Stypendium dla Huberta Kuliga

Hubert Kulig, utalentowany perkusista, uczeń Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia w Koninie, jest ósmym stypendystą Konińskiej Fundacji Kultury. Fundacja 21 września zbierała fundusze na stypendium wśród uczestników inauguracji roku kulturalnego 2018/2019. Stypendium dla młodego artysty ufundował także prezydent Konina.

Hubert Kulig jest wyróżniającym się uczniem i muzykiem V klasy perkusji Marka Jakubowskiego w Państwowej Szkole Muzycznej II stopnia w Koninie. Przypomnijmy, że Hubert edukację muzyczną zaczął jako 5-latek w Konińskim Domu Kultury grając na perkusji w zespole Mango. Opiekunem zespołu był Ireneusz Ryś. „Przegląd Koniński” z maja 2007 roku zanotował rozmowę z 6-letnim wówczas perkusistą:

Tata zapisał mnie do orkiestry, żeby mama nie miała potłuczonych garnków.

Na uwagę: – Jesteś prawdziwą gwiazdą… odpowiadał: – Już taki urodzony byłem.

Na pytanie: – Chciałbyś zostać prawdziwym muzykiem… mówił: – Tak. Założę swój własny zespół. Będę grał muzykę szaloną i spokojną.

Duża dojrzałość muzyczna, kultura osobista, samodzielność w osiąganiu celów prywatnych i wynikających z programu szkolnego – to cechy wyróżniające Huberta, który w czasie wielu koncertów i przesłuchań dał się poznać nie tylko jako muzyk klasyczny, ale także perkusista wykorzystujący wibrafon i ksylofon. Przez specjalistów postrzegany jest jako artysta o niezwykłej wyobraźni i kreatywności, znakomicie znajdujący swoje znaczące miejsce w każdym składzie – od kameralnego po symfoniczny. W czasie mini recitalu rozpoczynającego uroczystą miejską inaugurację roku kulturalnego, Hubert błysnął talentem szczególnie w czasie wykonania na wibrafonie kompozycji Davida Friedmana „Midnight Star”. Słuchaczy oczarował dźwiękiem, precyzją, tworząc muzyczną opowieść pełną magii. Próbkę możliwości dał także wykonując na werblu „At the City Garden” Arama Chaczaturiana i na ksylofonie „Wesołą polkę” Dobrija Paliewa. Przy dwóch ostatnich utworach towarzyszył mu na fortepianie Michał Ziobrowski.

David Friedman „Midnight Star”. Wykonawca: Hubert Kulig, wibrafon

W roku bieżącym Hubert „wygrał” III miejsce w grupie IV ex aequo IX Ogólnopolskiego Konkursu Perkusyjnego uczniów szkół muzycznych I i II stopnia w Szczecinie. Otrzymał też wyróżnienie na XI Zachodniopomorskim Międzyregionalnym Konkursie Perkusyjnym SM I st. W Szczecinie (2009) i wyróżnienie na VIII Ogólnopolskim Konkursie Perkusyjnym w Toruniu (2011). Swój talent z powodzeniem wykorzystuje także w rockowym zespole KERS, z którym w 2018 roku wydał płytę „Śpiewać zamiast narzekać chcę”. Jest również perkusistą w Orkiestrze Dętej PAK-KWB Konin i Wrzesińskiej Orkiestrze Dętej.

W czasie kwesty Fundacja zebrała na rzecz Huberta Kuliga 2373 zł i 20 euro. Swoje stypendium dołożył także prezydent Konina.

Zbieraniem funduszy na zakup sprzętu muzycznego, dofinansowanie warsztatów i kursów mistrzowskich lub stypendia dla utalentowanej i pracowitej młodzieży Fundacja zajmuje się od 2009 roku. Każdorazowo odbywało się to podczas inauguracji kolejnych sezonów artystycznych. Uczestnicy koncertów inauguracyjnych wsparli finansowo dotychczas skrzypaczkę Martynę Jurczak (2009), akordeonistkę Kamilę Olas (2012), skrzypaczkę Martę Pocztowską (2013), trębacza Adriana Górczewskiego (2014), gitarzystę Wojciecha Olińskiego, pianistę Filipa Pacześnego (2016) i gitarzystę Michała Koszykowskiego (2017). Dodajmy, że starania Fundacji dodatkowo finansowo wspierał prezydent Konina.

Tegoroczna inauguracja roku kulturalnego 2018/2019 odbyła się 21 września w Auli PWSZ im. Jana A.P. Kaczmarka w Koninie. W czasie uroczystości prezydent miasta uhonorował i nagrodził wiele osób związanych z instytucjami kultury, twórców i animatorów. Koncertowali krakowscy artyści: Grzegorz Turnau i Andrzej Sikorowski.

Zdjęcie: Marcin Oliński