Czasem kino jest niezależne od głupoty

Film dokumentalny „To był piękny zakład”, dzieło pięciu młodych twórców pracujących w AKF MUZA, otrzymał Nagrodę Krytyki Politycznej im. Stanisława Brzozowskiego na X Ogólnopolskiego Festiwalu Filmów Amatorskich i Niezależnych Offeliada w Gnieźnie.

Tegoroczny Festiwal OFFeliada odbywał się 3-6 listopada. Organizator: OŁ! Stowarzyszenie Ośla Ławka, do konkursu głównego zakwalifikował 42 filmy (spośród 169 zgłoszonych obrazów) w trzech kategoriach: film fabularny, film dokumentalny i film animowany. Wszystkie filmy były pokazywane w Miejskim Ośrodku Kultury w Gnieźnie. W jury głównym zasiadali: Przemysław Wojcieszek (przewodniczący) – reżyser i scenarzysta filmowy oraz teatralny, Ryszard Jaźwiński – dziennikarz radiowy, autor i prowadzący obecnej od 1997 roku na antenie Programu Trzeciego Polskiego Radio audycji „Trójkowo, filmowo”, Krzysztof Majchrzak – aktor filmowy i teatralny, Sławomir Shuty – pisarz, reżyser filmowy, fotograf, performer i Tomasz Śliwiński – reżyser, fotograf i dziennikarz, autor dokumentu „Nasza klątwa”, nominowanego w 2015 roku do amerykańskiej Nagrody Akademii Filmowej – „Oscara”.

Piotr Wiśniewski, dyrektor festiwalu mówił (www.gniezno24.com), że „gnieźnieński festiwal skupia młodych twórców kina niezależnego, dla których jest on szansą pokazania w filmach swoich emocji i wypowiedzi o otaczającym ich świecie”. Idea „niezależności” budzi, jak choćby również przy okazji konińskiej OKFA, sporo emocji. Krzysztof Majchrzak, w wywiadzie zamieszczonym na łamach Offeliadowej gazetki (z 5 listopada 2016), mówił: „… Chciałbym posłużyć się powiedzeniem Davida Lyncha. On mówił tak: „Jakie, kurwa, kino niezależne. Nie ma kina niezależnego, wszystko jest zależne choćby od pieniędzy, ale czasem kino jest niezależne od głupoty”.

Już sam fakt, że komisja artystyczna festiwalu postanowiła dopuścić do projekcji konkursowej co czwarty z nadesłanych obrazów wskazuje, że postawiono na „niezależność od głupoty”. Tym lepiej to świadczy o konińskich twórcach nagrodzonego filmu. Dokument „To był piękny zakład” zrealizowali: Jan Bobrowski, Sebastian Wałęsa, Oskar Radke, Paweł Michalski i Jakub Ratajczak. Producentem był Amatorski Klub Filmowy MUZA (działający w Konińskim Domu Kultury). Młodzi filmowcy pracowali pod artystyczną opieką Andrzeja Mosia, animatora MUZY i członka Konińskiej Fundacji Kultury. Premiera filmu „To był piękny zakład”, odbyła się w 2015 roku. Twórcy zaczynając pracę nad filmem byli uczniami gimnazjum, dzisiaj to uczniowie I klasy konińskich liceów. Za swój obraz otrzymali w Gnieźnie Nagrodę Krytyki Politycznej im. Stanisława Brzozowskiego „za szczególną wrażliwość społeczną”. Przypomnijmy, że dzieło opowiada o losach zlikwidowanego konińskiego KONWARTU i jest do obejrzenia na https://www.youtube.com/watch?v=Q7Pf5rX1n4U

Dodajmy, że Nagrody Główne „Offelie” jury przyznało: w kategorii film fabularny Aleksandrze Terpińskiej za film „Ameryka”, w kategorii film dokumentalny Łukaszowi Machowskiemu za film „Szkice z podziemia” zaś w kategorii film animowany Marcinowi Podolcowi za film „Olbrzym”.

Lista przyznanych nagród była długa:

* Jury Studenckie przyznało statuetkę „Hamleta” za „Gówno przed teatrem” w reż. Jarosława Banaszaka;

* Prezydenta Miasta Gniezna – Tomasz Budasz przyznał Nagrodę Specjalną „Klaudiusza” za najlepszy film z Pierwszej Stolicy Polski dla Denise Peridis za film „Rak”;

* Jury Młodego Widza przyznało statuetkę „Horacego” filmowi „To, czego chcę”, w reż. Damiana Kocura;

* Nagrodę Dziennikarzy „Laertes” przyznano dla filmu „Szkice z podziemia”, wyreżyserowanego przez Łukasza Machowskiego, dziennikarze gnieźnieńscy przyznali tez nagrodę specjalną dyrektorowi festiwalu – Piotrowi Wiśniewskiemu;

* Nagrodę „Ikar” przyznawaną przez Gnieźnieński Klub Fantastyki „Fantasmagoria” otrzymał film „Semper fidelis” w reż. Macieja Gajewskiego;

* Nagrodę Studia FOTOSTUBE za najlepsze zdjęcia w filmie otrzymał Łukasz Machowski za film „Szkice z podziemia”;

* Nagrodę „łOŁ!” przyznawaną przez Stowarzyszenie „Ośla Ławka” otrzymał film „Łańcuchy pokarmowe terenów zalesionych”, w reż. Bartosza Sztybora i Macieja Gajewskiego;

* Nagrodę Specjalną „Rozenkranc” Dyrektora Festiwalu otrzymał film „Lila” w reż. Dominka Łapki;

* Nagrodę Publiczności „Poloniusz” przyznano filmowi „Śledztwo The Inquest” w reż. Eny Kielskiej.

Z przyjemnością także zauważamy, że organizatorzy OFFeliady Honorową OFFeliadą wyróżnili Rafała Góreckiego, twórcę i szefa Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Filmowej PROWINCJONALIA we Wrześni, ceniąc jego pomoc w uruchomieniu gnieźnieńskiego festiwalu filmowego.

Oprac. Andrzej Dusza

andrzej.dusza@gazeta.pl