1% podatku dla Konińskiej Fundacji Kultury

Po raz pierwszy Konińska Fundacja Kultury w 2006 r. udostępniła własne konto dla wpłat 1 procenta odpisu podatkowego na rzecz konińskich zespołów artystycznych. W tym roku nasze konto także jest do dyspozycji wszystkich, którzy chcieliby wspierać każdą działalność kulturalną, rozliczając się z podatków za 2016 rok.

Już w pierwszym roku działania fundacyjnego konta wsparcie finansowe dotarło do Studia Tańca PLUS, Zespołu FUKS, Zespołu Body & Soul i Garażu Sztuk. W latach kolejnych do tego grona dołączyły zespoły Rytmix (obecnie Studio Tańca Rytmix), Fart, From the Top oraz Zespół Pieśni i Tańca Konin.

Akcję popularyzacji wpłat 1% odpisu podatkowego na cele kulturalne Fundacja prowadzi każdego roku, posługując się m.in. specjalnie w tym celu drukowanymi kalendarzykami (dodatkowo popularyzującymi ważne dla historii miasta rocznice, postaci bądź obiekty architektoniczne). W tym roku ponownie udostępniamy swoje konto na rzecz wszystkich, którzy chcą pomóc konińskim twórcom kultury. Wypełniając roczne zeznanie podatkowe PIT możemy w odpowiednich rubrykach zaznaczyć, że 1% podatku przekazujemy na rzecz Konińskiej Fundacji Kultury. Tę informację można ukonkretnić, wskazując np. osobę, zespół, placówkę kultury. Ważne by wskazany realizował zadania statutowe Fundacji.

Konieczne jest także dopisanie następujących danych Fundacji:

62-510 Konin, pl. Niepodległości 1

KRS 0000232242

nr konta: ING Bank Śląski 03 1050 1735 1000 0022 9375 5852

Warto pamiętać, że kwota wynikająca z 1% podatku może być przekazana na rzecz organizacji pożytku publicznego (szczegółowo regulują to przepisy podatkowe, których omówienie znaleźć można na http://www.pit.pl/1procent/ ). Konińska Fundacja Kultury jest taką organizacją; znajdujemy się na liście uprawnionych organizacji pożytku publicznego, ogłaszanej przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. Składając zeznanie podatkowe samodzielnie wybieramy, na czyją konkretnie rzecz przekazana zostanie kwota pochodząca z naszego zeznania rocznego. Co ważne – przekazując 1% z własnego PIT, nie tracimy ani złotówki – rozdysponowuje on jedynie kwotę, którą i tak musielibyśmy przekazać na rzecz Skarbu Państwa.

Ile można zyskać?

Tak naprawdę nie zyskujemy nic, ale też nic nie stracimy. Nasza decyzja może jednak bezpośrednio wpłynąć na to, do kogo trafią pieniądze z naszych podatków. Nasz zysk jest więc rodzajem satysfakcji: „mogłem komuś pomóc i pomogłem”.

W deklaracji możemy wskazać konkretny cel, na który chcemy przekazać 1% podatku. Dla Urzędu Skarbowego będzie to informacja, komu ma przekazać darowiznę. Jeśli tę informację uszczegółowimy – dla Fundacji z kolei będzie to informacja na jakie cele statutowe darowaną kwotę musimy przeznaczyć. Dotychczas w ten sposób co roku rozliczaliśmy się z kilkunastoma zespołami artystycznymi.

Na przekazanie 1% naszych podatków (rozliczenie się z Urzędem Skarbowym za rok 2016), mamy czas tylko do 30 kwietnia 2017 r.