Fundacja pomogła, EMiGRA nagrodziła

Film Zdzisława Siwika „Joto Giotto Dimitrow” został nagrodzony na warszawskim Festiwalu Filmów Emigracyjnych EMiGRA 2014. Muzykę do tego filmu pomogła stworzyć Konińska Fundacja Kultury.

„Festiwalu Filmów EMiGRA jest festiwalem dla wszystkich żyjących poza granicami, przekraczających konkretne i symboliczne granice. Podstawą festiwalu pozostają filmy robione przez Polaków mieszkających za granicą oraz filmy o tematyce emigracyjnej niezależnie od narodowości ich twórców. Ważnym nowym elementem EMiGRY będą filmy realizowane przez imigrantów mieszkających w Polsce, o tym jak z ich punktu widzenia wygląda życie obcokrajowca w naszym kraju” – napisali organizatorzy w regulaminie festiwalu.

Na EMiGRA 2014 swój film wysłał Zdzisław Siwik, koniński autor filmów dokumentalnych. Obraz zatytułowany „Joto Giotto Dimitrow” jest dokumentem buntu artysty, emigranta wbrew własnej woli, przeciwko wymazywaniu historii i kultury narodów. – Myślałem od dawna o stworzeniu dokumentu o Giotto Dimitrowie, konińskim rzeźbiarzu, postaci nietuzinkowej i wybijającej się w środowisku – mówił Zdzisław Siwik. – Dopiero w 2012 roku, kiedy zobaczyłem wystawę jego kilkudziesięciu prac zatytułowanych „Święci macedońscy”, zacząłem dokumentować jego dzieło i życie, począwszy od momentu, gdy mając 9 lat został jako dziecko Macedończyków wywieziony z Grecji ogarniętej wojną domową a później trafił do Polski i już tu został. Przez kilkadziesiąt lat Dimitrow nie mógł odwiedzić rodzinnych stron, bowiem nazywał siebie – zgodnie z prawdą – Macedończykiem. Greckie władze twierdziły zaś, że tam, gdzie Giotto Dimitrow urodził się, nie było i nie ma Macedonii. Rzeźby z cyklu „Święci macedońscy”, stworzone przez 75-letniego artystę, są wyrazem buntu przeciwko wymazywaniu historii i kultury jego narodu.

Zdzisław Siwik jest autorem scenariusza, operatorem, reżyserem i montażystą swojego filmu. Muzykę do niego napisał Andy Pendeho a finansowo produkcję wspomogła Konińska Fundacja Kultury.

Festiwal EMiGRA 2014 był przeglądem filmów dokumentalnych, etiud filmowych i filmów fabularnych o szeroko rozumianej tematyce emigracyjnej. Zakwalifikowano do niego 30 obrazów. Jury przyznało pięć równorzędnych nagród, wśród których był „Joto Giotto Dimitrow”; pozostałe nagrody otrzymały filmy:

To Bonegilla From Somewhere” – Australia, 2014, reż. Andrzej Siedlecki
– „Archimandryta” – Polska-Ukraina, 2012, reż. Jerzy Kalina
– „Lepsze Życie” – Norwegia, 2012, reż. Agnieszka Bandoła
– „Piosenkarka Beata Bockova” – Czechy, 2012, reż. Jaroslav Vecera.

Film Zdzisława Siwika został zakwalifikowany do udziału w kolejnych dwóch znaczących festiwalach filmowych: XXIV Festiwal Mediów w Łodzi „Człowiek w zagrożeniu” oraz XX Festiwal Form Dokumentalnych NURT w Kielcach. Konińska premiera „Joto Giotto Dimitrow” odbyła się 29 listopada w czasie 24. Przeglądu Polskich Filmów Fabularnych DEBIUTY.

Tekst: DuszA Zdjęcie: Zdzisław Siwik