trwała od 3 do 6 czerwca 2021 w Domu Kultury Oskard w Koninie. 5 czerwca odbyła się gala wręczenia nagród, którą poprowadził Łukasz Maciejewski. Jury w składzie: Krzysztof Majchrzak – przewodniczący, Katarzyna Klimkiewicz, Adam Sikora, Łukasz Maciejewski i Maciej Cuske, po obejrzeniu 61 filmów przyznało następujące nagrody i wyróżnienia.

W kategorii film amatorski:

Grand Prix im. Stanisława Pulsa dla filmu „Piach” w reżyserii Bartosza Tryzny i Moniki Stpiczyńskiej; 5000 zł – nagroda Prezydenta Miasta Konina

Nagroda dla filmu „Öve” w reżyserii Jakuba Słabka; 2000 zł – nagroda Ministra Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu

Wyróżnienie dla filmu „Głowy duże, głowy małe” w reżyserii Kaliny Gawrysiak; 500 zł – ufundowane przez firmę ENERGO-TECH

W kategorii film niezależny:

Grand Prix im. Witolda Kona dla filmu „Dalej jest dzień” w reżyserii Damiana Kocura; 5000 zł – ufundowane przez Polski Instytut Sztuki Filmowej

Nagroda dla filmu  „Bitwus Warszawus 2.020” w reżyserii Macieja Sławuskiego; 2000 zł – nagroda Ministra Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu

Wyróżnienie dla filmu „Psotnik w szklanej pułapce” w reżyserii Kamila Wójcika; 500 zł – wyróżnienie ufundowane przez firmę Print Terminal

W kategorii film studencki:

Grand Prix dla filmu „Blisko Ziemi” w reżyserii Pauliny Sikory; 5000 zł – nagroda Ministra Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu

Nagroda dla filmu „Jestem tutaj” w reżyserii Julii Orlik; 2000 zł – nagroda Marszałka Województwa Wielkopolskiego

Wyróżnienie dla filmu „Oko Boga”  w reżyserii Igora Kaweckiego; 500 zł – wyróżnienie ufundowane przez Konińską Fundację Kultury

Jury postanowiło przyznać pozaregulaminowe wyróżnienia honorowe:

Honorowe wyróżnienie aktorskie za wzajemną uważność otrzymują Weronika Asińska oraz Dorota Kiełkowicz-Suszka

Honorowe wyróżnienie za walory wizualne w filmie „Flora” otrzymuje Karolina Monwid-Olechnowicz

Honorowe wyróżnienie dla filmu „Julia nad morzem” w reżyserii Mariusza Rusińskiego

Swoją nagrodę przyznało również Jury Młodych (w składzie: Patrycja Wiśniewska, Natalia Rosicka i Łukasz Klawunn) – otrzymał ją film „Ostatnie dni lata” w reżyserii Klaudii Kęski za odwagę w przedstawieniu ważnych społecznie tematów oraz zilustrowanie dylematu moralnego bohaterki z niezwykłą wnikliwością emocjonalną. Nagrodę w wysokości 1000 zł ufundował Starosta Koniński.

Galę wręczenia nagród zakończył niesamowity, energetyczny koncert Marii Sadowskiej.

Joanna Sypniewska

Foto. Mirosław Jurgielewicz