Talent Michała w cenie

Michał Koszykowski, gitarzysta, uczeń Państwowej Szkoły Muzycznej w Koninie, był kolejnym artystycznym talentem Konina, dla którego Konińska Fundacja Kultury zbierała fundusze na dofinansowanie kursów mistrzowskich. Fundusze zbierano 22 września 2017, w czasie inauguracji konińskiego roku kulturalnego 2017-2018.

Fundacja przeprowadziła kwestę w porozumieniu z Państwową Szkoła Muzyczną w Koninie. Michał Koszykowski jest uczniem V klasy PSM II st. w Koninie w klasie gitary Andrzeja Majewskiego. – To młody człowiek, dla którego, zdaje się, nie istnieją trudności techniczne, ale praca z Michałem to duży wysiłek, odpowiedzialność i ogromna przyjemność – twierdzi Andrzej Majewski. – Swoją nienaganną technikę podporządkowuje muzyce. Ostatnim swoim występem podczas jubileuszowego XX Międzynarodowego Konkursu Gitarowego w Trzęsaczu ( II nagroda) Michał wywołał zachwyt i zdumienie prof. Aliny Gruszki, wybitnej specjalistki z Akademii Muzycznej w Katowicach. Myślę, że Łukasz Kuropaczewski czuje już na swoich plecach oddech Michała.

W czasie inauguracji roku kulturalnego, na którą prezydent Konina zaprosił twórców i organizatorów kultury oraz mieszkańców, i która odbyła się w Auli im. Jana A.P. Kaczmarka Centrum Dydaktyczno-Wykładowego PWSZ w Koninie (Morzysław), Michał błysnął talentem, wykonując dwa utwory. Na początek Izaaca Albeniza Asturias – wykonanie pełne pasji, na przemian gwałtowne i porażające smutkiem, misterne. Wysokiej próby było też wykonanie Tanga Rolanda Dynesa. Zapewne dlatego prezydent Konina, Józef Nowicki, komplementując młodego artystę mówił: – Mam wielką nadzieję, że za 2-3 lata Michał zagra w ratuszu, w koncercie z cyklu „Muzyka w ratuszu – prezydent Konina zaprasza”, już jako wirtuoz gitary.

W czasie kwesty wśród uczestników inauguracji, zebrano 2707,32 zł. Do tej kwoty prezydent Konina dołożył, w imieniu władz miejskich, 5.000 zł, życząc Michałowi (przy okazji tego dnia kończącego 18 lat) „realizacji wszelkich planów życiowych i artystycznych”.

Michał Koszykowski naukę gry na gitarze rozpoczął w Ognisku Muzycznym w Turku w wieku 9 lat, pod okiem Urszuli Kierkowicz. Po roku przeniósł się do Szkoły Muzycznej I st. w Turku i po czterech latach skończył ją z wyróżnieniem (u Andrzeja Majewskiego, który od 17 lat prowadzi tam klasę gitary). W roku 2013 rozpoczął naukę w Państwowej Szkole Muzycznej II stopnia w Koninie, gdzie nadal pod okiem A. Majewskiego kolejne klasy kończył z wyróżnieniami. Zdobywał też wyróżnienia i nagrody na wielu prestiżowych konkursach krajowych i międzynarodowych, między innymi:

– wyróżnienie na Ogólnopolskich Spotkaniach Gitarowych w Elblągu w 2014 roku

– wyróżnienie na Międzynarodowym Konkursie Gitarowym Ferdynanda Sora w Czechach w 2015 roku

– III miejsce na Międzynarodowym Festiwalu i Konkursie Gitarowym w Krynicy Zdroju w 2016 roku

– II miejsce na Międzynarodowym Festiwalu i Konkursie Gitarowym w Trzęsaczu w 2017 roku.

Dużym wyróżnieniem dla Michała było przyznanie stypendium marszałka województwa wielkopolskiego, które otrzymał w 2015 roku.

Wydarzeniem inauguracji roku kulturalnego 2017-2018 był koncert Konin Band Orkiestra pod batutą Ryszarda J. Piotrowskiego i Szymona Piotrowskiego, która towarzyszyła tenorom TREvoci i Alicji Węgrowskiej (mezzosopran). W składzie orkiestry zauważyliśmy Pawła Cala, waltornistę, dla którego Konińska Fundacja Kultury również zbierała, w 2011 roku, fundusze na dofinansowanie kursów mistrzowskich. Paweł Cal dzisiaj jest członkiem Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, jednocześnie studiując w Akademii Muzycznej w Krakowie. – Z wielką przyjemnością przyjąłem zaproszenie do udziału w tym koncercie, zwłaszcza, że jest on w Koninie a poza tym akurat znalazłem wolny czas – mówił Paweł Cal.

Przypomnijmy, że Fundacja od 2009 roku zbierała fundusze na zakup sprzętu muzycznego lub na dofinansowanie warsztatów muzycznych: dla skrzypaczki Martyny Jurczak (2009), akordeonistki Kamili Olas (2012), skrzypaczki Marty Pocztowskiej (2013), trębacza Adriana Górczewskiego (2014) i pianisty Filipa Pacześnego (2016).

Fot. Marcin Oliński