Udane warsztaty big-bandowe

XV Międzynarodowe Warsztaty Big-Bandowe „Wielkopolska – Dolna Saksonia” odbyły się w dniach 16-24 września 2018 roku. Koncerty po części warsztatowej zaprezentowano w szkołach muzycznych w Kaliszu, Koninie i Inowrocławiu. Organizację warsztatów finansowo wsparł Samorząd Województwa Wielkopolskiego.

Miejsce organizacji warsztatów i koncertów nie było przypadkowe: odbywały się tam, gdzie są środowiska muzyczne, gdzie istnieją festiwale jazzowe o dużej tradycji – Kalisz i Konin lub specjalności jazzowe w szkołach muzycznych – Konin, Inowrocław. Jest to szczególnie ważne ze względu na publiczność, która szczególnie w Polsce w ostatnich latach bardzo się zmieniła, stając się grupą ludzi o mocno wyspecjalizowanych gustach. Ponadto projekt big-bandowy zawsze kładł nacisk na edukację muzyczną młodzieży. Koncerty szkolne są stałym elementem występów polsko-niemieckiego big-bandu.

Po raz pierwszy od początku projektu, a więc od 2004 roku, za pulpitem dyrygenckim stanął polski puzonista, band-leader Grzegorz Nagórski. I był to jeden z kilku pozytywnych elementów międzynarodowego spotkania, który spowodował, że te warsztaty były… inne od dotychczasowych. O sukcesie jego pracy przesądziły świetne relacje z muzykami, bezpośredniość a w szczególności kompetencje muzyczne. Ogromne doświadczenie, jakie zdobył podczas studiów w Stanach Zjednoczonych, wieloletnia obecność na polskiej scenie jazzowej a w końcu doświadczenie pedagogiczne przyniosły pełny sukces artystyczny.

Program, jaki grali muzycy, był mocno osadzony w tradycji amerykańskiej muzyki big-bandowej, m.in. Big Dipper Thada Jonesa, Tribute Boba Minzera, The Little Prince Chucka Mangione i innych. Polska muzyka reprezentowana była przez kompozycję Proszę Pana Zbigniewa Namysłowskiego, brawurowo zaśpiewaną przez Kingę Żelichowską oraz utwór Ishafan Bille’go Strayhorna zaaranżowany przez Łukasza Rakalskiego, niemiecka przez nowy utwór leadera big-bandu Michaela Schuhe Perdido en Mexico.

Organizatorów warsztatów, a później słuchaczy koncertów, bardzo zaskoczyli młodzi muzycy, którzy w tym roku w większości grali na Warsztatach Big-Bandowych „Wielkopolska – Dolna Saksonia” pierwszy raz, ale za to od razu na bardzo wysokim poziomie. Sekcja saksofonów brawurowo wykonała np. Groove Marchant Jerome Richardsona a znakomite solo w Computerze Boba Minzera wykonał Volkan Aydogdu. Bardzo efektowni i wszechobecni byli trębacze. Piękne solo w Perdido en Mexico wykonał młody Jan Bogaczyk. Niezwykle wyrównana była sekcja puzonów ze świetnymi improwizatorami: Robertem Kosińskim, Lennardem Stunkelem i Simonem Jacobsenem. Na koniec sekcja perkusyjna – niezwykle barwna z gwiazdą w każdym calu Henriettą Thorun na kontrabasie. Skład big-bandu dopełniały dwie urocze i świetne wokalistki: Helene Jacke i Kinga Żelichowska.

Warsztaty odbyły się w Mikorzynie k/Konina, w Ośrodku Wityng. Muzykom towarzyszyła wspaniała pogoda, stąd wiele prób sekcyjnych odbywało się w plenerze. A niewątpliwą atrakcją był rejs „Dziwożoną” po jeziorze Mikorzyńskim, wspólne ognisko i niekończące się tematy o muzyce i muzykach.

XV Międzynarodowe Warsztaty Big-Bandowe „Wielkopolska – Dolna Saksonia” finansowo wsparli: Samorząd Województwa Wielkopolskiego, Konińska Fundacja Kultury, Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży, Prezydent Miasta Konina oraz Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia w Koninie.

Krzysztof Pydyński

Zdjęcia: Mirosław Jurgielewicz

« z 2 »