Święto gitary

Wojtek Oliński, stypendysta Konińskiej Fundacji Kultury, okazał się bezkonkurencyjnym w konkursie na „Guitar Day”, konkursie gitarowym połączonym z warsztatami, zorganizowanymi przez Gminny Ośrodek Kultury w Brzeźnie. Gościem „Guitar Day” był Tomasz Andrzejewski, jeden z najlepszych polskich gitarzystów.

Przez całą sobotę, 24 kwietnia 2016 r., GOK w Brzeźnie rozbrzmiewał dźwiękami gitar elektrycznych. Już kilkanaście minut po 10 rano rozpoczęła się prezentacja konkursowa gitarzystów. Do rywalizacji zgłosiło się ośmiu, jednak ostatecznie wzięło w niej udział sześciu instrumentalistów. Bezkonkurencyjny okazał się najmłodszy uczestnik przeglądu – jedenastoletni Wojtek Oliński z Konina, który pokonał o wiele starszych muzyków. Wojtek jest stypendystą Konińskiej Fundacji Kultury.

Moim zdaniem Wojtek jest gitarzystą z krwi i kości. Jak na swój wiek pokazał wielką klasę. Zresztą jego tata, Marcin Oliński, również jest gitarzystą wysokich lotów. Jego mini koncert na „Guitar Day” był wielkim, pozytywnym zaskoczeniem – powiedział Arkadiusz Sobolewski, pomysłodawca imprezy.

Wojtkowi trudno określić czas, w którym zaczął grać na gitarze. Na pewno wielki wpływ na zainteresowanie się tym instrumentem miał jego tata.

Chyba gdy miałem pięć lat, patrzyłem jak tata gra. I pewnego razu pokazał mi proste chwyty i zacząłem się tego uczyć. Pamiętam, że w wieku sześciu lat, na święta Bożego Narodzenia, dostałem swoją pierwszą gitarę elektryczną. Chodzę też do Szkoły Muzycznej, gdzie uczę się gry na gitarze klasycznej. Pomaga mi to pojąć odczytywanie nut, zasady kompozycji. Wierzę, że dzięki temu będę lepszy w tworzeniu muzyki. Moją miłością jest jednak gitara elektryczna – mówił Wojtek Oliński.

Druga część „Guitar Day” była poświęcona warsztatom. Najpierw o sztuce gry na gitarze mówił i demonstrował ją wirtuoz gitary Tomasz Andrzejewski. Artysta jest twórcą systemów nauczania oraz warsztatów „Gitara dla początkujących w dwóch krokach”, „7 stopni zawansowania”, „Przełamywanie barier technicznych i teoretycznych”. Jest także zdobywca tytułu „Najlepszy gitarzysta rockowy” podczas Guitar Awars. Dzielił scenę z najwybitniejszymi muzykami z Polski oraz ze świata: Stevem Vaiem, Andym Timmonsem, Neilem Zaza, Marco Sfoglim, Scottem Hendersonem, Wojciechem Hoffmanem, Leszkiem Cichońskim czy Markiem Raduli. Przeprowadził około 200 warsztatów i workshopów dla dużych firm gitarowych, wyszkolił setki młodych gitarzystów.

W czasie imprezy w brzezińskim GOK zajęcia z domowego nagrywania prezentował realizator i producent muzyczny Łukasz Gruszewski z Jam Session Studio.

W finałowej części „Guitar Day” wystąpili Marcin Oliński i Tomasz Andrzejewski, a na koniec odbyło się wspólne muzykowanie starszych i młodszych gitarzystów na jam session.

Pierwsza edycja za nami. Teraz trzeba będzie wszystko przedyskutować, wyciągnąć wnioski i postarać się, aby w przyszłym roku „Guitar Day” miał zasięg ogólnopolski, ponieważ w kraju jest niewiele tego typu imprez – mówi Arkadiusz Sobolewski.

Organizatorem imprezy był Gminny Ośrodek Kultury w Brzeźnie.

Dziękujemy Pawłowi Markowskiemu z miesięcznika „Wiadomości Gminy Krzymów” za udostępnienie materiału dot. „Guitar Day”.

« z 2 »