64. OKFA za nami

64. OKFA, czyli Ogólnopolski Konkursu Filmów Niezależnych im. prof. Henryka Kluby, najważniejsza impreza poświęcona krótkometrażowej twórczości filmowej, zakończył się w Koninie 2 czerwca. W tym roku do konkursu zgłoszono rekordową liczbę 195 obrazów!

OKFA odbywa się w Koninie od 1990 roku (z jedną roczną przerwą). Organizatorem jest konińskie Centrum Kultury i Sztuki. W tym roku komisja kwalifikacyjna (reżyserzy: Aneta Kopacz, Grzegorz Jaroszuk i Witold Kon, przewodniczący Federacji Niezależnych Twórców Filmowych) wybrała do konkursu 51 filmów (spośród 195 zgłoszonych), wśród nich dokument „Republika Gosławicka” zrealizowany przez Jana Bobrowskiego i Sebastiana Wałęsę z Amatorskiego Klubu Filmowego „Muza” w Koninie.

Filmy zakwalifikowane do konkursu prezentowane były w trzech kategoriach: film amatorski, film niezależny i film studencki; w każdej z tych kategorii przyznano Grand Prix, jedną nagrodę i jedno wyróżnienie.

Jury obradowało w składzie: Kinga Dębska – reżyserka i scenarzystka, Marcin Ziębiński – reżyser filmowy i telewizyjny, producent, Łukasz Maciejewski – krytyk filmowy i teatralny, wykładowca Szkoły Filmowej w Łodzi, Paweł Łoziński – reżyser i operator filmów dokumentalnych i Krzysztof Majchrzak – aktor i muzyk jazzowy, przewodniczący jury.

Grand Prix otrzymali:

– w kategorii filmu amatorskiego Mateusz Cegliński ze Szczecina za dokument „Droga powrotna”

– w kategorii filmu niezależnego Paweł Łukomski z Warszawy za fabularny debiut „Klechdy”

– w kategorii filmu studenckiego Maciej Miller z Gdyńskiej Szkoły Filmowej za dokument „Między nami”.

Laureatką nagrody ufundowanej przez Konińską Fundację Kultury a przyznaną przez, była Zuzanna Sławińska ze Szkoły Filmowej w Łodzi – za fabułę „Endemit Albert”.

Andrzej Moś

Zdjęcie: Maciej Sypniewski