Visual Concert Koncert Muzyki Filmowej i Epickiej

W poznańskiej Arenie odbył się (2 lutego 2019) niezwykły koncert symfoniczny, łączący muzykę filmową (z domieszką muzyki epickiej) z filmową projekcją najpiękniejszych miejsc świata na dużym kinowym ekranie. Jednym z twórców koncertu był Szymon Piotrowski ze Stowarzyszenie MUZYCZNY KONIN.

Ubiegłoroczny Visual Concert cieszył się tak dużym zainteresowaniem, że dla tegorocznego organizatorzy, Michał Gramacki – VISUAL PRODUCTION, zaplanowali trasę koncertową po całej Polsce. Po Poznaniu muzycy koncertować będą w Gdyni i we Wrocławiu, a koncerty w kolejnych miastach planowane są na jesień tego roku.

Koninianin Szymon Piotrowski specjalnie na potrzeby Visual Concert 2019 przygotował 10 utworów muzycznych: partytury orkiestrowe wraz z partiami chóru oraz wszystkich instrumentów w niej zawartych. Sam koncert był dziełem prawie 80-osobowej orkiestry symfonicznej CoOperate Orchestra pod batutą Adama Domurata oraz Chóru Akademickiego UAM pod kierownictwem Beaty Bielskiej. Artyści wypełnili muzyczną przestrzeń́ w rytm filmowego obrazu, prezentującego najbardziej niezwykłe i spektakularne miejsca na Ziemi: od uroczych plaż na hawajskich wyspach, poprzez 7 cudów świata, niezwykłe parki narodowe, lasy tropikalne, ośnieżone szczyty górskie po miejskie dżungle na całym świecie.

Tegoroczna edycja Visual Concert realizowana została z większym rozmachem niż ubiegłoroczna. Poza nowymi wizualizacjami, liczniejszy był skład muzyków i wokalistów. W urozmaiconym repertuarze w symfonicznym brzmieniu usłyszeliśmy muzykę z takich filmów, jak: „Gladiator”, „Avatar”, „Kod da Vinci”, „Piękny umysł”, „Marzyciel”, „Transformers”, „Teoria wszystkiego” oraz utwory wykorzystywane często jako tło muzyczne podczas ważnych wydarzeń międzynarodowych, sportowych imprez, w programach telewizyjnych i grach komputerowych, m.in. znanej na całym świecie wytwórni Two Steps From Hell.

Ci, którzy trafili do Areny, a jej hala była wypełniona do ostatniego miejsca, przeżyli

niezwykłą podróż dookoła świata, słuchając świetnego brzmienia muzyków CoOperate Orchestra pod batutą Adama Domurata i Chóru Akademickiego UAM, wykonujących utwory muzyczne przygotowane z wielką wyobraźnią przez Szymona Piotrowskiego. Mamy jeszcze tylko pytanie: czy na kolejny „Visual Concert” będziemy musieli czekać aż rok?

Oprac. Andrzej Dusza

Zdjęcia: dzięki uprzejmości Michał Gramacki – VISUAL PRODUCTION