Rocznica z Mecenasem

208. rocznica urodzin Fryderyka Chopina była, jak co roku, okazją szczególną do spotkania się członków koła Towarzystwa imienia F. Chopina w Żychlinie (gm. Stare Miasto). W Pałacu Bronikowskich, epizodycznie związanym z historią życia kompozytora, rozmawiano (27 lutego 2018 r.) o planach pracy Towarzystwa, wysłuchano recitalu prof. Edwarda Wolanina, uhonorowano osoby wspierające organizacyjnie i finansowo działania Towarzystwa. I, zgodnie z kilkunastoletnią już żychlińską tradycją, pałaszowano pączki.

Najpierw o planach na rok 2018. Krzysztof Pydyński, prezes żychlińskiego koła Towarzystwa, mówił m.in.: – W czerwcu chcemy reaktywować, wspólnie z konińską Państwową Szkołą Muzyczną I i II stopnia imienia Ignacego Paderewskiego, festiwal zespołów kameralnych szkół muzycznych wschodniej części Wielkopolski „Kameralne Lato  Żychlinie”Na 3 września zaplanowaliśmy recital chopinowski z okazji kolejnej rocznicy pobytu kompozytora w Żychlinie. Najważniejszym przedsięwzięciem będzie, planowany na 15-17 listopada, XV Ogólnopolski Festiwal Pianistyczny „Chopinowskie Interpretacje Młodych”. Wiele wskazuje, że w czasie festiwalu ze specjalnym koncertem wystąpi Orkiestra Barkowa pod dyrekcją Jarosława Thila. A ponieważ będzie to poniekąd edycja jubileuszowa, tak ją postrzegamy, zatem dodatkowo chcemy zorganizować, w formie prologu festiwalu, konferencję naukową „Polskie drogi do niepodległości: od Chopina do Paderewskiego”.

By plany zrealizować, konieczne jest, zdaniem prezesa Pydyńskiego, przekonanie nowych dobrodziejów do idei wsparcia finansowego Towarzystwa a także bardziej intensywne aplikowanie do różnych programów operacyjnych, dzięki którym cele Towarzystwa można realizować. Ważne jest przy tym utrzymywanie kontaktów z mediami, praca nad kolejnymi wydawnictwami i – przede wszystkim – uruchomienie strony internetowej koła (w porozumieniu z Zarządem Głównym TiFC w Warszawie).

Koło Towarzystwa im. Fryderyka Chopina w Żychlinie uhonorowało samorządy i firmy wspierające TiFC przede wszystkim w organizacji Festiwalu „Chopinowskie Interpretacje Młodych”. Podziękowania wręczono przedstawicielom samorządów: Stare Miasto, Rzgów, Kleczew, Rychwał, Konin, Starostwu Powiatowemu w Koninie i Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu. Wiele ciepłych słów skierowano do Banku Spółdzielczego w Koninie, spółek Vin-Kon, Hortimex, UNIQA i Wielkopolskiego Centrum Ratownictwa Medycznego. Tytułem Mecenas Kultu Chopinowskiego za szczególne zaangażowanie w organizację wielu imprez artystycznych Towarzystwa wyróżniona została Elżbieta Barszcz, była dyrektor Centrum Kultury i Sztuki w Koninie. Ten tytuł po raz pierwszy wręczono w Koninie; ustanowił go Zarząd Główny TiFC, ale nadają go koła Towarzystwa. Gratulacje Pani Mecenas złożył w imieniu ZG TiFC Ryszard Sławiński (nota bene pomysłodawca, już w 2008 roku, ustanowieniu tytułu Mecenasa Kultu Chopinowskiego).

Ale to nie był koniec honorów dla wspierających Towarzystwo im. Fryderyka Chopina – ze specjalnym koncertem wystąpił dla nich Edward Wolanin, profesor Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. To błyskotliwy wirtuoz, którego dodatkowo cechuje dojrzałość i opanowanie, wyczucie formy i pewność. W czasie koncertu wykonał m.in. cztery Mazurki z op. 30, pokazując Chopina jako człowieka pogodnego, jakby z oddali patrzącego na krajobraz Mazowsza. Był też Polonez B-dur op. 71 nr 2, był Nokturn b-moll op. 9 nr, dwa Nokturny op. 55, Ballada As-dur op. 47 i Barkarola op. 60. Trudno sobie wyobrazić piękniejszą formę podziękowania za pracę na rzecz promocji kultu chopinowskiego.

I jeszcze rzecz, która trudno pominąć: każdemu spotkaniu w Żychlinie towarzyszą… pączki. To jest nie tylko pyszny dodatek, to jest znakomity pączek integracyjny. Kiedy słyszy się te ochy i achy oraz ukradkowe zerkania, czy aby zjedzenie kolejnego pączka nie będzie uznane za zachowanie niestosowne… O tę formę dopieszczania uczestników koncertów dba Zespół Szkół Ekonomiczno-Usługowych w Żychlinie, gospodarz Pałacu Bronikowskich.

Andrzej Dusza

Zdjęcia: Mirosław Jurgielewicz (z archiwum koła TiFC w Żychlinie)

« z 2 »