Dariusz Przybylski z Fryderykiem

Dariusz Przybylski za album „Already It is Dusk” otrzymał Nagrodę Fryderyk 2018, przyznaną mu przez Akademię Fonograficzną w kategorii Album Roku Recital Solowy. Wręczenie Fryderyków w zakresie muzyki poważnej odbyło się 16 kwietnia 2018 r. w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego.

Laureat jest organistą i kompozytorem. Urodził się w Koninie (1984 roku) i tu ukończył Państwową Szkołę Muzyczną II st. w klasie organów Hanny Stypułkowskiej (dyplom w 2003). W latach 2003-2008 studiował kompozycję pod kierunkiem Marcina Błażewicza i grę na organach w klasie Andrzeja Chorosińskiego w Akademii Muzycznej w Warszawie (oba dyplomy z Medalem „Magna cum Laude”). Nagrodę Fryderyk otrzymał za nagranie na organach Hammonda kompozycji: J. Cage’a, G. Dufay’a, J.S. Bacha, A. Krzanowskiego, H. Purcell’a, A. Part’a, Wacława z Szamotuł i H.M. Góreckiego.

Fryderyki to nagrody przyznawane przez polskie środowisko muzyczne – muzyków, autorów, kompozytorów, producentów muzycznych, dziennikarzy i branżę fonograficzną, zrzeszonych w Akademii Fonograficznej. Kiedy powstawała w 1999 roku, Akademia liczyła około 300 członków. Dziś zasiada w niej ponad 1300 osób. Do Akademii zapraszani są bowiem wszyscy wykonawcy nominowani w kolejnych edycjach Nagród Fryderyk. Członkowie Akademii w tajnym, dwuetapowym głosowaniu przyznają Nagrody Fryderyk.

W kategoriach muzyki poważnej Nagrodą Złoty Fryderyk za całokształt osiągnięć artystycznych Akademia Fonograficzna uhonorowała Agnieszkę Duczmal, światowej sławy polską dyrygentkę, założycielkę Kameralnej Orkiestry Polskiego Radia „Amadeus”. Dariusz Przybylski Nagrodę Fryderyk otrzymał w kategorii Album Roku Recital Solowy. „Already It is Dusk” wydała wytwórnia Requiem Records / DUX, która o płycie napisała: „Moment dnia, kiedy „już się zmierzcha, nadchodzi noc” inspiruje twórców swą tajemniczością. Najnowszy album Dariusza Przybylskiego „Already It Is Dusk” przeprowadza słuchacza przez misterium od zachodu Słońca po ciemną noc. Płyta prezentuje oryginalne brzmienie organów Hammonda, instrumentu znanego głównie z jazzu i rocka, w niecodziennym zestawie utworów muzycznych od Dufay’a i Wacława z Szamotuł po Cage’a i Góreckiego. Nagrania dokonano na oryginalnym modelu organów Hammonda E100 z roku 1968. Dariuszowi Przybylskiemu towarzyszą kontratenor Jan Jakub Monowid oraz perkusista Leszek Lorent”.

Ten album jest drugim projektem Dariusza Przybylskiego z udziałem organów Hammonda; pierwszy ukazał się w 2015 roku w wydawnictwie Requiem Records na płycie winylowej „Hammond Organ Project”.

Zdjęcia z: http://requiem-records.com/pl/albumy/229,0

Nagrody Fryderyk 2018 – Muzyka Poważna wręczono w ośmiu kategoriach:

W kategorii Album roku muzyka chóralna, oratoryjna i operowa za płytę „Szymanowski” laureatami zostali: Aleksandra Kurzak – sopran, Agnieszka Rehlis – mezzosopran, Dmitry Korchak – tenor, Artur Ruciński – baryton, Chór i Orkiestra Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Jacka Kaspszyka (dyrektor Chóru FN – Henryk Wojnarowski); nagranie Warner Music Poland.

W kategorii Album roku muzyka dawna za płytę „Antonio Caldara – Maddalena ai piedi di Cristo” nagrodę otrzymali: Olga Pasiecznik, Anna Radziejewska, Barbara Zamek, Jan Jakub Monowid, Artur Janda, Aleksander Kunach, Zespół Instrumentów Dawnych Warszawskiej Opery Kameralnej Musicae Antiquae Collegium Varsoviense pod kierownictwem Lilianny Stawarz; nagranie Polskie Radio S.A. / Agencja Muzyczna.

W kategorii Album roku muzyka kameralna za płytę „Mieczysław Wajnberg – String Quartet No. 7 & Piano Quintet” Fryderka odebrali Piotr Sałajczyk i Kwartet Śląski; nagranie zrealizowało CD Accord.

W kategorii Album roku muzyka symfoniczna i koncertująca za płytę „Made in Poland” (komp.: G. Bacewicz, M. Górecki, K. Szymanowski, D. Lubowicz, K. Lenczowski) nagrodę otrzymali: Atom String Quartet, Orkiestra Kameralna Leopoldinum i Christian Danowicz – skrzypce; nagranie DUX Recording Producers.

W kategorii Album roku muzyka współczesna za płytę „proMODERN shakespired” nagrodę otrzymał sekstet wokalny proMODERN (na tej płycie znalazła się kompozycja Dariusza Przybylskiego oraz K. Dębskiego, K. Herdzina, W. Pawlika, T. Opałki, P. Łukaszewskiego, M. Zielińskiego, M. Bembinowa, A. Borzyma Jr., Ph. Lawson’a); wydawca Warner Music Poland.

W kategorii Najlepszy album polski za granicą za płytę „Franz Schubert. Piano Sonatas” nagrodę otrzymał Krystian Zimerman; nagranie Deutsche Grammophon / Universal Music Polska.

W kategorii Najwybitniejsze nagranie muzyki polskiej za płytę „proMODERN shakespired” otrzymał sekstet wokalny proMODERN; nagranie Warner Music Poland.

Przypomnijmy, że rok temu skrzypek Janusz Wawrowski otrzymał Fryderyka 2017, nagrodę Akademii Fonograficznej, za płytę „Sequenza” (Warner Classics).