Jubileuszowy 40. Festiwal

Ponad 5 tysięcy uczestników kwalifikacji, 2500 małych artystów na kolejnych eliminacjach i finale – to obraz 40. Międzynarodowego Dziecięcego Festiwalu Piosenki i Tańca w Koninie. Uczestniczyły w nim dzieciaki od 4 do 16 lat z 15 krajów Europy. Organizatorem festiwalu był Koniński Dom Kultury, partnerem organizatora była m.in. Konińska Fundacja Kultury.

Zanim w dniach 5-9 czerwca 2019 roku zaczęła się międzynarodowa rywalizacja dziecięcych wokalistów i zespołów tanecznych, odbyły się

kwalifikacje

W marcu o prawo startu w 40. Festiwalu ubiegało się, w czasie czterodniowych przesłuchań „na żywo” na scenie KDK, 456 młodych wokalistów (wśród nich 34 zespoły wokalne). Miesiąc później komisja artystyczna przeprowadziła kwalifikacje zespołów tanecznych (na podstawie nadesłanych zapisów cyfrowych). Organizatorzy poza „ogarnięciem” tak dużej liczby wykonawców, mieli w tym samym czasie do rozwiązania kilka problemów organizacyjnych. W Koninie jednocześnie z czasowego użytkowania wyłączone zostały dwa obiekty: Dom Kultury Oskard i Amfiteatr „Na skarpie”, które przez lata były scenami festiwalu.

Nowe miejsca

znaleziono. Organizatorzy „stanęli na głowach” i w czerwcu wokaliści swoje talenty prezentowali (w czasie eliminacji i finałów) w gościnnym Centrum Wykładowo-Dydaktycznym im. Jana A.P. Kaczmarka PWSZ w Morzysławiu. Tancerze tradycyjnie rywalizowali na scenie KDK. Na potrzeby koncertu galowego stanęła scena na pl. Wolności, na konińskiej Starówce. Tu młodym artystom miejsca użyczył koniński Urząd Miejski i Centrum Kształcenia Ustawicznego. Na widowni zasiadło około 3500 widzów. Jaki był zatem jubileuszowy 40. Międzynarodowy Dziecięcy Festiwal Piosenki i Tańca, jaki był poziom młodych artystów, czy organizatorzy się sprawdzili?

Oto opinia jury wokalnego (w którym zasiadali: Katarzyna Wilk (przewodnicząca), Justyna Holm, Beata Przybytek, Wojciech Myrczek, Jerzy Petersburski i Małgorzata Kazuś (sekretarz jury)): „Tegoroczni młodzi wokaliści dostarczyli jurorom

sporo dylematów i zagwozdek

wynikających z bardzo wysokiego poziomu artystycznego. Zgodnie przyznajemy, że niejeden dorosły mógłby uczyć się dojrzałości i wrażliwości od tych bezpretensjonalnych i fenomenalnych młodych ludzi. Wspieramy i trzymamy kciuki za ich dalszy rozwój. Jednocześnie mimo werdyktu, który być musi, zgodnie oświadczamy, że każdy z uczestników jest zwycięzcą. Jeśli się dąży do rozwoju i realizacji marzeń, nie może być inaczej”. Członkowie komisji artystycznej podkreślali „wyjątkowość kategorii wokalnej 12-13 lat”, zaś Justyna Holm, autorka festiwalowego hymnu, napisała specjalny wiersz:

Raz trzynastki są szczęśliwe

Raz dwunastki są pechowe

Lecz w Koninie są w tym roku

Wprost wybitnie zjawiskowe

To właśnie trzynastolatka, Valeria Voykova z Musical Studio „Zornica” w Sofii (Bułgaria), otrzymała wokalne Grand Prix, za wykonanie piosenki „Je suis malade” (sł. Alice Dona, muz. Serge Lama). Zdobywca Złotego Aplauzu, Stasiek Kukulski (12 lat) z Warszawy, był najczęściej nagradzanym wokalistą.

Problemy z nadmiarem artystycznych fajerwerków miała także grupa międzynarodowego jury, oceniająca zespoły taneczne. Katarzyna Migała (przewodnicząca), Klára Hejníková, Agnieszka Obuchowicz-Zweifel, Maciej Florek,

Jacek Łumiński, Yann Aubert Karamaounas, Alexander Tsara i Dariusz Intrys (sekretarz jury) Grand Prix przyznali zespołowi Triumf Dance Club ze Lwowa (Ukraina), za wykonanie etiudy tanecznej „Konfrontacja” (do choreografii Anny Hjumak i Anny Dowganowskiej). Laureat to zespół startujący w kategorii etiuda taneczna (jazz, modern, contemporary, balet) do lat 12.

Koninianie

choć wielu pokazało się na festiwalowych scenach, nie mogą pochwalić się najwyższymi nagrodami. Wśród wokalistów Aplauz Uśmiechu zdobyła Laura Bączkiewicz, ośmiolatka z Konińskiego Domu Kultury, za wykonanie piosenki „Jestem kotem” (sł. Ewa Andrzejewska, muz. Krzysztof Mroziński); jej instruktorką jest Anna Ciesielska. Aplauz Uśmiechu otrzymał także zespół taneczny FART Mini Kids ze

Szkoły Tańca i Baletu „FART” Justyna Szczap w Koninie. Jury doceniło w ich wykonaniu „Kocią pomoc”, do choreografii Justyny Szczap i Bartosza Dopytalskiego.

Wokalistom, solistom i duetom, w kategoriach 9-16 lat towarzyszyła

Orkiestra Festiwalowa

pod kierownictwem Pawła Zielaka. Jury „zauważa z zachwytem kunszt Orkiestry Festiwalowej pod charyzmatyczną dyrekcją Pawła Zielaka”. To powszechna opinia słyszana w czasie całego festiwalu. Świetne aranżacje, bardzo dobre wykonanie przez muzyków w zasadzie konińskich albo takich, którzy „zahaczyli” o konińską Państwową Szkołę Muzyczną. W większości to muzycy młodzi i bardzo młodzi (najmłodszy właśnie ukończył PSM I stopnia, czyli podstawówkę). Justyna Holm, która na festiwal powróciła po 20 latach, zauważyła, że „znakomity band (…) doskonale pomagał pokazać talent wokalistów. Fantastyczni młodzi muzycy z dyrygentem, Pawłem Zielakiem, który oprócz tego, że jest sprawny muzycznie, tworzy piękną więź z muzykami i wykonawcami. Jak dawniej robił to na festiwalu Zbigniew Górny”.

O organizatorach

zaś komisja artystyczna napisała: „Jurorzy biją brawo Organizatorom Jubileuszowego 40. Międzynarodowego Dziecięcego Festiwalu Piosenki i Tańca oraz włodarzom Miasta, dziękując za ogrom Serca i oddanie niespożytej energii najlepszym z najlepszych Gwiazd europejskiej estrady”.

Jubileusz

Był rok 1979. W Koninie odbyły się Ogólnopolskie Konfrontacje Dziecięcych Zespołów Tanecznych. Przyjechało wówczas do Konina 25 zespołów. Wkrótce Konfrontacje przekształciły się w Ogólnopolski Dziecięcy Festiwal Piosenki i Tańca, by w roku 1998 roku stać się Międzynarodowym. Nikt wówczas nie przypuszczał, że już za… parę lat, 5-9 czerwca 2019 roku, w Koninie odbędzie się jubileuszowy 40. Międzynarodowy Dziecięcy Festiwal Piosenki i Tańca.

Kolejnym dyrektorom Wojewódzkiego, a później Konińskiego Domu Kultury, wręczono, w czasie festiwalowej gali, Aplauzy Jubileuszowe. Otrzymali je:

– Kazimierz Lipiński, inicjator i organizator Ogólnopolskiego Dziecięcego Festiwalu Piosenki i Tańca w latach 1979-1985

– Jerzy Łagodziński, organizator Ogólnopolskiego Festiwalu w latach 1986-1988

– Adam Augustiański, organizator najpierw Ogólnopolskiego w latach 1989-1997, następnie Międzynarodowego Dziecięcego Festiwalu Piosenki i Tańca w latach 1998-2003

– Piotr Starzyński, organizator Międzynarodowego Festiwalu w roku 2004

– Bogdan Cal, organizator Międzynarodowego Festiwalu w latach 2005-2011. Specjalny Aplauz mali uczestnicy wręczyli władzom Konina.

Na stronie internetowej festiwalu www.dzieciecyfestiwal.pl Elżbieta Miętkiewska, dyrektor Konińskiego Domu Kultury, napisała: „To wydaje się nieprawdopodobne, ale policzyliśmy: na deskach naszego i Waszego festiwalu artystyczne umiejętności zaprezentowało około 140 tysięcy dzieciaków od 5 do 16 lat (jednego roku zdarzyło się, że uczestnicy mieli nawet po 18 lat). Towarzyszyły im setki instruktorów i opiekunów. Na ich potrzeby i z nimi pracowały niezwykłe osobowości świata artystycznego, układając choreografie taneczne, pisząc teksty piosenek i muzykę. Nie rzadkie są sytuacje, gdy ówcześni mali artyści dzisiaj przywożą do Konina kolejne pokolenia małych znakomitości sceny wokalnej i tanecznej. Przyznać musimy, że wielu z nich zadziwia nas dorosłością interpretacyjną i głębią przekazu artystycznego. Wszyscy – razem z towarzyszącymi im instruktorami i opiekunami, choreografami, autorami tekstów, kompozytorami i muzykami – tworzyli bajkowy Konin. Za wzruszenia i emocje, których nam dostarczacie, bardzo dziękujemy”.

Andrzej Dusza

« z 4 »