Wyróżnienie dla Andrzeja Mosia

Andrzej Moś za film dokumentalny „Wspomnienie to cicha nuta” otrzymał wyróżnienie na X Międzynarodowym Festiwalu Filmów Historycznych i Wojskowych. Uroczystość wręczenia nagród festiwalowych odbyła się 21 października 2019 r. w Domu Kultury Śródmieście w Warszawie. Produkcję filmu wsparła finansowo Konińska Fundacja Kultury.

Międzynarodowy Festiwal Filmów Historycznych i Wojskowych jest pozarządową inicjatywą kulturalną, promującą sztukę filmową, poświęconą pamięci o przeszłości. Jak czytamy w regulaminie: „To niekomercyjny projekt obywatelski służący przede wszystkim rekonstrukcji wiedzy historycznej o epoce zniewolenia państw i narodów Europy Środkowo-Wschodniej, porzuconej przez zwycięzców II wojny światowej na blisko pół wieku i odgrodzonej od nich tzw. żelazną kurtyną”. Ten festiwal to także promocja artystów przywracających z pomocą sztuki filmowej wiedzę i szacunek dla pamięci o przeszłości. Wśród laureatów MFFHiW są m.in. najsłynniejsi polscy reżyserzy: Agnieszka Holland, Jerzy Hoffman, Tadeusz Konwicki, Andrzej Wajda, Janusz Chodnikiewicz, Wiesław Dąbrowski, operator Witold Sobociński oraz producenci filmowi: Włodzimierz Niderhaus czy Jerzy Michaluk.

Andrzej Moś jest głównym instruktorem filmu w Konińskim Domu Kultury. Dokument „Wspomnienie to cicha nuta” zrealizował w 2018 roku w Video Studio Gdańsk, w koprodukcji z Europejskim Centrum Solidarności i Miastem Konin. Twórca filmu na X MFFHiW otrzymał za „Wspomnienie to cicha nuta” wyróżnienie od Oficyny Filmowej GALICIA.

Przypomnijmy, że bohaterem filmu jest Szymon Pawlicki, koninianin, aktor, uczestnik strajku sierpniowego w Stoczni Gdańskiej w 1980 r., aktywny działacz NSZZ „Solidarność”, barwna postać wierna dwóm małym ojczyznom, Koninowi i Trójmiastu oraz dwóm wielkim sprawom, teatrowi i działalności społecznej. Pawlicki artystyczną przygodę zaczynał w Koninie, w kabarecie „Koński ogon”. Grał na scenach wielu teatrów, także w spektaklach teatru TV i filmach fabularnych. Na scenie teatralnej najdłużej zatrzymał się w Gdyni, gdzie równocześnie rozpoczęła się jego druga odsłona aktywnego życia, tym razem związana także z działalnością w NSZZ „Solidarność”, od strajku sierpniowego w Stoczni Gdańskiej, gdzie jako jedyny aktor został wybrany do 17-osobowego Prezydium MKZ Wolnych Związków Zawodowych, poprzez udział w I Krajowym Zjeździe NSZZ „Solidarność” w Hali „Oliwia”, stan wojenny, kiedy został ciężko pobity po zatrzymaniu za udział w strajku grudniowym. To wtedy ze słynnej Bramy nr 2 gdańskiej stoczni mówił do milicjantów i wojska: „… zwyciężę na tej ziemi, z tej ziemi Państwo wskrzeszę, Synami my twojemi, błogosław czyn i rzeszę!”.

Wspomnienie to cicha nuta”

Scenariusz i reżyseria: Andrzej Moś. Zdjęcia: Wojciech Ostrowski, Andrzej Moś, Maciej Jagielski. Muzyka: Krystian Weber. Montaż: Waldemar Płocharski. Producent: Video Studio Gdańsk. Koproducent: Europejskie Centrum Solidarności i Miasto Konin. Produkcję dofinansowali: Solar Co. SA, Powiat Koniński, Miasto i Gmina Ślesin, ZASP, Konińska Fundacja Kultury.

Prapremiera filmu odbyła się 16 października 2018 w Gdańsku, premiera 30 listopada 2018 w Koninie, w czasie 28. Przeglądu Polskich Filmów Fabularnych DEBIUTY.

Andrzej Dusza

Zdjęcie: Zdzisław Siwik