Pokazali, jak latać i odfrunęli

Zespół Shock Dance Juniors Team ze Szczecinie i wokalista Piotr Klima ze Szkoły Podstawowej nr 28 im. Karola Miarki w Katowicach otrzymali Grand Prix 42. Międzynarodowego Dziecięcego Festiwalu Piosenki i Tańca w Koninie. Festiwal, w którym udział wzięło około 2500 młodych wokalistów i tancerzy od 5-16 lat, odbył się w dniach 1-5 maja 2022.

Po dwóch latach przerwy, spowodowanej pandemią koronawirusa COVID-19, do Konina zjechały setki młodych artystów, by zaprezentować swoje umiejętności taneczne i wokalne. Organizatorzy i dobrodzieje dotychczasowych edycji festiwalowych zadawali sobie pytanie: czy tegoroczny 42. Festiwal będzie miał energię podobną do poprzednich? Pewnie dlatego zapraszając uczestników przytoczyli słowa z „Małego Księcia” Antoine’a de Saint-Exupéry’ego: „Przyjaciele są jak ciche anioły, które podnoszą nas, kiedy nasze skrzydła zapominają, jak latać”. Jerzy Petersburski Jr., przewodniczący jury oceniającego wokalistów, powiedział, że „młodzi artyści nie tylko nie zapomnieli, jak latać, ale pokazali, że skrzydła mają szeroko rozpostarte”.

Przypomnijmy: wokaliści kwalifikacje do udziału w 42. Festiwalu rozpoczęli w kwietniu, zespoły taneczne na początku maja. W sumie uczestniczyło w nich około 5000 dzieciaków, wśród których najmłodsi mieli po 5 a najstarsi 16 lat. Na kolejne eliminacje, już festiwalowe, do Konina przyjechało ich około 2500. Wszyscy byli podzieleni na kategorie wiekowe. Festiwal rozpoczęli od „przejęcia” kluczy do bram miasta. Piotr Korytkowski, prezydent Konina, miał do nich tylko jedną prośbę: – Rządzicie miastem z uśmiechem przez kilka dni, i – proszę – niech was będzie wszędzie widać!

Choć festiwal koniński jest formą rywalizacji, to – jak podkreślało wielu obserwatorów – od dawna nie było tak wspaniałego oklaskiwania „rywali”, gestów przyjaźni, wzajemnego wspierania się. Ten festiwal pokazał, jak bardzo dzieciaki czekały na spotkanie ze znajomymi, z przyjaciółmi, jak bardzo były ciekawe siebie. Można tylko żałować, że dwa roczniki, które mogły wystąpić na festiwalu w 2020 i 2021 roku, już w Koninie nie zatańczą i nie zaśpiewają. Czyżby na pewno? Mieliśmy już nie raz, nie dwa przykłady, kiedy jako gwiazdy koncertowali w Koninie dawni laureaci, bądź „tylko” uczestnicy festiwalu.

Po dwóch dniach rywalizacji na dwóch estradach festiwalowych (w Konińskim Domu Kultury tancerze, w Domu Kultury „Oskard” – CKiS wokaliści), najlepszym i najciekawszym prezentacjom wokalnym i tanecznym rozdano Aplauzy i wyróżnienia. Były zaskoczenia. Największym przyznanie przez międzynarodowe jury Grand Prix w konkursie tanecznym zespołowi Shock Dance Juniors Team ze Szczecinie, za prezentację „Run the World, Girls!”. Formacja disco dance zdobyła ten laur po raz pierwszy w historii festiwalu! Laureaci reprezentowaliUczniowski Klub Tańca Sportowego Shock Dance w Szczecinie a ich trenerami i choreografami sąSylwia i Andrzej Kuźniccy. Grand Prix 42. Festiwalu w konkursie wokalnym otrzymał (tu nie było zaskoczenia) Piotr Klima (13 lat)  ze Szkoły Podstawowej nr 28 im. Karola Miarki w Katowicach. Piotr wygrał przebojowym wykonaniem utworem „Zawołaj mnie” (sł. Halina Poświatowska, muz. Aleksandra Tocka, Bartłomiej Tyburowski). Instruktorką Piotra jest Aleksandra Tocka. Dodajmy, że wszystkie Złote, Srebrne i Brązowe Aplauzy oraz wyróżnienia są opublikowane na www.festiwaldzieciecy.pl.

Dodatkową nagrodą dla wokalistów było zaproszenia do wzięcia udziału w listopadzie w Międzynarodowym Festiwalu Euro Pop Contest i Liederleis Company w Berlinie. Jury do wzięcia udziału w tym festiwalu wytypowało: Oliwię Bąk (11 lat) z Michałowic, Filipa Robaka (11 lat) z Wojkowic Kościelnych, Antoniego Pytlaka (12 lat) z Młodzieżowego Domu Kultury w Koninie, Magdę Pająk (16 lat) ze Studio Piosenki Kids ART. w Warszawie, duet Natalia Kosmowska i Stasiek Kukulski (15 lat) z Piotr Markowski Vocal Studio w Warszawie oraz zespół Szalone Małolaty (z kategorii wiekowej 13-16 lat) ze Studio Artystycznego Katarzyna Panicz Szalone Szalone Małolaty w Elblągu.

Wszystkim wokalistom, poza najmłodszą grupą do lat 8, towarzyszyła Orkiestra Festiwalowa pod kierownictwem muzycznym i batutą Pawła Zielaka. Warto zauważyć, że orkiestrę tworzyli w większości konińscy muzycy, w tym nauczyciele i uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia.

Organizatorem festiwalu jest Koniński Dom Kultury. W tym roku partnerowali KDK-owi Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałek Województwa Wielkopolskiego, Miasto Konin, Stowarzyszenie Artystów Wykonawców Utworów Muzycznych i Muzyczno-Słownych SAWP oraz Delphy Records. Finansowo wspierało wielu dobrodziejów, wśród których byli Zespół Elektrowni PAK SA w Koninie, Kupiec sp. z o.o., Miejski Zakład Gospodarki Odpadami w Koninie i także Konińska Fundacja Kultury. W organizację wydarzenia zaangażowanych było dziesiątki osób, przede wszystkim pracowników KDK, ale także firm współpracujących z organizatorami. Nad całością czuwała dyrektor festiwalu Elżbieta Miętkiewska-Markiewicz.

I jeszcze jedno – zanim zakończył się koncert galowy na konińskiej Starówce, rozpoczęły się pierwsze rozmowy nad organizację przyszłorocznego 43. Międzynarodowego Dziecięcego Festiwalu Piosenki i Tańca w Koninie.

Andrzej Dusza

Zdjęcia: Zdzisław Siwik

« z 3 »