Stylowo, pięknym tonem

Koncertem finałowym zakończyły się XVII Międzynarodowe Warsztaty Big-bandowe Wielkopolska – Dolna Saksonia w Koninie. W trzydniowych warsztatach (13-16 października 2022) uczestniczyło trzynaścioro muzyków z Wielkopolski i pięcioro z kraju związkowego Dolna Saksonia w Niemczech.

Organizatorką warsztatów była Konińska Fundacja kultury, ściśle współpracująca z Państwową Szkołą Muzyczną I i II stopnia w Koninie i Radą Muzyczną Dolnej Saksonii w Hanowerze. Zasadą organizacji tych warsztatów jest przeprowadzenie ich co roku naprzemiennie w Koninie i w Wolfenbüttel (miasto powiatowe w Dolnej Saksonii). W tym roku, po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią Covid-19, warsztaty zorganizowano w Koninie. Bazą była konińska Państwowa Szkoła Muzyczna.

Uczestnicy warsztatów prawie w całości stanowili grupę młodych, nowych postaci, po raz pierwszy grających w big-bandzie i na dodatek w takiej międzynarodowej grupie. Wśród muzyków z Wielkopolski byli studenci z Akademii Muzycznych w Poznaniu (w tym byli absolwenci konińskiej PSM), w Katowicach a także w Warszawie. Obok nich uczniowie PSM w Koninie, Kutnie i Poznańskiej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II st. im. Mieczysława Karłowicza. Tworzyli sekcje saksofonów, puzonów, trąbek, którym towarzyszyli gitarzyści, pianista i perkusista; była też wokalistka. Zajęcia z big-bandem prowadził Krzysztof Lityński, pedagog PSM w Koninie, który pełnił też rolę dyrygenta. Zajęcia dodatkowe były dziełem Michaela Schuha, trębacza, uczestnika wszystkich dotychczasowych 16. warsztatów oraz Krzysztofa Pydyńskiego, klarnecisty spełniającego się także w roli dyrygenta (prowadzącego Big-band PSM Konin). Wszyscy muzycy poza intensywnymi próbami big-bandu znaleźli też czas na przysłuchiwanie się festiwalowi jazzowemu „Tu płynie jazz” w Konińskim Domu Kultury, w czasie którego grali m.in. prowadzący warsztaty Krzysztof Lityński i pedagodzy konińskiej Szkoły Muzycznej: Paweł Zielak i Marek Jakubowski.

Krzysztof Pydyński, koordynator wszystkich działań warsztatowych i prowadzący (wespół z Katarzyną Broj) koncert finałowy, sumował: – Wszystkie sekcje były bardzo wyrównane, co niewątpliwie wpłynęło na poziom wykonywanej muzyki w koncercie finałowym. Świetnie zaprezentowała się wokalistka z konińskiej Szkoły Muzycznej Michalina Chmielewska. Szczególnie stylowo wykonała standard All of Me a w Them There Eyes bardzo dużą sprawność techniczną. Piękne dojrzałe solówki w standardzie Pata Metheny A Place In The World zagrała saksofonistka Martyna Bieszczad i trębacz Jakub Jóźwiak. Jakub również zachwycił pięknym tonem swojego flugelhorna i improwizacjami w kompozycji Petera Herbolzheimera Ballad for A Friend. Fascynujące i dynamiczne Incredible Journey Boba Mintzera to z kolei popis gitarzysty Manuela Wilkera i Beli Jakoba Tschochnera na puzonie basowym. Trzeba też zauważyć ważną rolę Michaela Schuha, na którym, jako pierwszym trębaczu, „stał” cały big-band. Na atrakcyjność koncertu i efektowne brzmienie orkiestry wpłynął niewątpliwie dobór repertuaru, kompozycje Sammy Nestico, Neala Heftiego, Boba Mintzera i Pata Metheny’ego.

Tegoroczne XVII Międzynarodowe Warsztaty Big-bandowe Wielkopolska – Dolna Saksonia odbyły się w wersji nieco okrojonej, bo tylko z jednym koncertem na koniec. Były lata, gdy uczestnicy grali koncerty także w innych miastach Wielkopolski a także Dolnego Śląska. Wszędzie big-band, koncertujący pod nazwą Polsko-Niemiecka Młodzieżowa Orkiestra Jazzowa, wzbudzał zachwyt, a na Dolnym Śląsku została wyróżniona w 2021 roku Nagrodą Kulturalną Śląska. Pisaliśmy o niej obszerniej na http://epiqe.iqhs.pl//kfk/aktualnosci/nagroda-kulturalna-slaska-za-muzyke-bezgraniczna/ . W roku bieżącym nagroda ta (w formie okazałej statuetki) została publicznie zaprezentowana w Koninie, a uczestnicy warsztatów mogli z nią wykonać pamiątkowe zdjęcia. Mamy przekonanie, że choć XVII już Międzynarodowe Warsztaty Big-bandowe to już historia, pozostaną w pamięci jako bardzo kreatywny czas dla wszystkich muzyków i niezapomniane wrażenie dla publiczności.

„Organizator projektu: XVII Międzynarodowe Warsztaty Jazzowe Wielkopolska – Dolna Saksonia”

Zdjęcia – Mirosław Jurgielewicz

« z 2 »