Muzyka łączy

14. edycja Międzynarodowych Warsztatów Big-bandowych Wielkopolska – Dolna Saksonia odbyła się w Wolfenbuttel 17-25 września 2017 roku. Warsztaty są organizowane przy udziale Konińskiej Fundacji Kultury, która na zorganizowanie projektu otrzymała grant z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego.

Organizatorem warsztatów ze strony niemieckiej jest Rada Muzyczna Dolnej Saksonii, ze strony polskiej Konińska Fundacja Kultury i Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia w Koninie. Tegoroczne warsztaty odbyły się w Wolfenbüttel, około 50-tysięcznego miasta położonego w regionie metropolitalnym Hanoweru-Braunschweig-Göttingen-Wolfsburg. Jego historia sięga XII wieku.

Tegoroczne warsztaty poprowadził Wolf Kerschek, wybitny niemiecki kompozytor, pianista, wibrafonista, dyrygent Big-bandu Norddeutscher Rundfunk oraz wykładowca Hochschule für Musik und Theater z Hamburga. Osobowość, zainteresowania, doświadczenie prowadzącego miały niewątpliwy wpływ na prowadzenie zajęć, atmosferę, dobór repertuaru koncertów wieńczących wspólny polsko-niemiecki projekt. Była to w większości twórczość współczesna, pisana in statu nascendi. Muzycy wykonywali więc kompozycje lidera, Wolfa Kerscheka, instrumentalne: The Main Them, Brazilian Valse i wokalno-instrumentalne: Joys, Valse Triste. Wolf Kerschek świetnie porozumiewał się z muzykami big-bandu, stwarzał serdeczną atmosferę a w sprawach muzycznych był niezwykle wymagającym liderem. Z najnowszych utworów muzyków big-bandu wykonano Niklasa Stolza Oppholdsvaer i Adama Bławickiego W ferworze oczekiwań. Ponadto polskie kompozycje instrumentalne Bartosza Pernala Cabo Girao oraz Krzesimira Dębskiego Gutan Dance. Obie niezwykle efektowne, ale i wymagające.

W tym roku nieobecny był dyrygent i pomysłodawca warsztatów Berhard Mergner. Jednak jego obecność była odczuwalna w każdym momencie, podczas rozmów, spotkań towarzyskich, także podczas koncertów, w czasie których wykonywano niezwykle oryginalną kompozycję Bernharda Mergnera Saudade Da Bahia, znakomicie graną na flugerhornie przez Dominika Gawrońskiego. Dużym odkryciem warsztatów w Wolfenbüttel była najmłodsza, niespełna czternastoletnia uczestniczka, koninianka Kinga Żelichowska. Śpiewała polskie, piękne kompozycje: Piosenkę o szafie i Gdybyś a na bis Dworzec i standard I Wish You Love.

Polsko-Niemiecka Młodzieżowa Orkiestra Jazzowa zagrała koncerty w Wolfenbüttel, Garbsen koło Hanoweru i Oldenburgu. Ten ostatni miał niezwykły klimat. Nie tylko z powodu licznej obecności Polaków mieszkających w Niemczech, ale przede wszystkim uczestników poprzednich edycji warsztatów, którzy licznie przybyli posłuchać międzynarodowego big-bandu. Rozmowy o muzyce trwały długo po zakończeniu koncertu.

Organizatorem warsztatów była Konińska Fundacja Kultury przy współudziale Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Koninie. Warsztaty współfinansował Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego i Prezydent Miasta Konina.

Krzysztof Pydyński