Oscarowa nominacja dla Dariusza Przybylskiego

Dariusz Przybylski, kompozytor, został nominowany do International Opera Awards 2020, nagrody zwanej operowym Oscarem. Dariusz Przybylski podstawy swojej muzycznej kariery zdobywał w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia w Koninie

International Opera Awards to międzynarodowa nagroda w zakresie twórczości operowej, przyznawana corocznie przez The Opera Awards Foundation. Została ufundowana w 2013. Jej twórcą był Harry Hyman, brytyjski biznesmen, filantrop i miłośnik opery oraz John Allison, redaktor czasopisma Opera. Nagroda przyznawana jest w około 20 kategoriach i ma już polskie akcenty: w 2018 zwycięzcą nagrody w kategorii śpiewak operowy (Male Singer) został Piotr Beczała.

W tym roku do International Opera Awards nominowanych zostało wyjątkowo wielu artystów i dzieł z Polski. Obok kompozytora Dariusza Przybylskiego, mającego szansę na zwycięstwo w kategorii „newcomer” (objawienie), są to kontratenor Jakub Józef Orliński, nominowany w kategorii „recording (solo recital)”, zarejestrowany na płycie „Facce d’amore” oraz Małgorzata Szczęśniak, scenografka i autorka kostiumów, w kategorii „designer”. Ponadto płyta z „Halką” Stanisława Moniuszki, wydana przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina, jest nominowana w kategorii „recording (complete opera)” a „Paria” Moniuszki, zrealizowana przez Teatr Wielki w Poznaniu, jest nominowana w kategorii „rediscovered work”. Zwycięzców poznamy 4 maja.

Dariusz Przybylski jest kompozytorem i organistą. Urodził się (28 lipca 1984) w Koninie i tu, w PSM I i II st., zdobywał podstawy w klasie organów Hanny Stypułkowskiej (dyplom w 2003). W latach 2003-2008 studiował kompozycję pod kierunkiem Marcina Błażewicza i grę na organach w klasie Andrzeja Chorosińskiego w Akademii Muzycznej w Warszawie (oba dyplomy z Medalem „Magna cum Laude”). Lista jego studiów a potem koncertów, kompozycji i nagród krajowych i międzynarodowych jest imponująca (by się przekonać, wystarczy zajrzeć na https://culture.pl/pl/tworca/dariusz-przybylski ). W grudniu minionego roku informowaliśmy o premierze w Teatrze Wielkim w Poznaniu opery „Anhelli”, skomponowanej przez Przybylskiego na podstawie poematu Juliusza Słowackiego. Libretto powstało przy współpracy literackiej Margo Zālīte, która także wyreżyserowała cały spektakl (http://epiqe.iqhs.pl//kfk/aktualnosci/chor-bedzie-jeziorem/ ). – Jestem bardzo mile zaskoczony nominacją do tak prestiżowej nagrody – powiedział dla „Przeglądu Konińskiego” – tym bardziej, że jest to nagroda międzynarodowa, a nominują najbardziej wpływowi recenzenci operowi świata”.