„Paproć” Muzyczne tradycje ludowe we współczesnej improwizacji jazzowej

W dniu 12 września 2022 roku w Muzeum Okręgowym w Koninie odbył się koncert Gosi Zagajewskiej – śpiew, Ksawerego Wójcińskiego – kontrabas i Wojciecha Kurka – perkusjonalia, z prezentacjami zdjęć Macieja Sypniewskiego. Koncert był niezwykły ludyczny, klimatyczny, barwny muzyką i fotografią, wspaniale wpisany w plenery skansenu etnograficznego w Gosławicach. Wykonawcy niezwykle autentyczni jak i muzyka ludowa, którą byli zainspirowani.

Koncert był finałem projektu „Paproć” Muzyczne tradycje ludowe we współczesnej improwizacji jazzowej. Źródłem jazzowych inspiracji artystów były nagrane i wdane przez CKiS w Koninie w serii Folklor Muzyczny z Okolic Konina” pieśni zebrane wiele lat temu na terenie dawnego województwa konińskiego. Zaprezentowana wersja muzyczna utworów jest współczesną jazzową propozycją tych pięknych tradycyjnych melodii. Artyści odwiedzili miejsca skąd pochodził źródłowy materiał – Babiak, Kramsk, Osiek Wielki – i rozmawiali z żyjącymi wykonawcami, którzy te utwory nagrywali. Towarzyszył im fotografik Maciej Sypniewski, którego artystyczna dokumentacja tych spotkań była tłem koncertu w skansenie gosławickim. Teksty do wykonywanych utworów również mocno inspirowane oryginałami napisała Małgorzata Zagajewska, która w trakcie koncertu wyczerpująco wprowadzała słuchaczy w prezentowane utwory. Materiał muzyczny zaprezentowany tego wieczoru został wcześniej nagrany i czeka na wydanie na płycie CD.

Realizacja projektu była możliwa dzięki wsparciu Konińskiej Fundacji Kultury oraz takim partnerom jak Fundacja PZU i Fundusz Popierania Twórczości ZAiKS .

Fot. Maciej Sypniewski