Seniorzy dla Miasta

Piosenką ,,Gdzie jest lepiej niż tu” (na melodię „E viva Espania”) zakończył się 10. Koncert Seniorzy dla Miasta. Muzyczne spotkanie seniorów odbyło się w niedzielę, 12 lutego 2023 r., w Konińskim Domu Kultury. Przy wypełnionej po brzegi sali, wystąpiły zespołu wokalne oraz soliści z Konina i powiatu konińskiego. Jak przystało na jubileusz wybrzmiało również gromkie ,,Sto lat”.

Wspólne śpiewanie to dla seniorów wspaniała forma integracji i aktywizacji w życiu społeczno-kulturalnym. Wymiana doświadczeń i wspólna zabawa, to również, a może przede wszystkim, zwiększenie poczucia własnej wartości i samooceny. Jak stwierdza Mirosław Grzanka, opiekun muzyczny zespołu wokalnego Fantazja, gospodarza koncertu, muzykowanie dla seniorów to recepta na pogodę ducha i radość życia: – To także wspaniała okazja do dzielenia się z radości i przyjemności, jaką niesie śpiew i muzyka i z innymi.

A radość ze śpiewania i obcowania z muzyką słychać było tego dnia w każdym zakątku Konińskiego Domu Kultury. Atmosfera radości i wspólnego śpiewania udzieliła się także Tomaszowi Nowakowi, posłowi na Sejm RP oraz prezydentowi Konina Piotrowi Korytkowskiemu. Dziękując artystom za występy, podkreślali, że był to koncert pełen wzruszeń, że w życiu nie liczy się wiek, a pasja i to, co robimy. A pasji i talentu seniorom nie brakuje.

W koncercie ,,Seniorzy dla Miasta” wystąpili: Barbara Mulnik i Maria Sarna, które tworzą także duet ,,Marysia i Basia”; akordeonista Grzegorz Wypychowski; zespoły wokalne: Tulipan, Jutrzenka z Klubu Mieszkańców Konińskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, nad którymi opiekę sprawują Hanna Wojdak i Sławomir Kaliszewski, chór Dominium ze Sławska pod muzycznym kierownictwem Sławomira Kaliszewskiego oraz gospodarz koncertu zespół wokalny Fantazja, prowadzony przez Mirosława Grzankę.

W wykonaniu seniorów usłyszeliśmy takie piosenki, jak: „To były piękne dni”, ,,Czerwone róże”, ,,W drodze do Fontaibleau”, ,,Czterdzieści kasztanów”, „Suliko”, „Miłość ostatnich dni” czy „Una paloma blanka”. W wykonaniu melomana i instrumentalisty Grzegorza Wypychowskiego widzowie usłyszeli, w aranżacjach na akordeon, między innymi fokstrota ,,Kiedy będziesz zakochany”, „Nigdy więcej nie patrz na mnie takim wzrokiem” czy „Może kiedyś innym razem”. Warto zaznaczyć, że Grzegorz Wypychowski to uznany muzyk. W latach 70-tych był członkiem zespołów Agitka i Truwerzy. Ci ostatni, przypomnijmy, zajęli wówczas, w 1976 roku, I miejsce na Festiwalu Piosenki Żołnierskiej w Kołobrzegu. Muzyk był również instrumentalistą zespołu Fakt, którego prezentacje artystyczne fani pamiętają do dzisiaj. Obecnie gra na akordeonie w Kapeli Podwórkowej „Z Kopyta”.

Koncert „Seniorzy dla Miasta” to najważniejsze muzyczne święto seniorów w naszym mieście. Podkreśliła to Elżbieta Miętkiewska, dyrektor Konińskiego Domu Kultury, która podziękowała artystom za koncert i pracę, jaką wkładają w kulturalny rozwój miasta.

Dziesiąty jubileuszowy koncert „Seniorzy dla Miasta” za nami. Publiczność została oczarowana, a artyści zmotywowani do dalszej pracy. Do zobaczenia za rok.

Dorota Gapska (KDK)

Zdjęcia Zdzisław Siwik