Ruszyła machina 43. Festiwalu

Prawie 400 wokalistów z Polski i zagranicy wzięło udział w kwalifikacjach do 43. Międzynarodowego Dziecięcego Festiwalu Piosenki i Tańca w Koninie. Jury konkursowe do udziału w festiwalu, który odbędzie się w dniach 31 maja – 4 czerwca 2023 r., zakwalifikowało 90 solistek i solistów oraz 14 zespołów.

Młodych wokalistów oceniało jury:

– dr hab. Anna Kamalska z Łodzi – wokalistka, kompozytorka, autorka tekstów, poetka, pedagog w Akademii Muzycznej w Łodzi, gdzie na kierunku wokalistyka estradowa wykłada m.in. interpretację piosenki, improwizację jazzową i śpiew; była solistka zespołu Brathanki

– Joanna Januszewska – absolwentka studiów magisterskich w zakresie wokalistyki jazzowej na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach i filologii angielskiej; nauczycielka śpiewu w Państwowej Szkole Muzycznej im. Mieczysława Karłowicza w Katowicach oraz Niepublicznej Szkole Muzyki Rozrywkowej I i II stopnia w Lublinie

– Paweł Zielak – saksofonista, kompozytor, aranżer i pedagog (w PSM w Koninie i Kutnie), absolwent Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach w zakresie gry na saksofonie jazzowym oraz kompozycji i aranżacji, stypendysta Instytutu Jazzu na Uniwersytecie Muzyki i Sztuk Teatralnych w Grazu (Austria). Twórca wyjątkowych aranżacji na płytę warszawskiego chóru jazzowego „Jazz City Choir”, laureata nagrody specjalnej na festiwalu Jazz Nad Odrą 2011. Grał w „Silesia Jazz Orchestra” pod batutą wybitnej amerykańskiej kompozytor Marii Schneider podczas festiwalu Bielska Zadymka Jazzowa 2012. Obecnie koncertuje z przyjaciółmi w formacjach jazzowych oraz współtworzy projekty w nurcie muzyki gospel. Występuje z wybitnymi artystami z kraju, Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych. Od 2008 roku związany z Międzynarodowym Dziecięcym Festiwalem Piosenki i Tańca w Koninie jako aranżer, a obecnie także jako dyrygent Orkiestry Festiwalowej

– sekretarzem Jury była Joanna Sypniewska z Konińskiego Domu Kultury.

Po przesłuchaniach wokalistów (na podstawie nadesłanych nagrań) jurorzy zgodnie twierdzili: – Bardzo pozytywnie zaskoczył nas poziom prezentacji wokalistów biorących udział w przesłuchaniach do 43. MDFPiT w Koninie. Dr hab. Anna Kamalska była: – …zachwycona różnorodnością, wyborem utworów oraz talentem młodych artystów. Regulamin festiwalu jest ,,nieubłagany” i nie mogliśmy zakwalifikować wszystkich. Każdy wokalista, który zgłosił się do przesłuchań, jest cudowny. Proszę, byście za rok ponownie się pojawili w przesłuchaniach. Zdaniem Joanny Januszewskiej: – Największe wrażenie zrobili na mnie wokaliści w wieku dziewięć-jedenaście lat. Jestem pod ogromnym wrażaniem ich talentu.

Podczas czerwcowych przesłuchań 71 wokalistów (od 9 do 16 lat) zaśpiewa z towarzyszeniem Orkiestry Festiwalowej, którą pokieruje Paweł Zielak. Jego dziełem będą także aranżacje orkiestrowe: – Praca nad aranżacjami to spore wyzwanie. Chciałabym je napisać tak, by każdy wokalista czuł się dobrze w danym wykonaniu. Dodajmy, że próby przed konkursem odbędą się 31 maja.

Wokaliści oceniani byli w sześciu kategoriach wiekowych. Do udziału w 43. Festiwalu jury zakwalifikowało: w kategorii do 8 lat – 19 solistek i solistów, w kategorii 9-11 lat – 15, kategorii 12-13 lat – 23 i w kategorii 14-16 lat – 33 wykonawców. W kategorii zespołów wokalnych do 12 lat – 6 zespołów, a w kategorii 13-16 lat – 8 zespołów. Wśród nich są dzieciaki ze wszystkich stron Polski oraz z Islandii, Ukrainy, Bułgarii, Niemiec i Wielkiej Brytanii. Wkrótce w Koninie odbędą się także kwalifikacje zespołów tanecznych.

43. Międzynarodowy Dziecięcy Festiwal Piosenki i Tańca odbędzie się w dniach 31 maja – 4 czerwca 2023 r. Jak we wszystkich dotychczasowych edycjach głównym organizatorem festiwalu jest Koniński Dom Kultury. W roli współorganizatora od 18 lat występuje Konińska Fundacja Kultury; dzięki projektowi złożonemu przez Fundację na konkurs ofert na realizację projektów w zakresie kultury, ogłoszony przez Marszałka Wielkopolski, Samorząd Województwa Wielkopolskiego przekazał na organizację 43. Festiwalu 40 tysięcy złotych.

Zdjęcia: Marcin Oliński