Złota Ryba dla Siwika

Zdzisław Siwik, koniński twórca filmowy, otrzymał Złotą Rybę, główną nagrodę 18. PIKE Happy End Festiwalu Filmów Optymistycznych w Rzeszowie w kategorii Najlepszy niezależny film dokumentalny, za film „Doktor Piotr”!

Mimo ciągle zmieniających się okoliczności przyrody, Piotr Paweł Żukowski, dyrektor festiwalu, jako zawodowy optymista nie odpuścił i w Rzeszowie po raz osiemnasty odbył się HAPPY END Festiwal Filmów Optymistycznych; w tym roku z dopiskiem w tytule: PIKE, bowiem jego sponsorem tytularnym została Polska Izba Komunikacji Elektronicznej. Jury: Ewa Michalska – PIKE (Płock), Jan Stawarz – aktor (Szczecin), Konrad Pudło – producent filmowy i telewizyjny (Wrocław) i Hubert Gotkowski – reżyser (Rzeszów) oglądało i nagradzało filmy zdalnie.

Złotą Rybą w kategorii Najlepszy niezależny film dokumentalny nagrodzono film „Doktor Piotr” w reżyserii Zdzisława Siwika. Film powstał w ubiegłym roku. To dokument pokazujący dzieło Piotra Janaszka, lekarza ortopedy, propagatora powszechnej i nowoczesnej rehabilitacji osób niepełnosprawnych w Polsce, twórcy nowatorskiego Ośrodka Rehabilitacji Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej w Mielnicy nad Gopłem, którego głównym celem była integracja osób niepełnosprawnych ze społeczeństwem.

Gratulujemy Zdzisławowi nagrody! Zwłaszcza, że jego film jest bardzo autorskim – poza obowiązkami reżyserskimi Siwik jest też autorem scenariusza, zdjęć, montażu i udźwiękowienia. Dokument powstał dzięki pomocy Fundacji im. Doktora Piotra Janaszka „Podaj Dalej oraz finansowemu wsparciu Samorządu Województwa Wielkopolskiego, w ramach projektu Ikony Wielkopolski oraz Konińskiej Fundacji Kultury.

Dodajmy, że dokument „Doktor Piotr” to nie pierwszy film Zdzisława Siwika, absolwenta Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej, mieszkańca Starego Miasta, na co dzień pracującego w Konińskim Domu Kultury. Ma ich na koncie już kilkanaście. Jeden z nich, ,,Tajne stowarzyszenie abstynentów”, film o zespole TSA, w 2004 roku również otrzymał Złotą Rybę na Festiwalu Filmów Optymistycznych.

Jury rzeszowskiego 18. PIKE HAPPY END Złotymi Rybami nagrodziło: w kategorii Najlepszy dokumentalny film zrealizowany przez telewizje lokalną – „Spowiedź Justyna” reż. Wojciech Skowroński, Tomasz Jodłowski, w kategorii Najlepszy niezależny film fabularny – „Sklep z marzeniami” reż. Paweł Olearczyk, w kategorii Najlepszy profesjonalny film dokumentalny – „Na górze Tyrryry” reż. Renata Kijowska, w kategorii Najlepsza animacja – „Poligrodzianie – Maryniu” reż. Monika Kuczyniecka, w kategorii Najlepszy trailer – „Grun de Berg. Wyzwanie” reż. Marcin Olechnowski, Michał Malinowski, Nagroda specjalna za klimat stworzony w filmie – „Fikołek” reż. Milena Dutkowska. Wyróżnienie otrzymał film „Wykuci w ogniu” reż. Bogdan Miszczak. GRAND PRIX jury przyznało filmowi „Na górze Tyrryry” w reżyserii Renaty Kijowskiej.

Zdjęcie: Joanna Sypniewska