40. Złota Sztaluga

Bożena Rychlewska została laureatką 40. Przeglądu Twórczości Plastycznej „O Złotą Sztalugę”, organizowanego przez Centrum Kultury i Sztuki w Koninie. W tym roku 37 twórców zgłosiło do Przeglądu 149 prac, z których komisja artystyczna do wystawy zakwalifikowała 79 dzieł.

Wręczenie nagród laureatom 40. Przeglądu odbyło się w CKiS 7 grudnia 2018. Przy tej okazji uczestnikom i gościom przypomniano, że Przegląd po raz pierwszy zorganizował Wojewódzki Dom Kultury, z którego po reorganizacji „wypączkowały” CKiS oraz Koniński Dom Kultury. Przegląd Twórczości Plastycznej dla twórców amatorów organizowała wówczas Anna Gruchalska. Podczas ceremonii wręczania laurów tegorocznym uczestnikom Krystyna Mikołajczak, opiekun merytoryczny Przeglądu, mówiła, że wszystkich twórców „łączy coś niezwykle istotnego – pasja, wrażliwość oraz potrzeba wyrażania siebie za pośrednictwem sztuki, dzielenia się tym, co widzą, myślą i czują”. Jubileuszowa edycja Przeglądu „to jedyna w swoim rodzaju okazja, by po raz kolejny umocnić się w przekonaniu, że osób, które bez sztuki czułyby się niespełnione, pozbawione czegoś niezwykle cennego, po prostu nieszczęśliwe – jest bardzo wiele. Tym większa nasza radość, że ich twórczość możemy zaprezentować tym, którzy docenią jej, nie tylko artystyczną, wartość”.

Różnorodność prac nadesłanych na 40. Przegląd jest niezwykła, bowiem mamy okazję (prace nadal można oglądać w CKiS przy ul. Okólnej) zobaczyć malarstwo olejne, akrylowe, są akwarele i rysunki a obok nich zdjęcia i rzeźby. Bardzo różnorodna jest także tematyka dzieł: martwe natury, pejzaże, portrety i abstrakcje, są prace nawiązujące do malarstwa starych mistrzów i twórców współczesnych. Można się także zachwycić warsztatem artystów tworzących od dawna i być zdumionym ręką i wyobraźnią tych, którzy dopiero poszukują sposobu wyrażania siebie poprzez dzieła plastyczne.

Komisja artystyczna, której przewodziła Elżbieta Barszcz (malarka, kulturoznawczyni, dyrektorka Muzeum Okręgowego w Koninie) i w której pracowali: Robert Brzęcki (dziennikarz, kulturoznawca, animator działań Galerii CKiS „Wieża Ciśnień”) i Krystyna Mikołajczak (kulturoznawczyni, instruktorka CKiS), postanowiła przyznać nagrodę główną Bożenie Rychlewskiej. Organizatorzy Przeglądu postanowili także urządzić w CKiS indywidualną wystawę jej prac. Na podstawie tylko czterech zaprezentowanych dzieł można przypuszczać, że wystawa będzie wydarzeniem, bowiem raczej trudno zakwalifikować je do kategorii prac amatorskich, czy tzw. sztuki nieprofesjonalnej. Jej prace (pokazane na Złotej Sztaludze) mówią nieco o jej mikrokosmosie, złożonym z oceanicznych stworów, ryb, meduz… nieuchwytnych sugestii, umiejętności i nieumiejętności, nadziei… To jej zachwyt nad czymś, próba utrwalenia tego zachwytu. To także próba zwolnienia tempa. Kto się dzisiaj przejmuje pustymi (oceanicznymi) przestrzeniami, kto ma czas na chwilę ciszy? ARTYSTA.

Nagrody otrzymali również: Grzegorz Buciak (za cykl rzeźbiarski), Piotr Chruścielski (za grafiki) i Anna Wójcińska (malarstwo olejne). W kategorii twórców 17-19 lat nagrodę odebrał Sebastian Kańczurzewski (za rysunek).

Komisja przyznała także wyróżnienia. Otrzymali je: Renata Gierwielaniec (malarstwo), Henryk Jankowski (rzeźba), Ryszard Szwemer (rysunek) i Tadeusz Topolski (fotografia). Wyróżnienia w kategorii 17-19 lat trafiły do: Gabrieli Gilewskiej (wykorzystującej różne techniki malarskie), Mateusza Mencha (fotografia), Damiana Nowaka (rysunek) i Karoliny Wałęzy (rysunek). Dodajmy, że aż troje z tej grupy najmłodszych twórców: Gilewska, Nowak i Wałęza, pracuje w Atelier KreDKa (Koniński Dom Kultury) pod opieką Katarzyny Mijakowskiej. Ich prace coraz bardziej zachwycają perfekcyjnym rysunkiem. Obok nich na poprzeglądowej wystawie pokazano prace kolejnych trojga uczestników zajęć w Atelier KreDKa: Kingi Bilskiej, Kacpra Karczewskiego i Aleksandry Głowackiej. – Jestem z nich bardzo dumna. Przez lata obserwują ich rozwój i mój podziw dla ich talentu nie zna granic – mówiła Katarzyna Mijakowska. Warto również wspomnieć, że nagrodę 40. Przeglądu otrzymał rzeźbiarz Grzegorz Buciak, emerytowany pracownik KDK. Na wystawie pokazano także prace Macieja Strychalskiego, byłego instruktora świetlicy Wilków prowadzonej przez KDK.

Tekst: Andrzej Dusza

Zdjęcia: Zdzisław Siwik

« z 2 »