Zwykły – choć przecież niezwykły

„Wspomnienie to cicha nuta” – film dokumentalny w reżyserii Andrzeja Mosia o Szymonie Pawlickim, trafił na 16. Festiwal Filmów i Spotkań Niezwykłych w Sandomierzu (1-4 maja 2019 r.). Po pokazie filmu odbyło się spotkanie z reżyserem, które poprowadził redaktor Piotr Radecki, recenzent filmowy, według którego film jest jak jego bohater: „zwykłym – choć przecież niezwykłym”.

Piotr Radecki mówił m.in.: „Wspomnienie to cicha nuta” w reżyserii Andrzeja Mosia to znakomity dokument o historii najnowszej Polski. Jego wartością jest nie tylko to, że przybliża i przypomina postać ważną i znaczącą, choć jednak stojącą w drugim rzędzie. To także opowieść o krętych ścieżkach ludzkiego losu. Zachwycił mnie ten film ujęciem tematu, prowadzeniem historii Szymona Pawlickiego, aktora pochodzącego z Konina i tu zaczynającego swoją karierę, który w sierpniu 1980 r. jako jedyny przedstawiciel swojego zawodu znalazł się w Stoczni Gdańskiej, a potem był członkiem Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”. Jest tu znakomite przejście od szczegółu i spojrzenia na jednostkę, ku szerszej, ogólnej perspektywie. Od historii człowieka aktywnego i znaczącego dla swojej lokalnej społeczności, z której się wywodził, do opowieści o kimś, kto w miał swój wkład w tworzenie ważnych punktów historii całego kraju a nawet świata”.

Zdaniem red. Radeckiego „Wspomnienie…” „jest filmem zwykłym, bez zadęcia i modnej dziś patriotycznej tromtadaracji. Tak jak zwykłym – choć przecież niezwykłym – człowiekiem jest jego bohater. Oczywiście, ma swoje wady, którymi według mnie są: niedopowiedzenie ostatnich lat bohatera, pewna finałowa nieokreśloność, brak wyrazistej pointy. Jednak summa summarum mogę go polecić z czystym sumieniem, zachęcać do oglądania. Bo gdyby więcej takich filmów powstawało, to być może inaczej byśmy postrzegali naszą historię najnowszą i jej bohaterów. I inaczej byśmy o niej rozmawiali: spokojniej, bardziej rzeczowo i z większym szacunkiem”.

W dyskusji po projekcji uczestniczył też aktor Andrzej Seweryn, który w Sandomierzu obejrzał film po raz pierwszy. W swoich pierwszych wrażeniach po seansie podkreślił dużą wartość edukacyjną dokumentu, rozwinął też swoje wspomnienia o Szymonie Pawlickim zawarte w filmie, podkreślając wartość dorobku aktorskiego bohatera, szczególnie z okresu pracy w Teatrze im. Wojciecha Bogusławskie w Kaliszu.

Po premierze, która odbyła się w Koninie 30 listopada 2018 r., był to drugi publiczny pokaz tego filmu; wcześniej, w styczniu bieżącego roku, był pokazywany we Wrześni, w czasie 28. Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Filmowej „Prowincjonalia”.

Producentka Joanna Pacana z Video Studio Gdańsk zamierza jeszcze w tym roku zgłosić film do udziału w kolejnych ogólnopolskich imprezach filmowych, m.in. do Zamojskiego Festiwalu Filmowego „Spotkania z historią”, XIV Polonijnego Festiwalu „Losy Polaków” w Warszawie, Festiwalu Mediów „Człowiek w Zagrożeniu” w Łodzi.

Film „Wspomnienie to cicha nuta” został wyprodukowany przez Video Studio Gdańsk, Europejskie Centrum Solidarności i Miasto Konin, przy wsparciu przez m.in. Konińską Fundację Kultury.

Oprac. Andrzej Dusza

Podpis pod zdjęciami:

Andrzej Moś i Piotr Radecki podczas rozmowy w Kinie „Starówka” w Sandomierzu (1maja 2019 r.). Zdjęcia: Michał Jakóbczyk