Czerwcowy festiwal tuż tuż?

Pierwszych około 400 młodych wokalistów, solistów i zespołów, wzięło udział (5-8 marca 2020) w kwalifikacjach do 41. Międzynarodowego Dziecięcego Festiwalu Piosenki i Tańca w Koninie. Byli „wichurą zachwytu i szczęścia”. Jurorzy do udziału w festiwalu zakwalifikowali 120, ale… No, właśnie – „ale” pojawiło się niekoniecznie niespodziewanie.

Uczestnicy i organizatorzy nie dopuszczali myśli, że cokolwiek, a już zwłaszcza koronawirus, może przeszkodzić w organizacji 41. Festiwalu. Kwalifikacje „na żywo” w KDK przeprowadzono bezpiecznie. Tymczasem epidemia koronawirusa rozwija się błyskawicznie i dzisiaj nikt z pewnością nie odpowie, czy 4 czerwca br. zabrzmią festiwalowe „koziołki”, sygnalizujące rozpoczęcie największego w kraju artystycznego święta dzieci i młodzieży. Przypomnijmy, że w tym święcie co roku uczestniczyło około 2500 dzieciaków od 4 do 16 lat! Zapowiadało się, że tak będzie i tym razem. Organizator (Koniński Dom Kultury) przygotowuje wszystko na przyjęcie dzieciaków i ich opiekunów. Miasto Konin przewidziało w samorządowym budżecie setki tysięcy złotych na organizację festiwalu. Pozostaje tylko małe „ale”. Zanim padnie jakakolwiek odpowiedź na owo „ale”, nieco informacji o kwalifikacjach wokalistów.

Kwalifikacje odbywały się „na żywo”, to znaczy każdy z solistów, duetów i zespołów zaprezentował się na scenie Konińskiego Domu Kultury, śpiewając z własnym podkładem muzycznym (półplaybackiem). Jurorzy w czasie czterech dni (5-8 marca) wysłuchali około 400 prezentacji. Najmłodsi uczestnicy mieli 4 latka, najstarsi 16. Tematyka piosenek była bardzo różnorodna, od miłości i złamanych serc, nadziei, marzeń i radości życia – to w kategoriach starszych, po piosenki o kaczkach dziwaczkach, lalkach, kotkach i witaminkach – w kategorii najmłodszych wokalistów. Tradycyjnie najbardziej radosne i kolorowe były prezentacje zespołów wokalnych. Uwagę jurorów przykuwał nie tylko talent młodych artystów, ale także choreografia i stroje; tu widzieliśmy całkowitą dowolność – od pełnej improwizacji po bardzo wystudiowane układy sceniczne. Bez wątpienia najwięcej uciechy przyniosło wszystkim oglądanie występów najmłodszych dzieci, które były niezwykle urocze i najbardziej autentyczne w swoich zachowaniach. Największa rywalizacja była natomiast wśród najstarszych wokalistów w kategorii 14-16 lat. W tej grupie na scenie pojawiło się około 150 osób. Wiele z nich z już jasno wytyczoną przyszłością artystyczną. Że wszyscy prezentowali się znakomicie – wystarczy popatrzeć na zdjęcia.

Jurorzy, postaci ze świata kultury: Jerzy Petersburski (pianista, kompozytor, autor muzyki filmowej, teatralnej i programów telewizyjnych, przewodniczący składu oceniającego), Beata Bednarz (wokalistka, trenerka emisji głosu, pedagog Instytutu Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach), Wojciech Myrczek (wokalista jazzowy, wykładowca Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie), Paweł Zielak (muzyk, aranżer, kompozytor i szef Orkiestry Festiwalowej akompaniującej uczestnikom festiwalu) i Małgorzata Kazuś (kierowniczka Działu Artystycznego KDK, sekretarz jury), nie mieli łatwego zadania. Do Konina przyjechali bowiem z całej Polski wokaliści bardzo zdolni, pracowici i utalentowani. Najlepszych 120 prezentacji, wybranych spośród około 400, mamy nadzieję obejrzeć podczas czerwcowego 41. Międzynarodowego Dziecięcego Festiwalu Piosenki i Tańca w Koninie (3-7 czerwca). Dodajmy, że jurorzy przesłuchali również nagrania nadesłane przez wokalistów z zagranicy, kwalifikując wokalistów m.in. z Niemiec, Rosji, Białorusi, Litwy, Ukrainy, Bułgarii i Wielkiej Brytanii.

Mamy wielką nadzieję, że wszyscy zachwycą nas talentami, że każdy będzie miał „zielono w głowie”, co oznacza jedynie – jak pisał w wierszu Kazimierz Wierzyński, a my mogliśmy przekonać się o tym naocznie w czasie kwalifikacyjnych prezentacji – także w czerwcu (?) w Koninie będą „wichurą zachwytu i szczęścia”. Za wszystkich będziemy trzymać kciuki!

W kwietniu odbędą się kwalifikacje zespołów tanecznych. Komisja artystyczna kwalifikacji dokona na podstawie nadesłanych do KDK prezentacji, zarejestrowanych na nośnikach cyfrowych.

Miło nam poinformować, że po raz kolejny organizację dziecięcego festiwalu w Koninie wsparł finansowo Samorząd Województwa Wielkopolskiego, pozytywnie oceniając projekt złożony przez Konińską Fundację Kultury na „otwarty konkurs ofert na realizację w formie wspierania zadań publicznych Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie kultury w latach 2020-2022”.

Andrzej Dusza

Zdjęcia: Zdzisław Siwik