Więc mnie nie ucz Polski kibolu

W Koninie zainaugurowano 21 września kolejny sezon artystyczny. Publiczność uczestnicząca w inauguracji najbardziej oklaskiwała

Grzegorza Turnau i Andrzeja Sikorowskiego, zwłaszcza gdy śpiewali „Więc mnie nie ucz Polski kibolu” i grali fragment hymnu Unii Europejskiej.

Inauguracja konińskiego roku kulturalnego 2018/2019 miała dwie odsłony. W czasie pierwszej prezydent Konina Józef Nowicki wyróżnił piętnaścioro twórców życia kulturalnego odznakami honorowymi i nagrodami.

Odznaki honorowe „Za zasługi dla miasta Konina” otrzymali:

– Aleksandra Charzewska – Miejska Biblioteka Publiczna, specjalistka od

wprowadzania w świat książki młodego czytelnika

– Danuta i Henryk Drzewieccy – artyści plastycy, właściciele Galerii Sztuki Łaźnia, kuratorzy wystaw i plenerów malarskich

– Jakub Przerwa – Koniński Dom Kultury, odpowiedzialny za repertuar Kina Centrum ze szczególnym uwzględnieniem kina europejskiego

– Urszula Teresa Rusin – Państwowa Szkoła Muzyczna I i II st. im. Ignacego Paderewskiego, znakomita nauczycielka gry na akordeonie

– Katarzyna Szumigalska – Centrum Kultury i Sztuki, montażystka filmowa, autorka animacji komputerowych

– Elżbieta Żaczek – Muzeum Okręgowe, kustosz zbioru oświetlenia, który liczy dziś ponad 1000 wyjątkowych eksponatów lamp, m.in. naftowych.

Prezydent Konina wręczył także nagrody za działalność na rzecz kultury. Otrzymali je:

– Janusz Henryk Wawrowski, wirtuoz skrzypiec, jeden z najbardziej utytułowanych artystów pochodzących z Konina

– Izabela Małgorzata Matyba – Centrum Kultury i Sztuki, realizatorka projektów filmowych kina „Oskard”

– Danuta Nowicka – Koniński Dom Kultury, kierowniczka Biura Międzynarodowego Dziecięcego Festiwalu Piosenki i Tańca

– Andrzej Przespolewski – Konińskie Towarzystwo Muzyczne, nauczyciel gry na akordeonie, keyboardzie i fortepianie w Społecznym Ognisku Muzycznym im. Witolda Friemanna

– Jarosław Sparażyński – kierownik artystyczny Młodzieżowego Domu Kultury, twórca spektakli w wykonaniu aktorów amatorów

– Aleksandra Barbara Baumgart – Miejska Biblioteka Publiczna, autorka wielu projektów literackich skierowanych głównie do młodych

– Katarzyna Monika Schellner – Muzeum Okręgowe, archeolog, uczestniczka międzynarodowych obozów archeologicznych, autorka lekcji muzealnych

– Beata Stanisławska-Królikiewicz – Wielkopolskie Stowarzyszenie „Gospel”, od 15 lat pracująca z chórzystami Konin Gospel Choir, nauczycielką w klasie fortepianu w konińskiej Państwowej Szkole Muzycznej.

Prezydent Józef Nowicki wręczył także stypendia artystyczne dwojgu młodym artystom. Otrzymali je:

– Kinga Furmaniak, tancerka przez wiele lat związana ze Studiem Tańca Rytmix w Koninie, laureatka konkursu tanecznego Grand Prix de Paris 2018, uczestniczka rocznego programu tanecznego we Francji (stypendium odebrała w jej imieniu mama Beata Furmaniak)

– Hubert Kulig – uczeń V klasy perkusji w Państwowej Szkole Muzycznej II st. w Koninie, muzyk o niezwykłej wyobraźni i kreatywności, znakomicie znajdujący miejsce w każdym składzie – od kameralnego po symfoniczny i rockowy.

Druga odsłona to koncert Andrzeja Sikorowskiego i Grzegorza Turnaua.

Pejzaż horyzontalny

Horyzont różny, niebanalny

Człowiek jak Stwórca nieobliczalny…

Ta piosenka to znakomite podsumowanie minionego i rozpoczynającego się roku kulturalnego 2018/2019. Krakowscy artyści układali „Pasjans na dwóch” ze znanych przebojów i anegdot. Usiłowali przekonać, że „Naprawdę nie dzieje się nic”, że „To już było”, a tymczasem byliśmy świadkami „Historii pewnej podróży”, której towarzyszyła lekkość najwyższej próby. Była też „Lekcja religii”, piękna i ważna, oklaskiwana równie gorąco jak hymn Unii Europejskiej kończący „Zwieść cię może ciągnący ulicami tłum”. W piosence „Czyjaś Ty” domagali się:

Więc mnie nie ucz Polki kibolu (…)

Bo ojczyzna to słowo skromne (…)

Nie potrzebny jej żaden pomnik

Nie zatwierdzi jej żaden dekret.

Ja nie wsiądę do twojej łodzi

Nie zanucę też twojej pieśni

Bo o inną Polskę nam chodzi

Mój rodaku od siedmiu boleści.

Po tych słowach otrzymali od konińskiej publiczności równie wielkie brawa (choć, jak zauważyliśmy, nie wszyscy w pierwszych rzędach klaskali) jak i po:

Nie przenoście nam stolicy do Krakowa

chociaż tak lubicie wracać do symboli

bo się zaraz tutaj zjawią

butne miny święte słowa

i głupota, która aż naprawdę boli.

* * *

Inauguracja roku kulturalnego 2018/2019 odbyła się 21 września 2018 r. w Auli im. Jana A.P. Kaczmarka w Centrum Wykładowo-Dydaktycznym PWSZ. Obok twórców byli mieszkańcy Konina oraz poseł na Sejm Tomasz Nowak, wiceprzewodnicząca Wielkopolskiego Sejmiku Samorządowego Zofia Itman, przewodniczący Rady Miasta Konina dr Wiesław Steinke, radni samorządu Wielkopolski i Konina, przedstawicielka wojewody wielkopolskiego. Rolę gospodarza pełnił Józef Nowicki, prezydent Konina.

Tekst: Andrzej Dusza

Zdjęcia: Marcin Oliński