Jazzonalia zaczęły się w… szkole

Jazzonalia, czyli 23. Jazz Festiwal, za nami. Tegoroczne konińskie Jazzonalia rozpoczęły się 18 maja w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia i zakończyły się koncertem Big Bandu PSM z Krzesimirem Dębskim. Organizatorem jazzowego spotkania był CKiS Dom Kultury Oskard, któremu partnerowała m.in. Konińska Fundacja Kultury.

Stanisław Soyka i Wojciech Karolak Trio, Nika Lubowicz z zespołem, Eskaubei z Tomek Nowak Quartet, Grażyna Auguścik z Andrzej Jagodzińskim Trio, Quintet Wojtka Mazolewskiego i Excentrycy Grają Fajfy, a do tego konkurs improwizacji jazzowej, jazzowa bitwa szkół a na koniec Big Band PSM z Krzesimirem Dębskim – wszystko w cztery dni, 18-22 maja 2016 r. Czy można sobie wymarzyć więcej muzyki? Pewnie można, ale można też być zmęczonym, a może tylko nasyconym. Oczywiście tylko na pewien czas. Organizatorzy, a właściwie organizatorki Jazzonalii zadbały, by w Koninie pojawili się znakomici muzycy. Ważne jest także, że po raz kolejny dano szansę młodzieży (także szkolnej) i konińskim muzykom. A zatem…

W PSM odbyła się już druga edycja makroregionalnego konkursu improwizacji jazzowej. Jego uczestnikami byli uczniowie szkół muzycznych II stopnia z województw: wielkopolskiego, lubuskiego, łódzkiego i dolnośląskiego. Konkursowi towarzyszyły warsztaty prowadzone przez pedagogów Akademii Muzycznych z Poznania, Łodzi i Wrocławia. Jury w składzie: dr hab. Katrzyna Stroińska-Sierant, dr Maciej Fortuna, Maurycy Wójciński i Paweł Zielak wyrokowało: laureatem konkursu improwizacji jazzowej w Koninie został Jakub Jóźwiak, trębacz, uczeń Krzysztofa Lityńskiego w PSM Konin. Drugie miejsce jury przyznało Jakubowi Jungowi, gitarzyście z Zespołu Szkół Muzycznych w Łodzi (nauczyciel Marek Kądziela), trzecie – Mikołajowi Kostce, skrzypkowi, uczniowi ZSM w Poznaniu (nauczyciel Jarosław Sierant). Wyróżnienia otrzymali: Szymon Michurski, gitarzysta (PSM w Koninie, nauczyciel Marek Kądziela) i Jonasz Styszyński, saksofonista (ZSM w Poznaniu, nauczyciel Maciej Kociński).

 _DSC8909

Jakub Jóźwiak, trębacz, uczeń Krzysztofa Lityńskiego w PSM Konin – laureat makroregionalnego konkursu improwizacji jazzowej w Koninie. Fot. Mirosław Jurgielewicz

_DSC9415

Uczestnicy, jurorzy i organizatorzy makroregionalnego konkursu improwizacji jazzowej w Koninie (18 maja 2016). Fot. Mirosław Jurgielewicz

Po zmaganiach konkursowych zarządzono w sali klubowej Oskardu Jazzową Bitwę Szkół. Uczestniczyli uczniowie z wielkopolskich szkół muzycznych. Jak mówił Paweł Zielak, saksofonista i nauczyciel Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w konińskiej PSM: – Bitwa jazzowa to projekt, którego celem jest prezentacja dorobku szkól muzycznych w zakresie kształcenia jazzowego, aktualnego poziomu uczniów, a także wymiana doświadczeń i potrzeba budowania środowiska jazzowego w Polsce.

Wystąpili: Combo Jazzowe Szymona Wieczorkiewicza (z PSM Konin), Combo Jazzowe Pawła Zielaka z wokalistką Anną Królikiewicz (PSM Konin) oraz goście z Poznania z OSM II st. im. M. Karłowicza w składzie: Tymoteusz Krajniak – perkusja, Nikodem Kulczyński – bas, Mateusz Kaszuba – fortepian i

Kajetan Sobieraj – trąbka. Na koniec Big Band PSM w Koninie pod dyrekcją Krzysztofa Pydyńskiego, dyrektora szkoły. Jak grali? Przede wszystkim z pełnym zaangażowaniem. Bywało, owszem, zachwycająco. Było też zabawowo i bardzo swojsko. A po końcu był… finał: Paweł Zielak zaprosił wszystkich na mały jam session. Zaimprowizowane bluesowym tematem wspólne granie młodych i trochę starszych muzyków z Poznania i Konina wypadło znakomicie. Bo muzyka – jak wiadomo od jej początków – łączy a nie dzieli.

Z pierwszego dnia Jazzonalii przeskakujemy na koncert kończący imprezę: wspólne granie Big Bandu konińskiej PSM z Krzesimirem Dębskim. Skrzypek, kompozytor, lider jazzowego zespołu String Connection, autor pond 120 utworów symfonicznych i kameralnych, dyrygent prowadzący koncerty z Jose Carrerasem, Adamem Makowiczem, Nigelem Kennedym. Przy takim muzyku ręka może zadrżeć, powietrza w płucach zabraknąć. Ale spokojnie, mistrz w pewnym momencie też pytał: w jakiej tonacji mam to grać?

Muzycy zagrali trudny repertuar, złożony z kompozycji Dizzy Gillespie (Birk’s Works), Kenny Dorhama (Lotus Blossom), Petera Herbolzkeimera (Ballade For A Friend), Michała Urbaniaka (Body Rub), Hoagy Carmichaela (Skylark), Miles’a Davies’a (Milestones), Josepha Kosma (Autumn Leaves), Mike Tomaro (Woikin’ It) i Krzesimira Dębskiego (Cantabile h-moll i Gutan Dance). Aranżacje do kilku napisali m.in. Janusz Witek i Paweł Zielak. Zielak i Michał Banasiak, saksofoniści, błysnęli solowymi partiami (Banasiak, jeszcze student, w szczególności w Autumn Leaves). – Po tym koncercie mogę jedynie powiedzieć: panowie, granie z wami to przyjemność – oceniał dyrygent Krzysztof Pydyński. Ciepłych słów nie szczędził konińskim muzykom także Krzesimir Dębski, przy okazji dając na zakończenie krótką lekcję komponowania.

Oprac. Andrzej Dusza