Świąteczne pocztówki KDK

Czy święty Mikołaj jest potrzebny? Co za niemądre pytanie… Oczywiście! Ale czasami wystarczy Koniński Dom Kultury, by otrzymać prezent szczególny. W tym roku prezentów było sporo, systematycznie dawkowanych Facebooku i YouTube, w czasie dwóch tygodni grudnia 2020 roku, przez małych i większych KaDeKowskich artystów.

Powiedzieć, że rok 2020 był trudnym dla domów kultury i artystów, to nic nie powiedzieć. Ustała prawie cała działalność sceniczna i wystawiennicza. Ale artyści pracy nie zaprzestali. A nawet, jak powiedział mi przed kilkoma dniami Robert Glapa, zastępca dyrektora KDK, jeszcze do niedawna wielu naszych instruktorów musiało dopingować dzieciaki, by przychodziły na zajęcia punktualnie, dzisiaj zaś dzieciaki pojawiają na kilkanaście, kilkadziesiąt minut przed zajęciami.

Jeśli nie można pokazać się na scenie, to miejscem prezentacji stał się Internet. Czas świąteczny sprzyja temu bardzo. Pojawiły się specjalne świąteczne choreografie i scenografie, świąteczne stroje. Wykonano nagrania, które stały się świątecznymi pocztówkami. Poprzez swoje świąteczne pocztówki, artyści pragną przekazać, że są mocno związani z miastem i jego mieszkańcami i bardzo tęsknią za występami na żywo. Trudny czas pandemii nie złamał jednak ich pasji i zaangażowania – czytamy na stronie internetowej KDK. Na wirtualne spotkanie z artystami z Konińskiego Domu Kultury zapraszała Elżbieta Miętkiewska, dyrektor KDK: – Wszystkie grupy artystyczne długo przygotowywały się, żeby móc umilić państwu ten niezwykły czas oczekiwania na Święta Bożego Narodzenia. Przesyłamy Państwu życzenia wszystkiego co najlepsze i najpiękniejsze, a przede wszystkim zdrowia i pozytywnej energii, ponieważ to ona pozwoli nam przetrwać ten trudny czas.

W świątecznych koncertach prezentują się zespoły taneczne: CODA, FUKS, Body and Soul, CORTE, a także Zespół Pieśni i Tańca Konin, Koniński Kameralny Zespół Smyczkowy Ad libitum oraz Zespół Agharta. W projekt włączyło się również Atelier KreDKa, którego młodzi plastycy przygotowali scenografię, a podczas nagrań szkicowali tancerzy. Przy nagraniach i montażu filmowym pomagali członkowie Amatorskiego Klubu Filmowego MUZA. Zarejestrowane koncerty można oglądać na Facebooku oraz YouTube.

Aż trzy prezentacje dotyczą tancerek Zespołu Tańca CODA. Jego twórczynią jest Marta Merdzińska, tancerka i choreografka, która w KDK pojawiła się w 2016 roku. Dzisiaj CODA to pięć grup (Coda Mini, Coda Kids, Coda Junior, Coda Elite, Teatr Tańca Coda). Mają od 7 do 30 lat. – Wszystkich nas łączy taniec, choć nie każdy zajmuje się nim zawodowo. Tańczymy z pasji, miłości do ruchu i muzyki – mówi Marta Merdzińska (więcej informacji o zespołach CODA i innych zespołach KDK na stronie www.kdk.konin.pl )

Zespół Pieśni i Tańca Konin powstał, jak się wydaje, w 1977 roku. Na przełomie wieków jego działalność na dziesięć lat wygasła, aż w 2011 reaktywował go Dariusz Intrys, do dzisiaj pełniący obowiązki choreografa i, naturalnie, tancerza. To jedyny zespół w mieście kultywujący tradycję ludową. Jego repertuar składa się z pieśni i wiązanki tańców regionalnych i narodowych. Tańcem przesyła wszystkim życzenia: Na szczęście, na zdrowie, na te Boże Święta, żeby Wam się chowały chłopcy i dziewczęta! Byście mieli w każdym kątku po dzieciątku, a na piecu troje, byście nie gadali, że to które moje.

Na drugim tanecznym biegunie jest grupa Body and Soul.Historia grupy w Koninie uprawiającej breaking sięga 1989 roku. Założycielem Body and Soul był Igor Grochowski, a od 2002 roku zespołem kieruje Grzegorz Ambroziak. B-boys i b-girls, od 7 do 17 lat, zafascynowani breakingiem i kulturą hip-hop, osiągali spore sukcesy w turniejach w Polsce i za granicą. Każdego roku w czasie Świąt Bożego Narodzenia w magiczny sposób wszyscy przemieniają się w elfy, a Pan Instruktor w stateczną rolę św. Mikołaja. Przyznajcie państwo, że na głowie stają, by tylko zadowolić czekających na prezenty…

FUKS jest zespołem disco dance. Prowadzi go Jacek Szczepankiewicz. Grupa od wielu lat przysparza KDK-owi i Koninowi chwały, zdobywając laury na kolejnych Międzynarodowych Festiwalach Piosenki i Tańca w Koninie i na wielu turniejach i mistrzostwach kraju. Coraz częściej tancerki FUKSA próbują, z bardzo dobrymi rezultatami, także występów solowych. Co Nas najbardziej ujmuje w występach FUKSÓW? Radość!

Skrzypek Mirosław Grzanka jest animatorem Konińskiego Kameralnego Zespołu Smyczkowego Ad Libitum. To zespół profesjonalnych muzyków, którym:

Sypnęła muzyka,

dla Boskiego smyka,

I zagrali tak od siebie…

Zespół Agharta, ze swoim liderem, Ireneuszem Rysiem, przywołał “Czerwone Gitary”. Nieprzypadkowo:

Jest taki dzień

Bardzo ciepły, choć grudniowy

Dzień, zwykły dzień

W którym gasną wszelkie spory…

Szkoda, że jest Tylko jeden raz do roku, choć… dobrze, że w ogóle Jest taki dzień, gdy…

Andrzej Dusza

Zdjęcia: Zdzisław Siwik