Najszczęśliwsza widownia na świecie

Przez pięć pierwszych dni czerwca 2016 r. w Koninie artystyczne umiejętności zaprezentowało 2600 dzieciaków od 4 do 16 lat z Polski i kilkunastu krajów świata. Wszystkie uczestniczyły w finałach 37. Międzynarodowego Dziecięcego Festiwalu Piosenki i Tańca, którego współorganizatorem była Konińska Fundacja Kultury.

To był kolejny festiwal, w którego organizacji uczestniczy KFK. W tym roku fundacja skutecznie zabiegała, stając do konkursu, o fundusze Województwa Wielkopolskiego z przeznaczeniem na „tworzenie warunków do edukacji kulturalnej dzieci i młodzieży”. Nasz projekt uzyskał dobrą ocenę. W efekcie zarząd województwa wielkopolskiego przyznał fundacji 40.000 zł na realizację projektu, związanego z organizację 37. Festiwalu. Na marginesie – nasza fundacja jest jedyną w Wielkopolsce organizacją pozarządową, która otrzymała z Województwa Wielkopolskiego wsparcie finansowe na organizację aż trzech wydarzeń kulturalnych o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym.

Samorząd Województwa Wielkopolskiego

• Nie wiem, czy wiecie, że jesteście najszczęśliwszą widownią na świecie, bowiem jesteście widownią festiwalu w Koninie, a nie festiwalu Eurowizji, czy jeszcze gorzej – tak Janusz Tylman, przewodniczący jury wokalnego, mówił rozpoczynając wręczania Aplauzów tegorocznego 37. Międzynarodowego Dziecięcego Festiwalu Piosenki i Tańca w Koninie. Brawa, jakie otrzymał, wskazują, że koniński festiwal jest dla tysięcy młodych uczestników najważniejszą imprezą. A – przypomnijmy – już w czasie pierwszych eliminacji (w marcu wokalistów i w kwietniu zespołów tanecznych) wiadome było, że rywalizacja w tegorocznym festiwalu będzie stała na wysokim poziomie. Jurorzy od tańca mówili wówczas: – Prezentacje są na wyższym poziomie, niż ubiegłoroczne, tak pod względem choreograficznym, jak i technicznym (…) Dzieciaki kategorii do 8 lat zaprezentowały się wręcz rewelacyjnie (…) Rywalizacja między zespołami w kategoriach „Inscenizacja taneczna” i „Etiuda taneczna” zapowiada się pasjonująco. W podobnym tonie wypowiadali się jurorzy oceniający wokalistów, występujących „na żywo”, przy okazji dodając: – Jeśli dziecko nawet średnio zdolne otrzyma dobrą opiekę, błyszczy.

Więcej informacji o przebiegu 37. Festiwalu oraz komplet laureatów znaleźć można na www.festiwaldzieciecy.pl

Koniński festiwal jest największą w naszym kraju i jedną z największych w Europie artystycznych imprez dla dzieci i młodzieży do lat 16. W tym roku w pierwszych eliminacjach udział wzięło ponad 4000 dzieciaków, w kolejnych i finałach 2600. – Co roku o uczestnikach festiwalu mówi się: do Konina nie przyjeżdżają przypadkowi wokaliści, czy przypadkowe zespoły taneczne. Tu zawsze pojawiają się najlepsi z najlepszych. I tak było w tym roku. Dla nas, organizatorów festiwalu, to ogromna satysfakcja i radość, że możemy ich gościć, z nimi współpracować, dla nich tworzyć scenografie, w których będą najciekawiej się prezentować a także animować działalność Konin Band Orchestra towarzyszącej małym wokalistom – mówiła Elżbieta Miętkiewska-Markiewicz, dyrektor KDK i jednocześnie dyrektor 37. Festiwalu. – Do zobaczenia za rok. Choć… może już za dwa trzy miesiące, bo przecież wkrótce dotrze do Was nowy regulamin kolejnego, 38. Festiwalu.

Zapewne Konińska Fundacja Kultury znowu będzie zabiegała, by organizacja kolejnego festiwalu była na jak najwyższym poziomie.

Oprac. Andrzej Dusza