Recepta + KERS + Podaj Dalej

Rzadko zdarza się, by w Koninie koncertował koniński zespół rockowy. A co dopiero dwa. Taki koncert zorganizowała Fundacja Podaj Dalej 2 lutego 2018 r. w kawiarni Domu Kultury Oskard (CKiS). Zaprezentowały się zespoły Recepta i KERS.

Recepta

Grupa powstała w 2013 roku, załorzycielem zespołu są Barbara Drop oraz Arkadiusz Sobolewski. W tym, że roku zespół wydał swoją pierwszą epkę C.D.N. (autorami muzyki byli Arkadiusz Sobolewski oraz Barbara Drop). W kolejnych utworach jako autor muzyki dołączył grający na instrumentach klawiszowych Arkadiusz Petruk. Od niespełna roku w składzie zespołu pojawił się Andrzej Jaśniewicz, dodając grupie mocniejszego brzmienia. Na gitarze basowej gra Mikołaj Mieszała. „The way”, „Włóczęga”, „Recepta dla ciebie”, „Z tobą”, „Impreza”… to niektóre z ich najbardziej znanych utworów. Grają muzykę popową, ale z mocnym rockowym brzmieniem, gitarowe brzmienie uzupełniając klawiszami. To świetni muzycy, dla których z jednej strony – jak śpiewają – „nie ma jutra”, z drugiej „trzeba wierzyć w coś”. Inaczej będziesz żałował „czasu co uleciał”. A że „świat jest dziki, generalnie”, to Recepta miała receptę: najważniejsze „bądź sobą” (świetne brzmienie!), „niech wszyscy wiedzą, że potrafisz się bawić”. I publiczność pokazała, że z Receptą potrafi się bawić.

Publiczność

czekała na taki koncert. Kawiarnia była przepełniona (może przy okazji kolejnego, mamy nadzieję, koncertu organizatorzy wyrzucą z kawiarni choć połowę stolików i krzeseł, dając miejsce dla chcących stać i choćby nieco podrygiwać do muzyki). To budujące, gdy okazuje się, że słuchacze młodzi i ci jeszcze młodsi potrafią razem z zespołem śpiewać. I że hasło „wyginam śmiało ciało” jest wyzwalające dla każdego wieku. O ile przy Recepcie to odczuwanie muzyki uszami i nogami było nieco wstrzemięźliwe, to upust znalazło w czasie koncertu zespołu Kers.

« z 2 »

KERS

To nowa grupa na konińskim rynku muzycznym. Pisaliśmy o niej w listopadzie minionego roku (http://epiqe.iqhs.pl//kfk/aktualnosci/kers-zaczyna-od-wygranej/). Występ w Oskardzie to ich pierwszy koncert w Koninie. KERS jest na etapie nagrywania płyty, koncert był swoistym sprawdzianem publicznego odbioru „produkcji” muzyków: Marcina Olińskiego – gitarzysty, kompozytora i aranżera), Łukasza „Komar” Muszyńskiego – wokalisty, Krzysztofa Gołdyna – gitarzysty, Huberta Bryla – gitarzysty basowego i Huberta Kuliga – perkusisty. Pomysłodawcą oraz współzałożycielem zespołu był Krzysztof Wojciechowski, człowiek z ogromnym talentem muzycznym i wyjątkowym głosem. Do niego, a w zasadzie do jego syna, miłośnika wyścigów Formuły 1, należy pomysł nazwania zespołu Kers. Niestety, Krzysztofa już nie ma między nami, przegrał walkę z ciężką chorobą. Teksty do kompozycji Marcina napisła jego córka Milena, która jest także świetną wokalistką.

„Mam w sobie siłę, którą zadziwię cały świat” zabrzmiało jak deklaracja. Była w tej muzyce energia, podkreślana gęstym gitarowym brzmieniem. Wykonując dwa covery: AC/DC „Back in Black” oraz Jonny Langa „Lie To Me”, pokazali, co ich inspirowało. Znakomicie wykonał je „Komar”. Śpiewał z niezwykłą ekspresją wszystkie utwory. Dlatego prawdziwie brzmiały frazy, w których deklarował, że „przyjacielem mogę być”, ale „nie wiem, kto to taki”. Lirycznym frazom Mileny: „jesteś jak małych kruchy liść / sterowany wiatrem po ziemi”, towarzyszyły mocne, wręcz gwałtowne gitarowe riffy Olińskiego. Czy zapisywane na pierwszej płycie: „Uciekniemy do przestrzeni / w której nikt nie znajdzie nas” trafią do słuchaczy? Pewne jest, że w Koninie jeszcze nie było zespołu tak mocno rockowo brzmiącego, poukładanego muzycznie, z tekstami, których autorom o „coś” chodzi. I to jest czytelne, porywające… Słowem, stosując hasło organizatorów koncertu

Podaj Dalej

Organizatoremi koncertu byli Fundacja im. Doktora Piotra Janaszka Podaj Dalej oraz zesół „Kers” i „Recepta”.  Przy tej okazji Fundacja reklamowała akcję „Prawnik w biegu”. Wolontariusze Fundacji zbierali także fundusze na realizację projektu AKADEMIA ŻYCIA, w czasie której „osoby niepełnosprawne ruchowo przechodząc intensywne treningi uczą się samodzielności” – mówiła Zuzanna Janaszek-Maciaszek, prezes zarządu Fundacji. Jak grał i śpiewał KERS: „podaj dłoń i porwij mnie”… Fundacja Podaj Dalej „podała dłoń”, KERS i Recepta „porwały” słuchaczy.

Fot. Zdzisław Siwik

Fot. Paweł Rogowski