Odkopać „Zakopany krajobraz”

Od 2020 roku Muzeum Okręgowe w Koninie prowadzi badania nad miejscami i miejscowościami w Konińskiem, które… zniknęły, wchłonięte przez wielki przemysł, głównie kopalnie węgla brunatnego. Ten projekt nosi tytuł „Zakopany krajobraz”. – Obecnie ponownie poszukujemy osób przesiedlonych przez kopalnię – napisali organizatorzy projektu.

– W ramach projektu „Zakopany krajobraz” pracujemy nad budową społecznego archiwum wspomnień i fotografii pochodzących z miejscowości wysiedlonych przez kopalnię – informuje Monika Marciniak z Muzeum Okręgowego w Koninie. – Pragniemy uchwycić historię tych miejsc, pokazać przeszłość regionu, z drugiej strony – prywatnych opowieści, doświadczeń i wspomnień. Zależy nam, aby nie był to jedynie zapis historii wielkiego przemysłu, ale przede wszystkim zbiór prywatnych doświadczeń mieszkańców i ich świadectwa. Poszukujemy osób, które pochodzą z obecnie nieistniejących już miejscowości, wysiedlonych przez przemysł górniczy w regionie.

Chcielibyśmy poznać Wasze wspomnienia, związane z tymi miejscami. Gdzie się spotykaliście? Jakie były ważne dla was miejsca? Gdzie się znajdowały? Co zostało utracone a co przetrwało? Czy nadal macie kontakt ze swoimi dawnymi sąsiadami? Jak doświadczenie przeprowadzki zmieniło Wasze życie?

Wspomnienia gromadzimy za pomocą nagrań dźwiękowych lub tekstów pisanych.

Bardzo zależy nam na dotarciu do osób wysiedlonych z Izabelina. Udało nam się zgromadzić bardzo dużo materiałów wizualnych, pochodzących z tej miejscowości i chcielibyśmy dopełnić je opowieściami byłych mieszkańców. Szukamy również osób z innych miejscowości, każdy kontakt jest dla nas bardzo cenny!

Kontakt: Monika Marciniak, tel. 63 242 75 99, wew. 11, monika.marciniak@muzeum.com.pl

Konińska Fundacja Kultury mocno namawiając mieszkańców regionu do odpowiedzi na apel Muzeum, z ciekawością i przyjemnością będzie publikować, na łamach naszej strony www, materiały zebrane przez organizatorów projektu. Dodajmy, że projekt realizowany jest w ramach programu „Kultura w drodze”, finansowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego.

Oprac. Andrzej Dusza