„Milowy Słup” od estetyki do etyki

Mirosław Kowalski z Mysłowic został laureatem XXXVIII Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego „Milowy Słup” – Konin 2018. Organizatorem konkursu była Miejska Biblioteka Publiczna w Koninie, organizatora wsparła Konińska Fundacja Kultury.

Na tegoroczny Konkurs Poetycki „Słup Milowy” nadesłano 261 wierszy (87 zestawów). – Trudno się dziwić, że aż tyle, bo to w końcu jeden z najstarszych konkursów poetyckich w kraju, dobrze przez piszących rozpoznawalny – mówił Prof. dr hab. Tomasz Mizerkiewicz z Instytutu Filologii Polskiej UAM w Poznaniu, przewodniczący jury. – Najważniejsze jest jednak to, że bez wątpienia konkurs „Milowy Słup” z roku 2018 zostanie zapamiętany jako nowy, ważny głos w najbardziej ważnych, aktualnych sprawach, jakie stają się dziś naszym udziałem”. Jego zdaniem poezja „uczy, jak udanie dokonać nieuniknionego chyba współcześnie przejścia od kultury estetycznej do kultury etycznej i jak uniknąć na owej drodze grożącej klęski indywidualnej czy zbiorowej. Poezja, czyli sztuka etycznego wygrywania z tym wszystkim, co sprokurowała i sprokuruje nam współczesność”.

Według przewodniczącego jury „Szczególnie sugestywnie współczesny konflikt człowieka estetycznego z etycznym i stopniowe przechylanie wyniku tego sporu na korzyść opierającego się na poezji człowieka etycznego oddają wiersze Mirosława Kowalskiego (…) Życie spędzane w bliskim związku z poezją, zdaje się nam mówić Mirosław Kowalski wraz z pozostałymi laureatkami i laureatami tegorocznego „Milowego Słupa”, zawsze przyniesie nowe wygrane, nauczy czym potrafi być sztuka wygrywania w każdym rachunku egzystencjalnym i społecznym”. Jak napisał M. Kowalski w wierszu „Warto było”

jedno jest pewne

warto było rozpalać ogniska

balansować na krawędzi

nieba pełnego gwiazd

W tym roku wiersze nadesłane na „Milowy Słup” oceniali: prof. Tomasz Mizerkiewicz z UAM Poznań, Małgorzata Hofmann – polonistka, animatorka kultury i Wiesława Kozłowska z PWSZ w Koninie.

Jury I nagrodę przyznało Mirosławowi Kowalskiemu z Mysłowic za wiersze: „Warto było”, „Wiem” i „Spod skorup”.

Kolejne nagrody otrzymali:

II nagrodę – Jolanta Nawrot z Główkowa, gm. Słupca

III nagrodę – Jerzy Pawłowski z Łodzi

Nagrodę im. Janiny Wenedy – Mateusz Mitąg z Warszawy

Wyróżnienia:

– Anna Paliszewska z Wieliczki

– Marcin Podlaski z Aleksandrowa Kujawskiego

– Henryk Liszkiewicz z Piły

– Tadeusz Knyziak z Warszawy.

Jury zakwalifikowało do umieszczenia w okolicznościowej publikacji wiersze zauważone:

– Grzegorza Baczewskiego z Warszawy

– Katarzyny Kadyjewskiej z Rzeszowa

– Eli Galoch z Turku

– Piotra Piątka z Kołobrzegu

– Aleksandry Dańczyszyn z Warszawy

– Doroty Gryglewicz z Elbląga

– Anny Smolenko z Gniezna

– Janusza Koryla z Rzeszowa

– Leszka Wójcika z Lubaczowa

– Pauliny Klamy z Posady, gm. Kazimierz Biskupi

– Katarzyny Wiktorii Polak z Krakowa

– Anny Sobańskiej z Bydgoszczy.

I nagrody Laureat sam czytał, w czasie uroczystego wręczenia nagród (26 października 2018 w konińskim ratuszu), swoje nagrodzone wiersze. Między innymi wiersz:

Spod skorup

skreślano nas po kolei czarnym atramentem

milkliśmy spychani w bezbarwność

teraz patrzymy

każdy ze swego dna

oglądamy ze wszystkich stron

suchą kość codzienności

patrzymy jak królowie życia tańczą

na złoty kolor pieką prosię

bardzo różni

kiełkujemy spod lodu

spod skorup

odgryzamy się bardzo różnie

każdy na swój sposób

poczciwą gębą

środkowym palcem

jakimś wersem

odgryzamy się od dna

od podłogi od ścian

królowie życia tańczą

pogardę odbierają jako zazdrość

spod fraków i smokingów

zwisają im obojętnie

wiersze

Wszystkie

Wręczenie nagród zakończyło się koncertem „Friendstones trio”, który w istocie zaprezentował się jako kwartet, bowiem z zespołem w składzie: Filip Chojnacki – fortepian, Dawid Warmiński – perkusja i Szymon Wieczorkiewicz – gitara basowa, wystąpiła Karolina Kram – wokalistka, kompozytorka i autorka tekstów. Koncert był prezentacją współczesnej muzyki jazzowej skomponowanej przez Filipa Chojnackiego, ale trio czyli kwartet wykonał także kompozycje Karoliny Kram.

Dodajmy, że XXXVIII Ogólnopolskiemu Konkursowi Poetyckiemu „Milowy Słup” patronował Prezydent Miasta Konina. Organizatorem była Miejska Biblioteka Publiczna w Koninie, współorganizatorami Towarzystwo Przyjaciół Konina i Urząd Miejski w Koninie. Pomocy organizatorom udzielili: Autostrada Wielkopolska SA, Bank Spółdzielczy w Koninie, SGB Bank SA w Poznaniu, Centrum Ubezpieczeń i Leasingu Wiktorski/Wielgórecki Sp. z o.o. z siedzibą w Koninie oraz Konińska Fundacja Kultury.