Oblivion

Od wiele lat informacja, że koncertować będą Agata Kielar-Długosz i Łukasz Długosz, fleciści cenieni na całym świecie, jest elektryzująca. Tym razem w Koninie dali popis niebywałego kunsztu grając z Markiem Toporowskim, również cenionym klawesynistą. To był kolejny z cyklu koncertów Muzyka w Ratuszu – Prezydent Konina zaprasza. 

Jak zawsze sala ratuszowa wypełniła się 20 maja 2023 r. melomanami. Andrzej Majewski, prezes Konińskiego Towarzystwa Muzycznego i organizator koncertów w ratuszu (wespół z żoną, Ewą Majewską), przedstawiał artystów:

– Agata Kielar-Długosz uznana polska flecistka, propagatorka muzyki polskiej, absolwentka studiów solistycznych w Wyższej Szkole Muzyki i Teatru w Monachium, studiów podyplomowych w Wyższej Szkole Muzycznej w Weimarze oraz Uniwersytetu w Yale w New Haven. Nagrała 16 albumów płytowych. Łukasz Długosz uznany jest przez międzynarodowych krytyków za jednego z najwybitniejszych flecistów świata. Absolwent studiów solistycznych w Wyższej Szkole Muzyki i Teatru w Monachium oraz studiów mistrzowskich w Narodowym Konserwatorium Muzyki i Tańca w Paryżu oraz na Uniwersytecie w Yale w USA. Artysta nagrał 58 albumów płytowych, zawierających w przeważającej części muzykę polską, które zostały bardzo wysoko ocenione przez krytykę polską i europejską, za które otrzymał wiele prestiżowych międzynarodowych nagród fonograficznych, w tym nagrodę International Classical Music Award. Za wybitną działalność kulturalną i promocję kultury polskiej Łukasz Długosz został odznaczony medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis, a w 2019 roku otrzymał od Prezydenta RP tytuł profesora sztuki. Marek Toporowski jest cenionym solistą, klawesynistą, organistą, kameralistą i dyrygentem. Koncertuje również na klawikordzie i historycznych fortepianach. Studia ukończył w Akademii Muzycznej w Warszawie (organy u Józefa Serafina, klawesyn u Leszka Kędrackiego). Doskonalił swe umiejętności we Francji, Niemczech i Holandii. Pięciokrotnie otrzymywał Nagrodę Fryderyka. Dzisiaj zagra na wczesnym fortepianie wiedeńskim zwanym również pianoforte.

Koncert artyści rozpoczęli fantastycznym wykonaniem Duetu Kwiatów z opery „Lakme” Leo Delibesa. A potem były Nightingale Serenade op.447 Wilhelma Poppa, Deux Interludes Jacquesa Iberta, dwie kompozycje Johannesa Donjon: Rossignolet i Pan! oraz Franciszka Dopplera Duettino Hongroise op.36. Marek Toporowski dwa razy wystąpił solo. Grając na pianoforte Sonatę F-dur Dymitra Bortniańskiego i Jana Ladislava Dusseka The Sufferings of the Queen of France op. 23 (dot. historii ścięcia Marii Antoniny) wzniósł się na wyżyny sztuki muzycznej.

I był, oczywiście, bis – poruszające wykonanie Astora Piazzolli Oblivion. Ten utwór można tłumaczyć ocalić (kogoś) od zapomnienia. Jak mówił Andrzej Majewski: – 

To była pieśń z dedykacją (nie wprost) ,,dla tych, którzy ostatnio odeszli”. Jak mi później powiedzieli, mieli na myśli moją mamę, która dwa dni temu od nas odeszła. To było mocne. 

Każda Muzyka w Ratuszu… ma swoją część promującą młodych artystów. Tym razem pięknie zaprezentowała się Marta Rosińska, flecistka, absolwentka Państwowej Szkoły Muzycznej I st. w Słupcy, którą ukończyła pod kierunkiem Anity Roziewskiej. W tym czasie zdobyła 7 pierwszych miejsc, 3 drugie, 3 trzecie i 5 wyróżnień na konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych. Od roku uczy się w średniej szkole muzycznej pod kierunkiem pani Ewy Majewskiej i nadal przejawia dużą aktywność konkursową, zdobywając laury na konkursach w kraju i zagranicą. Marta wykonała Philippea Gauberta Berceuse i Jacquesa Iberta Entr’acte. Na fortepianie towarzyszył jej Michał Bończysty.

Hugo Długosz ma 12 lat. Od października 2019 pobiera lekcje gry na trąbce u Tomislava Sušicia. Ma na swoim koncie liczne nagrody ogólnopolskie i międzynarodowe. Od września 2021 jest członkiem Młodzieżowej Orkiestry Wieniawa i Wieniawa Jazz Band. Występował także, jako solista z Capellą Gedanensis pod batutą Maestro Jerzego Maksimiuka (prawykonując utwór dyrygenta), z Orkiestrą Symfoniczną Opery i Filharmonii Podlaskiej pod dyrekcją Maestro Jacka Błaszczyka oraz wziął udział w prawykonaniu utworu Joanny Wnuk-Nazarowej Nie odwracaj się z Orkiestrą Kameralną Amadeus pod dyrekcją Anny Duczmal-Mróz. W ratuszu wykonał, wespół z Markiem Toporowskim, Antona Rubinsteina Melody in F, Władysława Słowińskiego Allergretto Giocoso from 3 Pieces oraz Bernarda Moreno Concert Study for trumpet and piano.

oprac. Andrzej Dusza