Mazurki w Malanowie?

Pamiętam zaskoczenie Ireneusza Augustyniaka, wójta gminy Malanów, gdy tuż przed pandemią poinformowałem go, że gmina, którą kieruje, ma coś wspólnego z Fryderykiem Chopinem. Pokazałem artykuł Piotra Mysłakowskiego w 27 numerze „Rocznika Chopinowskiego” informujący o archiwalnym odkryciu aktów zgonu babci Fryderyka Chopina Antoniny Krzyżanowskiej i jej córki, czyli ciotki kompozytora Marianny Bielskiej. Młodsza zmarła w 1811, starsza w 1812 roku. W tamtym czasie Leon Bielski był zarządcą i posiadaczem niewielkich dóbr w Żdżenicach w parafii Malanów.

Ucieszony wójt szybko zdecydował: „musimy to obwieścić”. Nie było to jednak proste, bowiem wkrótce w naszym kraju ogłoszono pandemię i ważne wydarzenie odeszło w nieznany czas. O tym, Kto i jak dokumenty dotyczące rodziny Fryderyka Chopina odkrył, gdzie opublikował i jak przygotowywano się do „obwieszczania” znaleziska, pisałem już na tych łamach niespełna miesiąc temu (http://epiqe.iqhs.pl//kfk/aktualnosci/slady-rodziny-fryderyka-chopina-w-malanowie/ ). Dzisiaj informacja o samej uroczystości, która wpisywała się w już XVIII Festiwal Pianistyczny „Chopinowskie Interpretacje Młodych”, odbywający się w Koninie i pobliskim Żychlinie.

W czwartek 17 listopada 2022 r., o godz. 10,55, w hali sportowej Szkoły Podstawowej w Malanowie zgromadziła się cała szkoła. Najmłodsi uczniowie zostali posadzeni na gimnastycznych materacach, starsi na ławkach, a kilka rzędów krzeseł przeznaczono dla rodziców i zaproszonych gości. W tylnej części wydzielonej sali na sztalugach zaprezentowano planszowe reprodukcje aktów zgonu „bohaterek” uroczystego apelu, zdjęcie Fryderyka Chopina i jego życiorys. Na przodzie sali widniała plansza z graficznym wizerunkiem bohatera dnia i napisem: Fryderyka Chopin, życie i twórczość 1810-1849.

Ireneusz Augustyniak powitał wszystkich uczestników wydarzenia: Piotra Mysłakowskiego – znalazcę ważnych dokumentów, dr Ewę Sławińską-Dahlig – dyrektor generalną Towarzystwa im. Fryderyka Chopina w Warszawie oraz Jacka Kowalskiego – sekretarza Zarządu TiFC, ks. proboszcza Stanisław Płaszczyka, skarbniczkę gminy Marzannę Szczap, Krzysztofa Pydyńskiego – prezesa Koła Towarzystwa im. Fryderyka Chopina w Żychlinie k. Konina i dyrektora Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Koninie, moją skromną osobę oraz Antoninę Waliszewską, 13-letnią utalentowaną pianistkę, uczennicę PSM II stopnia w Koninie, którą przywiózł, jak zawsze, tata Krzysztof. Przede wszystkim zaś społeczność szkoły.

Półgodzinny wykład dr Piotra Mysłakowskiego przyjęty został w skupieniu i ciszy. Pan Piotr ze szczegółami opowiedział o rodzinie Fryderyka i wszelkich jej odgałęzieniach. Moją opowieść o pobycie Fryderyka Chopina w Żychlinie na weselu Melanii Bronikowskiej i Wiktora Kurnatowskiego, na które Chopin z Kalisza jechał zapewne przez Malanów, również przyjęto brawami. Z radością szkoła przyjęła książki, płyty i foldery o Fryderyku Chopinie, przekazane przez dr Ewę Sławińską-Dahlig. Nauczyciele z satysfakcją mówili o kąciku chopinowskim w szkolnej bibliotece. Proboszcz Stanisław Płaszczyk powiedział mi, że mimo wszystko będzie szukał w dokumentach parafialnych i cmentarnych jakichś śladów, zapisków o rodzinie Chopina. A potem był koncert muzyki nowego bohatera gminy Malanów. Krzysztof Pydyński opowiedział o sukcesach Antoniny Waliszewskiej, która na szkolnym pianinie zagrała piękny recital. Wszyscy goście podkreślali skupienie i ciszę szkolnej braci podczas wykładów i muzyki. To kwestia wychowania, ale także reakcja na świetne dla Malanowa wiadomości i piękną muzykę Fryderyka.

Podczas obiadu byłem świadkiem znakomitej refleksji wójta i skarbnika gminy, którzy oświadczyli, że jak najprędzej złożą do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego wniosek o dofinansowanie zakupu fortepianu. Deklaracje, podobnie jak przygotowania do tego ważnego wydarzenia, brzmiały – jestem przekonany – wiarygodnie. Gminna władza zapewnia, że muzyka Fryderyka Chopina dla mieszkańców Malanowa i gminy w dobrym wykonaniu będzie brzmieć co najmniej raz w roku. Dla mnie to była najważniejsza wiadomość.

Ryszard Sławiński, członek Zarządu TiFC w Warszawie

Zdjęcia: https://ro.malanow.pl/aktualnosci/malanowskie-slady-chopina-odkryte