Szymon Pawlicki: aktor czy rewolucjonista

W Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku odbyła się 16 października br. prapremiera filmu dokumentalnego o Szymonie Pawlickim, aktorze, uczestniku strajku sierpniowego w Stoczni Gdańskiej i działaczu NSZZ „Solidarność”. Reżyserem i scenarzystą filmu „Wspomnienie to cicha nuta” jest Andrzej Moś, produkcję filmu wsparła finansowo Konińska Fundacja Kultury.

„Wspomnienie to cicha nuta, co łączy z nadzieją, wspomnienie to nić wysnuta, gdzie tylko groby bieleją…” – te słowa wypowiada Szymon Pawlicki, przeglądając przed kamerą fotosy teatralne, dokumentujące jego długą pracę aktorską na scenach teatrów w Kaliszu, Gnieźnie, Poznaniu, Szczecinie i Gdyni. Artystyczną przygodę zaczynał w Koninie, w kabarecie „Koński ogon”. Grał także w spektaklach teatru TV i filmach fabularnych. Na scenie teatralnej najdłużej zatrzymał się w Gdyni, gdzie równocześnie rozpoczęła się jego druga odsłona aktywnego życia, tym razem związana z działalnością w NSZZ „Solidarność”, od strajku sierpniowego w Stoczni Gdańskiej, gdzie jako jedyny aktor został wybrany do 17-osobowego Prezydium MKZ Wolnych Związków Zawodowych, poprzez udział w I Krajowym Zjeździe NSZZ „Solidarność” w Hali „Oliwia”, stan wojenny, kiedy został ciężko pobity po zatrzymaniu za udział w strajku grudniowym, gdzie ze słynnej Bramy nr 2 gdańskiej stoczni mówił do milicjantów i wojska: „… zwyciężę na tej ziemi, z tej ziemi Państwo wskrzeszę, Synami my twojemi, błogosław czyn i rzeszę!”.

Barwną postać Szymona Pawlickiego opisują w filmie jego najbliżsi, przyjaciele i znajomi ze świata teatralnego, osoby z którymi współpracował w „Solidarności’. Sam Pawlicki cytuje znamienne pytanie, które Alina Afanasjew zawarła w książce „Uwięziona kolęda”, poświęconej ludziom ze środowisk artystycznych zaangażowanych w działalność podziemną lat 80-tych: „Czy Szymon jest rewolucjonistą, czy aktorem, czy zagrał rewolucjonistę, czy rewolucjonista był aktorem?”

Odpowiedź na to pytanie nie będzie prosta i oczywista, nawet po obejrzeniu filmu „Wspomnienie to cicha nuta”, bo – jak mówi reżyser dokumentu: – Trzeba mieć świadomość, że wiele ważnych informacji i wydarzeń z biografii Bohatera nie mogły się zmieścić w filmie. Już w czasie dyskusji po pokazie filmu pojawiło się kilka wątków i faktów świadczących o pozycji Szymona Pawlickiego w środowisku. Mówiła o tym w czasie prapremiery między innymi Anna Maria Mydlarska, przed laty współpracowniczka Szymona Pawlickiego a dzisiaj kierowniczka działu dokumentacji filmowej Europejskiego Centrum Solidarności. Warto do tej i innych opinii wrócić, zwłaszcza, że rzucają one nowe światło na działalność różnych środowisk artystycznych, a nie tylko środowiska aktorskiego, z natury rzeczy najbliższego Bohaterowi. Może dopiero po konińskiej premierze, po kolejnych rozmowach i dyskusjach, uda się dopisać post scriptum do tego filmowego dokumentu.

Konińska premiera filmu „Wspomnienie to cicha nuta” odbędzie się 28 listopada br., w czasie 28. Przeglądu Polskich Filmów Fabularnych DEBIUTY. W gdańskim pokazie przedpremierowym uczestniczyło około 150 osób, wśród których byli dawni współpracownicy Szymona Pawlickiego, jego najbliższa rodzina oraz przedstawiciele producentów: Anna Maria Mydlarska (ECS), Joanna Pacana (VSG), Sławomir Lorek (Miasto Konin), Witold Nowak (Starostwo Powiatowe w Koninie) oraz Urszula Bachera (Miasto i Gmina Ślesin). Zwiastun filmu można obejrzeć na kanale YouTube: https://www.youtube.com/watch?v=_J9cw5j-IPk

Andrzej Moś, twórca filmu „Wspomnienie to cicha nuta”, jest absolwentem Wydziału Prawa UAM w Poznaniu oraz Wyższego Studium Organizacji Produkcji Filmowej i TV w PWSFTviT w Łodzi. W latach 1977-1980 pracował w PRF „Zespoły Filmowe” jako asystent kierownika produkcji i kierownik planu przy produkcji filmów fabularnych. Dziennikarz tygodnika „Przegląd Koniński”, od 1981 r. kierownik Działu Fotografii i Filmu w WDK w Koninie, a następnie instruktor ds. filmu w Konińskim Domu Kultury, opiekun artystyczny Amatorskiego Klubu Filmowego „Muza”, od 1984 r. szef programowy Przeglądu Polskich Filmów Fabularnych „Debiuty” w Koninie. Stypendysta w Statnes Film Sentral w Oslo. Współredaktor wydanych w Koninie pod redakcją prof. Marka Hendrykowskiego książek: „Andrzej Kondratiuk – artysta osobny” i „Debiuty polskiego kina”. Scenarzysta i reżyser filmów dokumentalnych: „Kameduli z Bieniszewa” (1988), „Moja Atlantyda” (1995), „Antoni Serbeński – wiosna, maj…” (2007), „Stanisław Czernik. Pisarz autentyczny” (2013), „Harcerzem zawsze” (2015), „Tworzyliśmy Solidarność. Region Konin 1980-1981”.

Wspomnienie to cicha nuta”

Scenariusz i reżyseria: Andrzej Moś

Zdjęcia: Andrzej Moś, Wojciech Ostrowski i Maciej Jagielski

Montaż: Włodzimierz Płocharski